W poprzednim artykule dotyczącym wypadków drogowych z dzikimi zwierzętami skupiliśmy się na kwestii – co zrobić po wypadku, komu zgłosić zdarzenie i jakie są ewentualne konsekwencje niezgłoszenia. W tym artykule chciałbym skupić się na kwestii kiedy i czy w ogóle możemy dochodzić odszkodowania za wypadek ze zwierzęciem i od kogo.
Wykonywanie drobnych prac w zakresie przebudowy czy też aranżacji budynków gospodarczych to często powracający temat. Czy, jeżeli chcemy nieco przebudować nasz budynek, zmieniając kąt nachylenia dachu nad nim, musimy uzyskać pozwolenie na budowę, a wcześniej decyzję o warunkach zabudowy? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Praca w gospodarstwie rolnym z uwagi na skalę zagrożeń jest obarczona dużym ryzykiem wypadku. Rolnikowi, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w związku z wypadkiem przysługuje – jeżeli jest ubezpieczony – odszkodowanie powypadkowe. Jednak w praktyce w ramach postępowania powypadkowego mogą wyjść na jaw okoliczności, które pozbawią prawa do odszkodowania w związku z wypadkiem przy pracy rolniczej.
Kwoty grzywien i kar pieniężnych za wykroczenia i przestępstwa skarbowe przewidziane w Kodeksie karnym skarbowym w yznacza się na podstawie aktualnego minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2018 r. kwota minimalnego wynagrodzenia będzie wyższa, a zatem wzrosną też kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe .
W 2018 roku jeszcze łatwiej podejmiesz decyzję o kontynuacji rozliczeń działów specjalnych produkcji rolnej podatkiem liniowym. Nie będziesz musiał jej podejmować w dotychczasowym terminie, czyli w trakcie roku poprzedzającego rozliczany rok podatkowy. Termin złożenia oświadczenia o dalszym stosowaniu podatku liniowego zostanie przesunięty na pierwszy miesiąc roku, którego dotyczy 19% podatek.
Rolnicy mogą nie tylko świadczyć usługi sprzętem rolnym w gospodarstwach rolnych, ale również wykorzystywać go do innych celów, niezwiązanych z prowadzeniem chowu, hodowli lub upraw. Typowym przypadkiem jest korzystanie z ciągników i przyczep w okresie zimowym i świadczenie na rzecz jednostek samorządu terytorialnego oraz osób prywatnych usług odśnieżania dróg i posesji. W tym artykule wyjaśniamy, jakie trzeba zastosować stawki VAT i podatku dochodowego oraz numeru PKWiU.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało projekt ustawy zmieniający ustawę o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz w ramach niektórych działań obszarowych objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Projekt ten zaniepokoił wielu beneficjentów pomocy publicznej, którzy zaczęli się obawiać, że od dnia jego wejścia w życie będą zobowiązani składać wnioski o płatności wyłącznie w formie elektronicznej. Choć projekt ustawy skierowano dopiero do zaopiniowania m.in. przez ARiMR, już teraz można wskazać, jakie ułatwienia i niedogodności niosą ze sobą planowane zmiany.
Dofinansowanie inwestycji w gospodarstwach rolnych, premie dla młodych rolników, dofinansowanie rozpoczęcia działalności pozarolniczej czy też wsparcie przetwórstwa rolno-spożywczego to tylko niektóre formy pomocy, z jakich będzie można skorzystać w najbliższym czasie. Omówiliśmy je w poprzednim numerze. W tym artykule przedstawiamy pozostałe nabory planowane w I kwartale 2018 roku.
Umowa kontraktacji to kluczowy kontrakt, w praktyce najczęściej zawierany przez podmioty rynku produkcji rolnej. Kontraktacja wzmacnia pozycję rolnika w obrocie, w szczególności w ten sposób, że umożliwia mu uchylenie się od skutków niewykonania umowy z powodu działania sił przyrody, na które rolnik nie miał wpływu. Jednak nieprzemyślane podpisanie umowy bez znajomości podstawowych zasad kontraktacji może narażać rolnika na poważne straty finansowe. I chociaż drobni rolnicy mają ograniczone możliwości, aby negocjować indywidualne warunki umowne, to zawsze powinni dokładnie zapoznać się z treścią umowy.
Już niebawem zacznie obowiązywać nowe Prawo wodne. Co prawda niektóre przepisy zaczęły obowiązywać wcześniej, lecz większość z nich wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. Zmiany te są bardzo ważne dla rolników, ponieważ nakładają na nich nowe obowiązki. Jakie? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Od 1 stycznia 2018 roku dojdzie do istotnej zmiany w polskim prawie dotyczącej zatrudniania cudzoziemców w naszym kraju. Zmiana dotyczy zarówno już istniejących elementów (obecnie istniejące pozwolenia), jak i wprowadza nowe, mianowicie pozwolenie na pracę sezonową oraz oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy sezonowej. Jeżeli zamierzasz zatrudnić w swoim gospodarstwie cudzoziemca – koniecznie dowiedz się, co te zmiany dla Ciebie oznaczają.
Rolnictwo zalicza się do jednej z najbardziej niebezpiecznych branży. Zawód rolnika znajduje się w grupie prac wysokiego ryzyka, która może zakończyć się wypadkiem śmiertelnym, chorobą płuc związaną z pracą, urazami akustycznymi, chorobami skóry oraz nowotworami związanymi ze stosowaniem substancji chemicznych i długotrwałym przebywania na słońcu. Zobacz, w jaki sposób należy ocenić ryzyko zawodowe w gospodarstwie rolnym.
W zależności od rodzaju czynności prawnej lub zdarzenia prawnego prowadzącego do nabycia nieruchomości rolnej, różne podmioty mają obowiązek zawiadomić Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa o zmianie właściciela uprawniającej KOWR do skorzystania z prawa wykupu. Dowiedz się, kto powinien dopełnić tego obowiązku.
Rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu granic nieruchomości przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów (np. map geodezyjnych), a znajdujące się w granicach nieruchomości urządzenia i roślinność sąsiedzi powinni utrzymywać wspólnie. Jak to zrobić, aby nie narazić się na konflikt z sąsiadem? Jakie kwestie trzeba uwzględnić przy podziale? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.