Rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą liczyć na wyższe niż jeszcze rok temu świadczenia z tytułu urodzenia lub opieki nad dzieckiem. W miejsce dotychczasowych ok. 3.500 zł, od 1 stycznia 2016 r. z tytułu wychowania dziecka otrzymają zasiłek macierzyński w wysokości w wysokości nie niższej niż ok. 12.000 zł. Dlatego warto wiedzieć, komu przysługuje, ...
Dziedziczenie to nic innego jak wstąpienie w całokształt praw i obowiązków osoby zmarłej. Na gruncie obowiązujących przepisów zasady dziedziczenia gospodarstw rolnych nie odbiegają od zasad dziedziczenia innych składników majątkowych. Obecnie każdy spadkobierca powołany do dziedziczenia, czy to na podstawie ustawy, czy też testamentu, może dzie...
Od 30 kwietnia 2016 r. obowiązuje ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Wraz z nią znacząco zmieniły się zasady obrotu nieruchomościami rolnymi. Dowiedz się, jakie są nowe zasady sprzedaży ziemi.
M inister rolnictwa i rozwoju wsi wydał przepisy, w których określono produkty i grupy produktów, ze względu na które mogą być tworzone grupy producentów rolnych z podziałem na województwa. W tabeli przedstawiamy aktualne minimalne roczne wielkości produkcji towarowej dla członków grup.
Komornik już nie odbierze bezprawnie traktora rolnikowi, który nie jest dłużnikiem. Resort sprawiedliwości przedstawił przepisy zapobiegające nadużyciom w egzekucji komorniczej. Co jeszcze się zmieni?
Zdarza się, że rolnicy pobierają świadczenia emerytalne równolegle z ZUS i KRUS albo przy ustalaniu świadczeń rolniczych z KRUS wliczane są do nich okresy składkowe z ZUS. W takich przypadkach kobiety przebywające przed rokiem 1999 na urlopie wychowawczym powinny wystąpić o ponowne przeliczenie wysokości przyznanej im z ZUS emerytury. Warto to ...
Zasiedzenie nieruchomości jest sposobem jej nabycia przez posiadacza samoistnego w wyniku upływu czasu. Jednak wskazane jest poświadczenie zasiedzenia przez sąd. Warto przy tym pamiętać, że Agencji Nieruchomości Rolnych przysługują określone prawa, jeśli zechce kupić taką nieruchomość.
Dostawy towarów i usług dokonywane na rzecz konsumentów zasadniczo trzeba ewidencjonować na kasie fiskalnej. Szczególne zasady dotyczą jednak niektórych czynności realizowanych przez rolników.
Jeżeli na naszej nieruchomości znajdują się urządzenia przesyłowe, wtedy możemy się domagać wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z gruntu oraz za ustanowienie służebności przesyłu. Oczywiście, możemy się nie zgodzić na odszkodowanie i ustanowienie takiej służebności, ale czy będzie to dla nas opłacalne?