Mech bardzo lubi rosnąć na wilgotnej i dość ciężkiej, zbitej ziemi. Rzadko pojawia się na piaskach i przepuszczalnych podłożach. W jaki sposób usunąć mech z trawnika w sposób ekologiczny?
Podstawowa zasada ekologiczna polega na częstym grabieniu trawnika szerokimi grabiami. Można też wertykulować. Wykonujemy te zabiegi po to, aby zapewnić trawnikowi dostateczną ilość powietrza i dobrze rozluźnić ziemię. Można także nakłuwać trawnik widłami, walcem z kolcami lub innymi ostrymi narzędziami (ten zabieg nazywa się aeracją, która też rozluźnia glebę i ją napowietrza). Trawnik można też posypać średnioziarnistym piaskiem, aby poprawić przepuszczalność i strukturę gleby.
Czytaj więcej:
Można też ograniczyć rozwój mchu poprzez właściwe podlewanie trawnika. Warto trawę podlewać dość długo i silnie, ale nie za często. Najlepiej czynność tę wykonywać między nowiem a pełnią, a najobficiej podlewać trawę tuż po nowiu. Najlepiej w dzień pochmurny, gdy panuje niższe ciśnienie powietrza.
Ponadto w celu ograniczenia wzrostu mchu, trawa powinna być koszona bardzo krótko, na długość ok. 4 cm i nie częściej niż raz w tygodniu. To zapewni większy dostęp światła, delikatnie osuszy trawę i poprawi wentylację.
Nie zaleca się również pozostawiania resztek po skoszeniu trawy. Zdecydowanie korzystniej jest zrobić z resztek skoszonej trawy kompost i wykorzystać go do nawożenia roślin w ogrodzie.
Warto również poświęcić czas i wybrać odpowiednią mieszankę traw. Należy wziąć tutaj pod uwagę miejsce zakładania trawnika: wybrać gatunki lubiące zacienienie lub te tolerujące intensywne słońce.
Trzeba również pamiętać, że w ogrodnictwie ekologicznym nie zaleca się upraw monokulturowych, a taką uprawą jest trawnik. Gdy walka z mchem stanie się zbyt czasochłonna, może warto zmienić rodzaj uprawy i stworzyć łąkę z różnych traw i roślin. Taka półdzika łąka będzie dodatkowo piękną ozdobą ogrodu, a mech z takiej łąki sam odejdzie w zapomnienie.