rolnictwo

sad sadownictwo ochrona roślin

Jak zwalczać owocówkę jabłkóweczkę na jabłoni

Przeciętnemu zjadaczowi jabłek owocówka jabłkóweczka (Cydia pomonella) kojarzy się z robaczywymi owocami. Natomiast dla producentów jabłek jest jednym z groźniejszych szkodników jabłoni. Może występować również na gruszy i sporadycznie na głogu. Jak sobie z nią radzić?

W naszych warunkach uprawowych owocówka jabłkóweczka występuje w dwóch pokoleniach. Niektórzy doszukują się też niepełnego trzeciego. Jest motylem nocnym ze skrzydłami o długości 8-9 mm i rozpiętości 16-20 mm.

Co trzeba wiedzieć o owocówce jabłóweczce

W ochronie jabłoni przed owocówką jabłkóweczką istotne jest poznanie biologii owada. Szkodnik ten zimuje w postaci oprzędzionej gąsienicy w kolebkach wygryzionych w kryjówkach. Od drugiej połowy kwietnia gąsienice zaczynają się przepoczwarczać. Wylot motyli najczęściej jest rozciągnięty w czasie i trwa około trzech miesięcy. Samice mogą składać jaja na drugi, trzeci dzień po wylocie. Do intensywnego składania jaj dochodzi w temperaturach powyżej 15C. Jeśli wieczorem temperatura spada poniżej 10C, proces ten może się opóźnić nawet do kilku tygodni. Samice pierwszego pokolenia składają od 60 do 100 jaj, a drugiego 30-60.

Kiedy lustrować sady jabłoni

W prawidłowej ochronie sadów pomocne są regularne lustracje. Trzeba też obserwować owoce w czasie zbioru i sortowania, a wyniki powinny mobilizować do dalszej obserwacji. Oceny zagrożenia ze strony owocówki można dokonać, przeglądając od czerwca do sierpnia po 20 zawiązków na 25 drzewach. Jeżeli stwierdzisz 10 jaj lub świeżych wgryzów na 500 zlustrowanych zawiązkach, należy wykonać zabieg zwalczający.

Z artykułu dowiesz się:
  • Kiedy wywiesić pułapki na tego szkodnika? 
  • Jakie środki stosować do zwalczania? 
  • Czy feromony są skuteczne?
Przed oceną ryzyka zawodowego sporządza się wykaz stanowisk pracy

Ocena ryzyka w gospodarstwie rolnym – czy i kiedy ją przeprowadzić

Bhp w rolnictwie to trudny temat. Wypadków przy pracy jest bardzo dużo, szczególnie latem. Praca w gospodarstwie charakteryzuje się specyfiką polegającą na zróżnicowaniu wykonywanych zadań oraz różnym ich nasileniem. Przyjmuje się, że rolnik to zawód niebezpieczny i nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady. Ryzyko związane z pracą rolniczą jest szczególnie wysokie, czego efektem są wypadki przy pracy rolniczej oraz choroby zawodowe. Prowadzący gospodarstwo rolne zatrudniający pracowników ma obowiązek ograniczania ryzyka związanego z pracą poprzez stosowanie właściwych działań profilaktycznych - tym jest właśnie bhp w rolnictwie. Jednak aby je wdrożyć, niezbędne jest wcześniejsze przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego.

Ryzykiem zawodowym jest prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodujących straty, w szczególności wystąpienia u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub sposobu wykonywania pracy. Środowisko pracy to warunki środowiska materialnego, w którym występują określone czynniki fizyczne, chemiczne i biologiczne, w ramach którego realizowany jest proces pracy. Oceniając ryzyko zawodowe, trzeba uwzględnić ogół czynników środowiska pracy, jakie danej pracy towarzyszą, jak również sposoby jej wykonywania.

Podstawa prawna obowiązku w zakresie oceny ryzyka

Jeżeli zatrudniamy pracowników, wtedy stajemy się pracodawcą w rozumieniu przepisów prawa pracy, ze wszystkimi przywilejami i obowiązkami. Kluczowym problemem jest zapewnienie zatrudnionym osobom właściwego poziomu bezpieczeństwa pracy. Szczególnego znaczenia nabiera zasada wynikająca z art. 207 Kodeksu pracy (dalej kp), która odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa pracy czyni pracodawcę. Ma on obowiązek chronić zdrowie oraz życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.

Jeżeli w gospodarstwie rolnym świadczą pracę osoby zatrudnione na innej podstawie, np. umów cywilnoprawnych, rolą pracodawcy prowadzącego gospodarstwo jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy również takim osobom.

Z artykułu dowiesz się:
  • Bhp w rolnictwie - kto ma to zrobić?
  • W jaki sposób prowadzić dokumentację oceny ryzyka?
  • Czy ocenę ryzyka trzeba aktualizować?

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma