Ułatwienia dla przedsiębiorców i konsumentów poszkodowanych przez kartele stosujące nieuczciwą konkurencję. Takie zmiany w przepisach przyjął rząd 28 lutego 2017 r. Przyjęte zmiany są ważne również dla rolników.
Od 30 marca do 28 kwietnia 2017 r. będzie można składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o pomoc na restrukturyzację małych gospodarstw z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
Szczególne zasady ustalania podatku od towarów i usług obowiązują w rolnictwie. Rolnik może sam podjąć decyzję, jak będzie go rozliczał. Prowadzący gospodarstwo rolne posiadający status rolników ryczałtowych mogą korzystać ze zwolnienia z VAT z prawem do zryczałtowanego zwrotu podatku od sprzedawanych produktów rolnych albo rozliczać VAT na zasadach ogólnych. Każda z nich przynosi określone korzyści, których nie daje druga.
Przypominamy, że od 1 stycznia 2017 r. obniżono limit płatności, po przekroczeniu którego przy prowadzeniu transakcji gospodarczych trzeba korzystać z rachunku płatniczego. Jeżeli cena przekracza 15.000 zł, wtedy zapłaty trzeba dokonać wyłącznie poprzez rachunek płatniczy. Limit nie dotyczy transakcji w rolnictwie, jednak zdarzają się od tego wyjątki. Sprawdźmy, czego dotyczą.
Deklaracje i pisma urzędowe można składać nie tylko osobiście lub wysyłając je listem poleconym, ale również elektronicznie, z wykorzystaniem Internetu. Data wysłania pisma jest uznawana wówczas za dzień jego złożenia. Rolnik może zatem nie tylko szybko i bez odkładania swoich spraw w gospodarstwie sporządzić pismo, ale również dopełnić terminu nawet w ostatnich godzinach, jakie zostały na załatwienie sprawy urzędowej.
Lepsze warunki ekonomiczne do prowadzenia działalności przez producentów rolnych dzięki możliwości tworzenia spółdzielni rolników i ich związków. Taki jest cel projektu ustawy o spółdzielniach rolników, który reguluje zasady i sposób funkcjonowania spółdzielni rolników, przyjętego przez Radę Ministrów 1 marca 2017 r. Przewidziany w projekcie system zachęt opiera się głównie na zwolnieniach podatkowych.
Jesteśmy młodymi rolnikami i chcemy kupić ziemię rolną. Czy wymagania dotyczące kupującego, czyli staż pacy w gospodarstwie oraz wykształcenie, koniecznie trzeba spełnić łącznie, czy wystarczy, że kupujący spełni jeden z tych warunków?
Producenci mleka, świń oraz warzyw i owoców, którzy mają problemy ze spłatą zobowiązań cywilnoprawnych, mogą starać się o kredyty na ich sfinansowanie. Jak dokumentować zobowiązania cywilnoprawne, aby otrzymać kolejne raty w ramach rozliczenia pożyczki na sfinansowanie należności publicznoprawnych?
Rolnicy będą mogli starać się o rekompensaty z tytułu utraty dochodów z prowadzonej działalności rolniczej w przypadku zdarzeń atmosferycznych, losowych, znacznego obniżenia cen lub braku możliwości uzyskania zapłaty za swoje produkty. Gwarancją ich zarobku ma okazać się Fundusz Ochrony Dochodów Rolniczych.
Trwają konsultacje publiczne nowego rozporządzenia w sprawie bhp przy obsłudze zwierząt gospodarskich. Swoim zakresem będzie obejmowało dotychczas nieuwzględnioną w przepisach hodowlę zwierząt futerkowych, jeleniowatych oraz strusi. Ureguluje też kwestie bezpieczeństwa pracowników obsługujących zwierzęta wewnątrz zagród oraz zwierzęta uznane za niebezpieczne. Dzięki temu obsługa zwierząt ma być bezpieczniejsza.
Każde gospodarstwo rolne, którego celem jest rozwój, staje przed koniecznością ponoszenia nakładów inwestycyjnych. Cel inwestycyjny może być różny – ograniczenie kosztów produkcji, poprawa wydajności produkcji czy dotarcie do nowych klientów. Każdy rolnik staje następnie przed pytaniem – w jaki sposób sfinansować zamierzone nakłady inwestycyjne?
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.