Od 2017 roku rolnicy, którzy nie opłacili niewielkich faktur, będą mogli odzyskać VAT w przyśpieszonym terminie 25 dni. Takie są skutki niedawnej nowelizacji przepisów o VAT. Sprawdźmy, na jakich zasadach rolnik może szybciej odzyskać VAT.
Budowę budynku gospodarczego powinniśmy rozpatrywać przede wszystkim w kontekście prawa własności. Po pierwsze, właścicielowi gruntu, będącemu inwestorem w procesie budowy budynku, przysługuje prawo do wykonywania prawa własności na swoim gruncie. Oznacza to między innymi możliwość wznoszenia na nim budynków, w tym gospodarczych. Z drugiej jednak strony – prawo własności chroni również sąsiada, który ma prawo do korzystania ze swego prawa z wykluczeniem jego naruszeń ponad przeciętną miarę, wynikającą z przepisów, a także ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Przekonajmy się, w jaki sposób możemy korzystać z takiej ochrony.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że młodzi rolnicy, którym przyznano premie w naborze przeprowadzonym w 2015 r., powinni składać wnioski o płatność, aby otrzymać pierwszą ratę przyznanej pomocy.
Nierzetelny kontrahent, niewypłacalny odbiorca naszych towarów to niestety częsta rzeczywistość rolnika. Problemy z odzyskaniem zapłaty przekładają się na funkcjonowanie naszego gospodarstwa – brakuje pieniędzy np. na zakup materiałów siewnych, spłatę zaciągniętych kredytów czy wynagrodzenia dla pracowników. W tym artykule wyjaśniamy krok po kroku, jak dochodzić swoich należności od dłużnika.
Dnia 6 lipca 2016 r. uchwalono ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej, która wejdzie w życie 1 września 2016 roku. Ustawa wprowadza dwie stawki podatku od sprzedaży detalicznej – 0,8% od przychodu wysokości 17–170 mln zł miesięcznie oraz 1,4% od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Opodatkowany zostanie przychód ze sprzedaży detalicznej, czyli dokonywanej na rzecz konsumentów, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Przy tym trwają prace nad usystematyzowaniem sprzedaży produktów rolnych wyprodukowanych przez samych rolników. Dowiedz się, jakie konsekwencje dla rolników będą miały nowe przepisy.
Z natury swej zwierzęta nie ponoszą odpowiedzialności za swoje czyny, co nie oznacza jednak, że za wyrządzone przez nie szkody nie można nikomu przypisać odpowiedzialności, a tym samym znaleźć osoby obowiązanej do naprawienia szkody. W zależności od rodzaju zwierzęcia, osoby je posiadającej, oswojenia czy też kierowania nim w chwili powstania szkody, różny będzie podmiot odpowiedzialny, zakres jego odpowiedzialności, a także jej zasady.
Z początkiem 2017 roku zacznie obowiązywać nowe Prawo wodne. Obszerny projekt zmienionej ustawy budzi liczne obawy rolników, które wydają się być uzasadnione. Co to tak naprawdę zmiany oznaczają dla rolników?
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.