Decydując się na zakup storczyka, nie powinniśmy ulegać emocjom. Są tak piękne, że trudno oprzeć się ich urokowi. Warto jednak popatrzeć na dostępne rośliny, poszerzyć swoją wiedzę o odmianach orchidei i dopiero wtedy podjąć decyzje o zakupie storczyka. Ważne są przede wszystkim warunki, jakie możemy im zapewnić. Jakie odmiany storczyka warto mieć w swoim domu?
Przy zakupie storczyka zwracaj uwagę na stan rośliny. Zdrowe rośliny posiadają jędrne i jasne korzenie o zielonych stożkach wzrostu. Nie kupuj rośliny, której korzenie są częściowo suche lub przegniłe.
Zdrowe rośliny, to również zdrowe zielone liście, pozbawione uszkodzeń mechanicznych. Takich uszkodzeń nie powinny mieć także kwiaty oraz pędy kwiatowe. Dokładnie sprawdź, czy na roślinie nie ma śladów żerowania szkodników – plam, smug, przebarwień czy pleśni.
W przypadku osób zaczynających swoją przygodę z uprawą storczyków w domu proponuję:
Phalaenophis (Falenopsis). Naturalnym środowiskiem tego storczyka są Filipiny, Malezja, wyspy Indonezji oraz wschodnia część Himalajów. Są epifitami porastającymi korony drzew, można je spotkać także na skałach. Możemy je podzielić na dwie grupy ze względu na osiąganą wysokość. Pierwsza to okazy dorastające do metra wysokości, druga zaś to miniaturowe rośliny dorastające zwykle do 30 cm wysokości. Pierwotne rośliny charakteryzowała barwa biała. Obecnie istnieje wiele hybryd tego rodzaju i Falenopsisy występują w bardzo różnych kolorach. Ich kwiaty mają barwy fioletowe, różowe, białe, żółte. Mogą być jednokolorowe lub wielokolorowe, pasiaste oraz centkowane.
Oto kilka z nich:
Storczyk pachnący Phalaenophis Aromio Oriental może kwitnąć nawet kilkanaście razy w roku. Jego piękne, delikatne różowe z żółtymi akcentami kwiaty wypełniają dom niezwykłym zapachem.
Phalaenophis amabilis jest rodzicem dla wielu współczesnych hybryd. Ma długie ciemnozielone liście od spodu nabierające zabarwienia purpurowego. Długie do 90 cm kwiatostany pokrywają się dużą ilością mleczno-białych kwiatów osiągających nawet 13 cm średnicy. Kwiaty te mogą utrzymywać się na roślinie nawet 6 miesięcy. Bardzo często pojawiają się na nich dwa kwiatostany. One również przybierają purpurową barwę.
Phalaenophis speciosa Miki Purple dobrze znosi stanowisko cieniste. Pachnące kwiaty o średnicy do 5 cm zachwycają głębokim odcieniem ciemnego fioletu.
Phalaenophis Sogo Yukidian to odmiana wyróżniająca się długimi kwiatostanami, wzdłuż których rozmieszczone są duże (średnica około 12 cm) białe kwiaty. Kwiatostany można fantazyjnie formować, stosując odpowiednie podpory.
Dendrobium. Podobnie jak Falenopsisy są epifitami rosnącymi na drzewach. Mogą także porastać skały. Kwitną wieloma różnymi kolorami. W zależności od odmiany rośliny różnią się zarówno wielkością kwiatów, jak też liści. Różne odmiany dendrobium nobile nadają się do uprawy w miejscach chłodniejszych, potrzebują okresu spoczynku. Natomiast odmiany pochodzące od dendrobium bigibbum preferują stanowiska ciepłe i nie wymagają okresu spoczynku. Niektóre odmiany Dendrobium wydzielają przyjemny zapach.
Oto kilka z nich:
Dendrobium Berry Oda osiąga rozmiary do 30 cm. Bardzo szybko się rozrasta. Pędy kwiatostanowe osiągają wysokość do 15 cm i są zakończone kilkoma lub kilkunastoma drobnymi purpurowo-różowymi niezwykle pięknie pachnącymi kwiatami. Występują również odmiany o kwiatach białych (Berry Oda White).
Dendrobium harveyanum wyróżnia intensywny żółty kolor kwiatów pojawiających się na końcach kwiatostanów. Liczba tych wyjątkowych kwiatów waha się od 2 do 9. Kwiaty są wyjątkowe ze względu na miodowy zapach i wielkość (osiągają około 5 cm średnicy), głównie jednak z powodu ich szczególnej budowy. Wewnętrzny okółek tworzą długie płatki bardzo mocno postrzępione na brzegach. Podobne strzępki przypominające frędzelki zdobią warżkę, która dodatkowo pokryta jest licznymi włoskami.
Dendrobium cuthbertsonii to roślina chłodnolubna. Na jednym pędzie kwiatowym wyrastają ciężkie kwiaty, których wielkość dochodzi do 4 cm średnicy. Kwiaty mogą występować w różnych odcieniach czerwieni, mogą być różowe lub pomarańczowe, a nawet białe i utrzymują się nawet do 10 miesięcy.
Storczyki Cymbidium pochodzą z Himalajów i dlatego preferują niskie temperatury uprawy. To sprawia, że mogą być wystawiane na balkon. Nawet znaczące spadki temperatury nocą nie powinny im zaszkodzić. Oczywiście należy zapoznać się z wymaganiami konkretnego storczyka. Ich preferowane temperatury mogą się odrobinę różnić. Odmiany bardziej wrażliwe na spadki temperatur mogą reagować zrzucaniem pąków kwiatowych. Do prawidłowego wzrostu potrzebują wysokiej wilgotności powietrza. Ze względu na wysokość możemy spotkać rośliny osiągające w naturze nawet 150 cm oraz mniejsze zwane miniaturkami, których pędy kwiatowe dorastają do 30 cm. Te wysokie świetnie nadają się na kwiat cięty.
Szczególnie urokliwe są odmiany:
Cymbidium Wit to odmiana o białych kwiatach z różowymi plamkami.
Cymbidium Beatriz Kuning zachwyca kwiatami barwy purpurowo-pomarańczowej.
Cymbidium Groen Getouft charakteryzują niezwykle atrakcyjne kwiaty barwy zielonożółtej.
Istnieją też inne bardzo ciekawe odmiany storczyków, którymi warto się zainteresować. Są to storczyki Cattleya, często zwane „królową orchidei”. Tutaj odmian jest również bardzo dużo. Kwiaty tych storczyków mogą osiągać średnicę 25 cm i są pachnące.
Storczyk Vanda ma bardzo ozdobne kwiaty. Uroku nadają jej również zwisające korzenie.
Storczyki z grupy Cambria stanowią liczne międzygatunkowe mieszańce. Są dość łatwe w uprawie i zachwycają dużymi różnobarwnymi kwiatami.