Zwierzyna żyjąca na wolności może wyrządzić rolnikom wiele szkód. Powszechnie spotyka się sytuacje, kiedy pod osłoną nocy zwierzyna leśna czyni swoim łupem zwierzęta hodowlane znajdujące się w przydomowych zagrodach bądź też niszczy płody rolne. Czy rolnik, który został poszkodowany przez działania dzikich zwierząt może dochodzić odszkodowania? Jeśli tak, to od kogo?
Bobowate drobnonasienne należą do cennych roślin pastewnych dostarczających wysokobiałkowej paszy objętościowej dla przeżuwaczy. Zbierane we wcześniejszych fazach rozwojowych mogą być źródłem wielu aminokwasów i witamin w żywieniu świń, stosuje się je też w diecie drobiu ze względu na zawartość karotenu barwiącego żółtka jaj i tuszki ptaków. Podawane drobnym zwierzętom futerkowym nadają ładny połysk ich futrom.
Nawozy mają najwyższą plonotwórczą efektywność spośród wszystkich czynników wpływających na intensyfikację produkcji rolnej. W Polsce wynosi ona od 30 do 60% całości przyrostu plonów roślin. Żeby rośliny dobrze rosły, trzeba nawozić glebę. Nawożenie najlepiej przeprowadzić wiosną. Do wyboru mamy m.in. nawozy mineralne, nawozy organiczne, nawozy zielone. Które wybrać? W tym artykule podpowiadamy jak stosować płynne nawozy.
Dnia 26 kwietnia 2017 r. do Sejmu trafił projekt nowego Prawa Wodnego. Planuje się, że nowe przepisy, z kilkoma wyjątkami, zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku. Sprawdźmy, jakie zmiany będą dotyczyły rolników.
Praca w gospodarstwie rolnym wiąże się z niezwykle zróżnicowanymi zagrożeniami. Wynika to ze specyfiki pracy w rolnictwie. Ponad wszelką wątpliwość do istotnych zagrożeń związanych z pracą w gospodarstwie możemy zaliczyć boreliozę, której w żadnym razie nie wolno bagatelizować. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że w miesiącach wiosenno-letnich ryzyko jest największe.
Już jest uruchomiona możliwość wypłaty środków w wysokości drugiej raty pożyczki na sfinansowanie nieuregulowanych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym. Drugą ratę mogą otrzymać pożyczkobiorcy, którzy udokumentowali spłatę należności w wysokości pierwszej raty pożyczki.
Niedawna reforma służb administracji skarbowej, w tym podatkowej i celnej, ma się przyczynić nie tylko do zwiększenia ich skuteczności, ale również działać na korzyść uczciwych podatników, którzy sumiennie wywiązują się ze swoich obowiązków fiskalnych. Zainteresowani zmianami obowiązujących w tym zakresie przepisów powinni być więc nie tylko zatrudnieni we wspomnianych służbach urzędnicy, ale również przedsiębiorcy, m.in. działający w branżach związanych z rolnictwem. Przekonajmy się, dlaczego.
Zmniejsza się częstotliwość występowania ognisk i wystąpień grypy ptaków podtyp H5N8. W związku z tym resort rolnictwa zamierza uchylić rozporządzenie dotyczące zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Zamiast tego będą obowiązywały ogólne środki bioasekuracji.
Najpierw Rada Ministrów 21 marca 2017 r. przyjęła projekt zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, następnie Sejm przyjął projektowane zmiany 23 marca 2017 r. Po wejściu zmian w życie rolnicy będą mogli ubezpieczyć uprawy rolne od pełnego pakietu ryzyk albo od jednego lub kilku wybranych rodzajów ryzyka z dotacją do 65% stawki ubezpieczenia.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.