Krety to niewielkie ssaki, które budzą dość ciepłe uczucia. Tak jest jednak tylko do momentu, gdy kret zagości na dobre w naszym ogrodzie. W poszukiwaniu pożywienia, jakim są dżdżownice i inne drobne żyjątka, potrafi drążyć pod ziemią bardzo długie tunele. Często prowadzą one pod korzeniami naszych ulubionych roślin, co powoduje ich zasychanie. Bardzo bolesny jest również widok naszego pięknego, zadbanego trawnika pokrytego charakterystycznymi kopcami. Jak zatem pozbyć się nieproszonego gościa? Oto kilka praktycznych porad.
Krzewuszka cudowna to kolejny krzew w mojej galerii, który ze względu na stosunkowo małe wymagania warto mieć w ogrodzie. Jakie warunki trzeba jej zapewnić? Jaką odmianę wybrać? O tym właśnie opowiem. Przedstawię także propozycję roślin, które pozwolą na piękne aranżacje. Jest ich tak wiele, że chciało by się posadzić je wszystkie. Czym się kierować przy wyborze? Jak uchronić się od kwiatowego zawrotu głowy oraz jak uniknąć zbyt dużej ilości obowiązków przy ich pielęgnacji? Na te pytania również postaram się odpowiedzieć korzystając z własnych doświadczeń.
Bez wątpienia hortensje (Hydrangea) to rośliny, których nie powinno zabraknąć w ogrodzie. Można je kupić od kwietnia do października, czasem nawet do listopada. W szkółkach roślin są bowiem sprzedawane w doniczkach gotowych do wsadzenia w każdym momencie. Najlepiej jest je jednak wsadzać w ogrodzie wiosną oraz jesienią na uprzednio przygotowane stanowisko. W jaki sposób je pielęgnować?
Radość z powodu nadchodzącej wiosny zawsze jest ogromna. Majowy ogród jest tak piękny, że trudno wybrać roślinę, o której chciałabym tym razem opowiedzieć. To właśnie w maju całą okazałością rozkwitają wiosenne aranżacje, w których wykorzystujemy tak piękne rośliny, jak bratki, stokrotki oraz rośliny cebulowe, których nie sposób wymienić. Zachęcam jednak do zainteresowania się rośliną wieloletnią, czyli wiśnią ozdobną (wiśnia piłkowana zwana również wiśnia japońską). Majowy ogród bez tej mało wymagającej rośliny jest zapewne dużo uboższy. Jaką odmianę wybrać? Jakie warunki do uprawy wiśni sprawią, że roślina zachwyci nas pełnią swojej urody?
Zmienność pogody na przełomie pór roku to cecha charakterystyczna marca. Możemy się spodziewać deszczu i obfitych opadów śniegu, mrozu i nagłego wzrostu temperatur. Prognozy długoterminowe przewidują również burze. Mimo tak nieprzewidywalnej pogody, marzec to czas niezwykle intensywnych prac ogrodowych. Kwitnąca leszczyna jest pierwszym zwiastunem przedwiośnia. Na przedwiośniu kwitną też m.in. przebiśniegi, krokusy, zawilce i przylaszczki. To też idealny czas na bez. Sprawdź, jakie prace trzeba koniecznie wykonać w ogrodzie w marcu. A jakie rośliny sadzić?
Nicienie będące zwierzętami bezkręgowymi są dość dobrze znane rolnikom i ogrodnikom. Niestety obecność nicieni w glebie w większości przypadków kojarzy się z czymś negatywnym. Poniekąd to słuszne – część z nich to groźne szkodniki upraw, z którymi trudno walczyć. Ale większość nicieni jest całkowicie neutralna gospodarczo i odgrywa ogromną rolę w przyrodzie w obiegu materii i przebiegu energii. Spora ich liczba wchodzi w skład tzw. żywej gleby.
Moim marzeniem zawsze było posiadanie bambusa w ogrodzie. Dlatego intensywnie zapoznaję się z odmianami tych uroczych traw, ich wymaganiami oraz warunkami uprawy. Jakie odmiany warto wybrać? Czy bambus w ogrodzie to dobry pomysł?
Dzień staje się już w końcu coraz dłuższy. 28 lutego jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o ponad 3 godziny. IMGW prognozuje, że miesięczna temperatura powietrza oraz suma opadów będzie się mieścić w normie. Planując prace w ogrodzie, uwzględnij zatem aktualną pogodę, którą wdzięcznie obrazuje przysłowie „Czasem luty się zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma”.
Jeśli już teraz planujesz założenie ogrodu od zera, warto rozważyć, czy nie stworzyć w nim mniejszej bądź większej rabaty w stylu wiejskim. A może cały ogród przekształcić w styl wiejski? To coraz modniejszy kierunek w ogrodnictwie hobbystycznym. Osoby decydujące się ogród wiejski, kierują się zazwyczaj sentymentem do dawnych „babcinych” ogrodów i prostego piękna, jakie reprezentowały. Okazuje się, że takie ogrody to miejsca sprzyjające życiu biologicznemu, w szczególności zapylaczom. Ponadto jest w nich zwykle mniej pracy fizycznej – z założenia mają nie być „wymuskane”. Panuje w nich z pozoru nieład, ale to nieład harmonijny i przemyślany.
Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa) jest bez wątpienia jednym z największych owadów występujących naturalnie w Polsce. Z uwagi na sposób odżywiania może być uważany nie tylko za roślinożercę, ale również za szkodnika, czyli owada powodującego realne straty w uprawie. Rzadko się jednak zdarza, aby miał znaczący ekonomicznie wpływ na jakość i wielkość plonu w uprawach produkcyjnych. Znacznie częściej stanowi zagrożenie w uprawach przydomowych na działkach czy sporadycznie w uprawach ekologicznych. Jak wygląda turkuć podjadek?
Liliowce to jedne z najcenniejszych roślin ogrodowych. Także u mnie liliowce zagościły na dłużej. Grecka nazwa Hemerocallis jest połączeniem dwóch słów oznaczających dzień i piękno, co w tłumaczeniu dosłownym oznacza piękno dnia. Rzeczywiście pojedynczy kwiat liliowca kwitnie jeden dzień. Dlatego Anglicy nazywają liliowce jednodniowymi liliami. Ze względu jednak na dużą liczbę kwiatostanów i ogromną liczbę pąków okres kwitnienia liliowców trwa kilka tygodni. Ozdobą tych ciekawych bylin są nie tylko kwiaty. Ich liście są dekoracyjne od wczesnej wiosny do późnej jesieni, niektóre nawet zimą. Jakie odmiany są godne polecenia?
Tym razem opowiem o roślinie, która towarzyszy mi prawie trzydzieści lat. W moim ogrodzie zawsze znajdowały miejsce różne nowości, ogrodnicze rarytasy. Tak było również z kiwi. Właściwie nie umiem wskazać momentu, kiedy jest najpiękniejsza. Wiosną zachwyca mnóstwem delikatnych, przepięknie pachnących kwiatów, później smakiem owoców dojrzewających jesienią. Jesienią zachwyca również pięknem przebarwiających się na żółto liści. Podziwiam w niej to, jak wspaniale łączy w sobie siłę przetrwania i odporność na choroby oraz jej delikatność. Jak uprawiać kiwi w przydomowym ogrodzie?
To, że Polska ma do czynienia z deficytem wody, możemy coraz częściej obserwować gołym okiem na polach, w parkach i przydomowych ogródkach. Susza, która nie ominęła nas także tego roku, zmusza organy publiczne do nakładania ograniczeń na korzystanie z wody. Jakich?
Poznaj przepis na cudowną konfiturę z płatków róż.
Róża jest jedną z najstarszych roślin ozdobnych. Budzi też najwięcej emocji. Jak pisał Adam Asnyk: „Ach ta róża! ach ta róża! Co się w twoje okno wdziera, Na pokusy mnie wystawia, Sen i spokój mi odbiera…”. Rzeczywiście róża potrafi działać na wszystkie nasze zmysły i wzbudzić różnorakie, czasami bardzo odmienne uczucia. Ich ogromna liczba odmian, różnorodność barw i kształtów płatków oraz zapach mogą przyprawić o zawrót głowy. Jak zatem dbać o te piękne kwiaty?
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.