Luty w ogrodzie – co robić, kiedy zima jeszcze za oknem

Danuta Zabrocka

22 lutego 2023

Luty w ogrodzie – co robić

Dzień staje się już w końcu coraz dłuższy. 28 lutego jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o ponad 3 godziny. IMGW prognozuje, że miesięczna temperatura powietrza oraz suma opadów będzie się mieścić w normie. Planując prace w ogrodzie, uwzględnij zatem aktualną pogodę, którą wdzięcznie obrazuje przysłowie „Czasem luty się zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma”.

Prace w ogrodzie

Zapobiegamy suszy fizjologicznej. Ta czynność polega na podlewaniu rośliny w czasie, gdy zauważymy na tyle rozmarznięte podłoże, że wchłonie dostarczaną roślinie wodę. Wtedy można również rozpocząć nawożenie roślin.

Sprawdzamy zabezpieczenia przed mrozem. Uszkodzone osłony naprawiamy i uzupełniamy ściółkę w przypadku konieczności.

Luty to miesiąc dużych dobowych wahań temperatury. Mroźnym dniom towarzyszy zwykle bardzo intensywnie operujące słońce. Te zjawiska bywają niebezpieczne, zwłaszcza dla roślin zimozielonych. W mroźne dni warto rośliny te zacieniować białą włókniną.

Rośliny w sadzie ponownie bielimy wapnem. Ta czynność uchroni rozgrzewające się do nawet 25 st. C pnie drzew przed popękaniem kory. Każde uszkodzone miejsce to możliwość wniknięcia mikrobów powodujących choroby drzew.

Usuwamy bryły i tafle zalegającego lodu.

Kontrolujemy grubość lodu w oczku wodnym. W dalszym ciągu nie dopuszczamy do całkowitego zamarznięcia oczka.

Cięcie drzew i krzewów

Ten zabieg przeprowadzamy w słoneczne dni, gdy temperatura nie spada poniżej 0 st. C. Używamy tylko czystych narzędzi, aby nie przenosić chorób z rośliny na roślinę. Luty to dobry czas na odmładzanie starych drzew owocowych, głównie jabłoni i gruszy. Pozbycie się starych, potężnych konarów oraz mocne prześwietlenie korony sprawi, że rośliny odwdzięczą się dużymi owocami. Warto przyciąć żywopłoty, np. z ligustru czy grabu. Lutowe cięcie świetnie zrobi powojnikowi tanguckiemu. Ciemierniki, które zaczynają swoje kwitnienie w lutym warto pozbawić zeszłorocznych liści. Pamiętaj, aby nie przycinać drzew i krzewów kwitnących wiosną.

Prace porządkowe w ogrodzie

Posprzątaj ogród warzywny, przygotuj ziemię i nawieź obornik. Warto również umyć donice, aby były gotowe na przyjęcie roślin.

Niezbędne opryski

Przy sprzyjającej pogodzie – suchej oraz z temperaturą powyżej 0 st. C możemy wykonać oprysk przeciwko kędzierzawości liści brzoskwiń i torbieli śliw. Preparat zawierający olej parafinowy pozwoli uchronić rośliny przed mszycami, misecznikami czy przędziorkami.

Wysiewamy nasiona wczesnych odmian marchwi, kopru, sadzimy czosnek w tunelach foliowych lub inspektach.

Dokarmiamy ptaki.

Prace w domu – produkcja rozsady, ale nie tylko

Rozpoczynamy produkcję rozsady. Luty to najlepszy okres na uprawy z rozsady takich warzyw jak: kapusta, kalarepa, sałata, pomidor, bób oraz seler, por, cebula i innych. W lutym wysiewamy nasiona roślin jednorocznych o długim okresie wegetacji: niecierpki, żeniszki, lobelie, petunie, werbeny i szałwie.

Przeglądamy rośliny zimujące w domu w celu wyeliminowania szkodników, które mogły się na nich pojawić. Przycinamy rośliny i przesadzamy do większych pojemników.

Troszczymy się o rośliny domowe, bo zima to także dla nich trudny okres.

Kontynuujemy pędzenie roślin cebulowych. Jeśli chcieliśmy się nacieszyć kwitnącymi tulipanami w lutym należało je posadzić do doniczek w listopadzie.

Czas na planowanie ogródka

Planowanie ogródka warto zacząć od zestawienia roślin, które mamy i przeglądu miejsc, które chcielibyśmy uzupełnić nowymi roślinami lub po prostu stworzyć inny niż dotychczas zakątek. Być może chcemy spełnić swoje marzenie polegające na posadzeniu rośliny, o której od dawna marzymy. Jeśli nie jesteśmy jeszcze zdecydowani, to warto zapoznać się z ofertą roślin proponowaną przez szkółki czy sklepy ogrodnicze.

Może potrzebujesz inspiracji? Warto wykorzystać nowe trendy przy planowaniu ogrodu i zmianach, którym chcemy go poddać. Coraz większą popularnością cieszą się ogrody naturalne, wyglądające dziko (np. ogród w stylu wiejskim). Tak będzie również w tym roku. Będą dominowały w ogrodzie naturalne zielenie i brązy. Te kolory będą doskonałym tłem dla innych roślin wprowadzających nastrój do ogrodu. W zależności od naszych upodobań mogą to być rośliny białe, delikatne fiolety, róż lub niebieski.

Wszystko jednak zależy od naszych oczekiwań i tego, jaki efekt chcemy uzyskać. W dalszym ciągu będą królować rabaty, na których obok roślin typowo ozdobnych pojawią się rośliny o jadalnych kwiatach.

Planując zmiany w ogrodzie, nie sposób nie pamiętać o tarasie i balkonie oraz wejściu do domu. Tutaj kwiaty i rośliny można bardzo finezyjnie zestawić oraz wykorzystać czasami nieoczywiste naczynia do ich uprawy. Pomyśl o fantazyjnych poidełkach, karmnikach oraz innych małych i większych rzeźbach ogrodowych. Zima to czas, gdy można je zrobić własnoręcznie, wykorzystując naturalne materiały – drewno, sznurek i inne.

Planując warzywnik, warto wziąć pod uwagę uprawę współrzędną, dzięki której uzyskamy obfitsze plony.

Oświetlenie w ogrodzie

Warto również pomyśleć nad zmianą lub odmianą ogrodowego oświetlenia, które wprowadzi magię podczas wieczorów zarówno letnich, jak i tych zimowych, które jeszcze przed nami. Sprawdzą się tutaj nie tylko lampy nad stołem. Możemy także zastosować lampy solarne oświetlające trawnik lub wybrane miejsca w ogrodzie. Podkreślą wtedy ich wyjątkową urodę. Zastosowanie świetlnych łańcuchów oraz połączenie wielu punktów świetlnych sprawi, że znajdziemy się w zaczarowanym ogrodzie.

Słowa kluczowe:
rolnik w ogrodzie
Danuta Zabrocka
Danuta Zabrocka
pasjonatka ogrodnictwa i nauk ścisłych

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma