Od 27 kwietnia do 26 maja 2017 r. młodzi rolnicy będą mogli składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie 100 tys. zł premii na samodzielne rozpoczęcie gospodarowania. Jest to wsparcie finansowane z budżetu PROW 2014–2020.
Już jest uruchomiona możliwość wypłaty środków w wysokości drugiej raty pożyczki na sfinansowanie nieuregulowanych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym. Drugą ratę mogą otrzymać pożyczkobiorcy, którzy udokumentowali spłatę należności w wysokości pierwszej raty pożyczki.
Stosowane z rozmachem – między innymi w gospodarstwach rolnych – i uznawane w przeszłości za nieszkodliwe, produkty zawierające azbest obecnie są sukcesywnie usuwane i unieszkodliwiane. Wynika to z udokumentowanych negatywnych skutków zdrowotnych oddziaływania włókien azbestu. Do roku 2032 wyroby zawierające azbest mają zostać usunięte i uniesz...
Najpierw Rada Ministrów 21 marca 2017 r. przyjęła projekt zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, następnie Sejm przyjął projektowane zmiany 23 marca 2017 r. Po wejściu zmian w życie rolnicy będą mogli ubezpieczyć uprawy rolne od pełnego pakietu ryzyk albo od jednego lub kilku wybranych rodzajów r...
Oprócz rozliczanych samodzielnie przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej lub danych z PIT-11 wystawianych rolnikowi z tytułu zawieranych umów o pracę czy zlecenie, rolnik mógł z końcem lutego otrzymać informację na druku PIT-11A/PIT-40A o przychodach uzyskanych w 2016 roku z KRUS. Takie kwoty również mogą trafić do rocznej deklaracji ...
Pytanie: Rolnik (spełnia warunki ustawowe) zarejestrowany jako podatnik VAT nabył ziemię (0,25 ha) od innego rolnika. Jakie podatki b ędzie musiał zapłacić w związku zakupem tej ziemi? Czy jeśli cena będzie wyższa niż 15.000 zł – zapłata będzie musiała być wniesiona na rachunek bankowy sprzedającego?
Zanosi się na zmiany zasad nabywania ziemi rolnej. W sejmie trwają pracę nad przepisami, które zmieniają definicję rolnika indywidualnego. Proponowane przepisy z jednej strony łagodzą, a z drugiej – zaostrzają warunki.
Jeżeli rolnik odbywa karę pozbawienia wolności i przez ten czas w miarę możliwości zarządza swoim gospodarstwem, okres osadzenia rolnika w zakładzie karnym nie przerywa jego okresu ubezpieczenia społecznego rolników. Tak wynika z jednego z ostatnich wyroków Sądu Najwyższego.
Ułatwienia dla przedsiębiorców i konsumentów poszkodowanych przez kartele stosujące nieuczciwą konkurencję. Takie zmiany w przepisach przyjął rząd 28 lutego 2017 r. Przyjęte zmiany są ważne również dla rolników.
Niedawna reforma służb administracji skarbowej, w tym podatkowej i celnej, ma się przyczynić nie tylko do zwiększenia ich skuteczności, ale również działać na korzyść uczciwych podatników, którzy sumiennie wywiązują się ze swoich obowiązków fiskalnych. Zainteresowani zmianami obowiązujących w tym zakresie przepisów powinni być więc nie tylko za...