Jeżeli na naszej nieruchomości znajdują się urządzenia przesyłowe, wtedy możemy się domagać wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z gruntu oraz za ustanowienie służebności przesyłu. Oczywiście, możemy się nie zgodzić na odszkodowanie i ustanowienie takiej służebności, ale czy będzie to dla nas opłacalne? Odpowiedzi poznasz w tym e-booku.
Od 4 do 18 września 2017 r. rolnicy poszkodowani w wyniku klęsk żywiołowych będą mogli składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa.
Sejm, nowelizując przepisy o Agencji Rynku Rolnego, zmienił również przepisy dotyczące obowiązku zawierania pisemnych umów na dostawę produktów rolnych. Sprawdźmy, jakie zmiany czekają rolników w najbliższym czasie.
Prezentujemy syntetycznie zebrane, zaktualizowane informacje na temat ogłoszonych już oraz planowanych do ogłoszenia naborów wniosków, które odbędą się w III kwartale 2017 roku. W tym artykule przedstawiamy nabory czerwcowe.
Majowe przymrozki oraz występujące w kraju podtopienia uszczupliły oczekiwane w tym roku plony. Na ratunek rolnikom przybywa ARiMR, która we współpracy z bankami proponuje rolnikom korzystanie z kredytów klęskowych, umożliwiających odbudowę gospodarstwa i wznowienie produkcji rolnej w ich gospodarstwie.
Zwierzyna żyjąca na wolności może wyrządzić rolnikom wiele szkód. Powszechnie spotyka się sytuacje, kiedy pod osłoną nocy zwierzyna leśna czyni swoim łupem zwierzęta hodowlane znajdujące się w przydomowych zagrodach bądź też niszczy płody rolne. Czy rolnik, który został poszkodowany przez działania dzikich zwierząt może dochodzić odszkodowania? Jeśli tak, to od kogo?
Pracując w gospodarstwie, jesteśmy narażeni na rozmaite zagrożenia zawodowe związane z charakterem prac. Obok zagrożeń mechanicznych, biologicznych czy chemicznych istotnym – choć niedocenianym – zagrożeniem jest hałas wywoływany przez maszyny i urządzenia stosowane w gospodarstwie. Narażenie na hałas wpływa na stopniową utratę słuchu – tym samym niezbędny jest właściwy poziom znajomości zagadnienia oraz stosowanie właściwej profilaktyki.
Od lat wiele kontrowersji budzi kwestia przyłączy kanalizacyjnego i wodociągowego i jest przyczyną wielu sporów. Definicje zawarte w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków są różnie interpretowane. Do tej pory Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stał na stanowisku, że przyłączami nie są przewody znajdujące się poza granicą nieruchomości odbiorcy. Jednak w najnowszej uchwale Sąd Najwyższy zajmuje zupełnie inne stanowisko.
Środki chemiczne przeznaczone do ochrony roślin w żadnym razie nie chronią osoby, która je stosuje. Najczęściej są to substancje toksyczne. To powoduje, że przy pracy z nimi powinniśmy zachować szczególną ostrożność oraz wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa. W tym artykule przypominamy, na co powinieneś zwrócić uwagę, używając oprysków lub nawozów.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.