rolnik w ogrodzie

Rys. 1. Oczko wodne

Budowa oczka wodnego i wybór roślin wodnych

Lipiec i sierpień to pełnia lata, czas rozkoszowania się przepychem barw, zapachów oraz obfitością owoców i warzyw. Delektowanie się otaczającą przyrodą można sobie uatrakcyjnić. Stwórz w ogrodzie miejsca do relaksu – oczko wodne. Takie miejsce będzie szczególnie urokliwe, jeśli zlokalizujemy je właśnie nad wodą. Do wypoczynku nad wodą nie potrzeba dużych ogrodów. Małe ogródki wodne mogą być także źródłem relaksu. Można stworzyć strefę wodną na balkonie, można też na tarasie. Jakie rośliny przy tym zastosować, aby nie przysparzały nam dodatkowej pracy?

Przystępując do realizacji wykonania oczka wodnego, należy przede wszystkim dokładnie je zaplanować, poszerzyć swoją wiedzę na temat budowy oraz potrzeb roślin, które chcemy mieć w jego otoczeniu. Warto także pamiętać o aspektach prawnych oraz uwzględnić sąsiedztwo. Małe zbiorniczki wodne nie wymagają specjalnych zezwoleń. Planując jednak kaskadę, miejmy na uwadze, że zbyt głośno szumiąca lub spadająca woda może być uciążliwa dla sąsiada, a nawet dla nas samych.

W przypadku zlokalizowania ogródka wodnego na balkonie i tarasie trzeba pamiętać o obciążeniu, jakie powoduje. Z tego względu zbiornik powinien być zlokalizowany przy ścianie. Tutaj niezbędne są dokładne wyliczenia. Dobrze jest zasięgnąć również porady fachowca. Niewielki zbiorniczek wodny wypełniony około 60 l wody oraz materiałami dekoracyjnymi i roślinami waży około 150 kg. Balkon o prawidłowej konstrukcji może utrzymać około 200 kg/m3. Nie są to dane wiążące, gdyż wszystko zależy od zastosowanych materiałów dekoracyjnych, ilości roślin. Przede wszystkim zależy od właściwie zbudowanego tarasu i balkonu oraz jego prawidłowego stanu utrzymania. Zwracam jednak szczególnie uwagę na ten aspekt posiadania ogródka wodnego na balkonie lub tarasie. W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o ubezpieczeniu w przypadku awarii naszego zbiornika i szkód, jakie może spowodować.

Dobrym momentem planowania oczka jest oczywiście zima. Natomiast wcześniejsza obserwacja miejsca, w którym chcemy to oczko wodne umieścić jest niezbędna do zakupu roślin wodnych. Chodzi tutaj o nasłonecznienie i ustalenie, czy rośliny będą narażone na silne wiatry. Jeśli chcemy stać się posiadaczami ogródka wodnego o niespotykanym kształcie, warto zrobić jego rysunek. Od kształtu i wielkości zależy bowiem ilość materiałów, która będzie nam potrzebna do realizacji projektu.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jak wybrać najlepsze miejsce na oczko wodne?
  • Jakie rośliny wodne warto posadzić?
  • Jakie odmiany lilii wodnych są polecane do małych oczek wodnych?

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma