Każdy właściciel nieruchomości może żądać od przedsiębiorstwa energetycznego ustanowienia służebności przesyłu za wynagrodzeniem. Uzyskanie zgody na usunięcie takiego urządzenia jest jednak w praktyce trudne do osiągnięcia. Firmy energetyczne najczęściej bronią się zarzutem, że nastąpiło zasiedzenie służebności.
Właściwe rozgraniczenie nieruchomości sąsiednich ma ogromne znaczenie dla władztwa nad nimi. Szczególnie jeśli chodzi o użytki rolne istotne jest, by rolnik wiedział, dokąd sięga jego pole, które może uprawiać. Dlatego też ważna pozostaje kwestia prawidłowego wytyczenia granic.
W przeszłości, gdy nie istniał jeszcze tak szeroko rozbudowany system map geodezyjnych, pozwalający na precyzyjne zakreślenie granic nieruchomości, przy wznoszeniu budynku lub urządzenia bardzo często dochodziło do przekroczenia granic nieruchomości. To spowodowało, że obecnie fizycznie nieruchomość bądź urządzenie częściowo znajduje się na gru...
Jeżeli na Twojej działce znajdują się słupy linii energetycznych, transformatory energetyczne, wodociągi, gazociągi, linie telekomunikacyjne lub inne urządzenia, z których korzysta przedsiębiorstwo przesyłowe, masz prawo dochodzić roszczeń. O tym, z jakimi roszczeniami możesz wystąpić, przeczytasz w tym artykule.
Każdy właściciel nieruchomości w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rzeczą rozporządzać.
Każdy właściciel gruntu może wejść na grunt sąsiada, aby usunąć zwieszające się z jego drzew gałęzie lub owoce. W takim przypadku sąsiad nie ma prawa sprzeciwić się podjętym działaniom. Jednak nie chodzi tutaj o gałęzie wszystkich drzew, które znajdują się na posesji sąsiada, czy też wszystkich gałęzi danego drzewa – bowiem przepis wskazuje wpr...
Owoce opadłe z drzewa lub krzewu na grunt sąsiedni stanowią jego pożytki, z wyjątkiem sytuacji, kiedy grunt ten przeznaczony jest na użytek publiczny. Zgodnie z tą, wynikającą z Kodeksu cywilnego generalną zasadą, wszelkie pożytki przypadają właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu rzeczy, która przynosi te pożytki.
Przepisy prawne dotyczące tzw. prawa sąsiedzkiego odnajdziemy w Kodeksie cywilnym. Zadaniem tych przepisów jest wyeliminowanie bądź maksymalne ograniczenie sporów, jakie mogą powstać pomiędzy właścicielami sąsiadujących nieruchomości.