Krzewuszka cudowna to kolejny krzew w mojej galerii, który ze względu na stosunkowo małe wymagania warto mieć w ogrodzie. Jakie warunki trzeba jej zapewnić? Jaką odmianę wybrać? O tym właśnie opowiem. Przedstawię także propozycję roślin, które pozwolą na piękne aranżacje. Jest ich tak wiele, że chciało by się posadzić je wszystkie. Czym się kierować przy wyborze? Jak uchronić się od kwiatowego zawrotu głowy oraz jak uniknąć zbyt dużej ilości obowiązków przy ich pielęgnacji? Na te pytania również postaram się odpowiedzieć korzystając z własnych doświadczeń.
Krzewuszka cudowna, zwana inaczej wajgelą cudowną, jest uroczym, romantycznym krzewem. Obejmuje odmiany zarówno wysokie, dorastające do 3 m wysokości, jak i te pośrednie oraz karłowe. Główny okres jej kwitnienia przypada na koniec maja i czerwiec. Gdy zaczyna kwitnąć, to jej kwiaty pojawiają się także do później jesieni. Oczywiście nie jest już tak obsypana kwiatami, jak wczesnym latem, jednak zachowuje swój urok. Jest doskonała jako soliter, świetnie nadaje się na fantazyjne żywopłoty lub tło dla innych roślin.
Grupa o kwiatach czerwonych. Grupa krzewuszek o intensywnie czerwonych kwiatach i pięknie z nimi harmonizującymi ciemnymi, zielonymi liśćmi. W tej grupie znajdują się okazy o różnej wysokości:
Krzewuszka ALL Summer Red Slinco – nieduży krzew osiągający około 80 cm wysokości. Doskonale sprawdzi się posadzona w donicach. Może być ozdobą skalniaków.
Krzewuszka cudowna Red Prince o bardzo intensywnej barwie zarówno kwiatów, jak i liści. Dorasta do 1,5 m wysokości. Rośnie powoli.
Krzewuszka Lucifer Courtared to odmiana dorastająca do ponad 2 m wysokości.
Grupa o kwiatach białych. Ta grupa zachwyca śnieżnobiałymi kwiatami na tle jasnozielonych liści:
Krzewuszka Bristol Snowflake to rozłożysty krzew osiągający wysokość około 1,5 m.
Krzewuszkacudowna Alba bardzo powoli osiągająca wysokość 2 m. Mrozoodporna.
Krzewuszka cudowna Candida Biała o zwisających pędach.
Grupa o kwiatach różowych oraz dwukolorowych.Te grupy obejmują rośliny kwitnące różnymi odcieniami różu oraz dwubarwne różowo-białe z różną intensywnością różu.
Grupa krzewuszek o liściach purpurowych. Zestawienie ciemnej purpury liści oraz delikatnych kwiatów o różnych kolorach to niewątpliwy urok tych roślin:
Krzewuszka cudowna Ebony & Ivory to właśnie przykładtakiego połączenia. Odmiana ta należy do stosunkowo młodych odmian. Dorasta do około 1,2 m. Nadaje się do sadzenia w pojemnikach. Będzie zatem piękną ozdobą tarasów. Uprawiana w donicy powinna zimować w pomieszczeniu.
Krzewuszka cudowna Nana Purpurea zalicza się do odmian karłowych. Poza intensywnie różowymi kwiatami jej szczególnym atutem są liście, które początkowo zielone przebarwiają się stopniowo na intensywnie purpurowy wręcz czekoladowy kolor.
Krzewuszka cudowna Midnight Wine 'Elvera’ zachwyca zestawieniem ciemnobordowych liści z jasnoróżowymi kwiatami. Odmiana polecana do małych ogródków.
Grupa roślin o pstrych liściach lub złocistych liściach. Krzewuszki z tych grup są dekoracyjne ze względu na kolor liści. Na niektórych roślinach pojawiają się również dwubarwne kwiaty, co jeszcze bardziej potęguję ich niepowtarzalność. Wiele tych odmian jest jednak mało odporna na zbyt intensywne nasłonecznienie oraz na porażenie przez nicienie liściowe.
Wajgela cudowna to niezwykle piękna roślina o ogromnej ilości odmian, a każda z nich zachwycająca zarówno kwiatami, jak i dekoracyjnymi liśćmi, które mogą być po jej przekwitnięciu doskonałym tłem dla innych roślin. Jakie są wymagania tej grupy roślin?
Krzewuszki najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych. Warto jednak zapoznać się z wymaganiami dla poszczególnych odmian, gdyż niektóre wolą stanowiska lekko zacienione. Lubią też być osłonięte od wiatru.
Krzewuszki nie mają specjalnych wymagań glebowych. Pięknie jednak kwitną i rosną na glebach przepuszczalnych, zasobnych w składniki pokarmowe. Gleby mogą mieć odczyn od lekko kwaśnego do słabo zasadowego. Wiosną warto je wzmocnić, stosując np. podsypanie kompostem. Roślina nie lubi przesuszenia. Szybko traci kwiaty, szybko przekwita.
Młode rośliny w zależności od stopnia mrozoodporności można okrywać na zimę. Niektóre jednak odmiany nie potrzebują tej ochrony. Co kilka lat należy wykonać cięcie prześwietlające. Warto pamiętać, że krzewuszkę przycinamy po przekwitnięciu. Formowana krzewuszka może mniej obficie kwitnąć.
Roślinę można rozmnożyć poprzez sadzonki zielne oraz sadzonki pędowe zdrewniałe. Sadzonki zielne, mające do czterech liści, pobieramy pod koniec czerwca. Sadzonki pędowe zdrewniałe pobieramy jesienią z piętką. Powinny mieć długość około 20 cm. Pędy możemy zanurzyć w ukorzeniaczu i umieścić w wilgotnym, przepuszczalnym podłożu. Skrzynkę z sadzonkami przykrywamy folią perforowaną.
Planując ogrody, balkony i tarasy staramy się zazwyczaj tworzyć miejsca służące relaksowi. Ogród powinien być miejscem pięknym, jednocześnie mało wymagającym, a jeszcze lepiej samowystarczalnym. Oczywiście nie zawsze da się tak go zaplanować. Trendy zbliżające nasze ogrody do natury są jednak aktualne i coraz częściej stosowane. Dużym zainteresowaniem cieszą się gatunki rodzime, gdyż są odporne na nasze warunki atmosferyczne.
Co roku Instytut Pantone wybiera kolor roku. Tym razem jest to Viva Magenta – karminowy odcień czerwieni. To on ma wnosić ognistą radość życia do naszych ogrodów. Jest tak piękny, że na pewno znajdzie się w bardzo wielu ogrodach. Oczywiście może być tłem lub dopełnieniem kolorowych aranżacji ogrodowych.
Piękną, delikatną roślinką o niepowtarzalnym ognistym kolorze jest Celosia Hot Topic Reef. Zdobyła I miejsce wśród roślin balkonowych w konkursie organizowanym przez holenderską giełdę kwiatową Royal Flora Holland. Roślina wymaga regularnego podlewania. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów wydłuża jej okres kwitnienia.
Supertunie to nowe odmiany od znanych nam petunii czy wymagających surfinii. Wytwarzają mnóstwo kwiatów i są znacznie wytrzymalsze na warunki atmosferyczne, szczególnie intensywne opady deszczu. Kwitną od wczesnej wiosny, aż do przymrozków.
Supertunia Chilli Red a Black Cherry kwitnie na czerwono.
Supertunia Honey ma żółte kwiaty.
Posadzone w pojemnikach, z których mogą swobodnie zwisać będą pięknie rosły w miejscach słonecznych i lekko zacienionych.
Warto również posadzić niezawodne Milion Bells: Super Cal i Beauty Cal. Charakteryzują się pięknymi kolorami oraz mnóstwem drobniutkich kwiatów. Są bardziej odporne na przesuszenie.
Pisząc o kwiatach rosnących latem w donicach, nie mogę pominąć moich ulubionych begonii. Szczególnie jej wyjątkowej odmiany – begonia Dragon.
Zdjęcie. Begonia Dragon
Te begonie są bardzo łatwe w uprawie i mają niewielkie wymagania. Zachwycają zarówno kwiatami, jaki pięknymi liśćmi w kolorze ciemnej bądź jasnej zieleni lub w kolorze ciemnej purpury, co w zestawieniu, np. z jasnoróżowymi kwiatami jest zaprawdę piękne. Ze względu na dość wysokie pędy powinny rosnąć w miejscach osłoniętych od wiatru. Mogą rosnąć w grupie lub samodzielnie w donicy oraz bezpośrednio w gruncie. Zachwycają kwiatami do późnej jesieni, czasem do pierwszych przymrozków. Warto pokusić się o ich przechowanie. Przechowywane w odpowiednich warunkach zakwitną następnego lata ponownie. Możemy je także rozmnożyć za pomocą sadzonek wierzchołkowych.
Pelargonie zawsze gościły u mnie na balkonach i w ogrodzie. Niezaprzeczalnie zachwycające burzą kwiatów są pelargonie zwisające. Odmian ich jest również bardzo wiele. Różnią się długością zwisających pędów, ilością kwiatów, grubością liści oraz oczywiście kolorem. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że nie wymagają wiele pracy. Wśród nowszych odmian pojawiają się te samooczyszczające. Spadające kwiaty mogą być jednak uciążliwe. Na szczególną uwagę zasługują Ville de Paris White odmiana pelargonii bluszczolistnej o pojedynczych, białych kwiatach, zwisającym pokroju i dużej sile wzrostu. Pędy tej pelargonii osiągają długość do 1m.
W donicach przed domem zawsze królują u mnie pelargonie stojące. Wybór odmian jest tak ogromny, że bardzo trudno zdecydować się na jedną. Szczególnie lubię te o intensywnie czerwonych kwiatach. Tych roślin jest również wiele. Różnią się wielkością kwiatów, pokrojem oraz kolorem liści. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Pachnące geranium może rosnąć nawet 10 lat. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Wpływa bardzo pozytywnie na nasz organizm.
W moim ogrodzie nigdy nie zabrakło lobelii. Lobelia kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Jej kwiaty mogą być białe, różowe i niebieskie w różnych odcieniach. Wśród odmian lobelii znajdują się kępiaste, silnie rosnące osiągające wysokość do 30 cm, lobelie niziutkie o bardzo zwartym pokroju oraz lobelie zwisające. Możemy również spotkać odmiany bylinowe (dwuletnie). Wśród tych ostatnich najbardziej odporna na nasze warunki atmosferyczne jest Lobelia Szkarłatna, której warto zapewnić wilgotne stanowisko. Będzie wówczas obficie kwitła do sierpnia. Należy ją wówczas przyciąć. Po tym zabiegu ponownie zakwitnie. Lobelia wieloletnia jest łatwa w uprawie. Może się nawet obejść bez nawożenia. Warte polecenia odmiany to:
Lobelia okazała 'Starship Deep Rose',
Lobelia Rose Princess – ta jednak wymaga okrycia na zimę.
Piękną odmianą jest Lobelia Cardinalis Crimson Princess. Wymaga ona jednak przechowywania w pomieszczeniu.
Tabela. Ciekawe odmiany lobelii przylądkowej
Lp. |
Odmiana |
Opis |
1. |
White Lady |
Kwitnie na biało |
2. |
Lilac |
Ma kwiaty białe z różowymi akcentami |
3. |
Mitternachtsblau |
Kwitnie na fioletowo |
4. |
Rosamunda |
Ma krwistoczerwone kwiaty |
5. |
Blue Carpet |
Kwitnie na niebiesko |
Wybór kwiatów balkonowych jest ogromny. Tworząc aranżacje ogrodowe, możemy kierować się modą, trendami. Przede wszystkim jednak powinniśmy dostosować wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu do tego, co lubimy i w jakim otoczeniu przebywanie sprawia nam radość. Napełnia nas spokojem i optymizmem. Mam nadzieję, że prezentowane przeze mnie rośliny zainspirują Państwa do tworzenia własnych aranżacji grodowych.