Od 16 marca 2018 r. obowiązują zmiany, które rozszerzają kierunki badań laboratoryjnych o w irusową biegunkę bydła i chorobę błon śluzowych (BVD-MD). Przekonaj się, gdzie będą wykonywane te badania.
W związku z nowymi wymaganiami dotyczącymi wytwarzania i jakości dla materiału szkółkarskiego kategorii elitarny i kategorii kwalifikowany zmieniły się zasady dotyczące wzorów świadectw i informacji dotyczących oceny materiału siewnego. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polegają te modyfikacje.
Stosowanie w gospodarstwie rolnym maszyn, urządzeń lub narzędzi zasilanych energią elektryczną wiąże się z zagrożeniami dla człowieka, zwierząt gospodarskich, jak również środowiska. Niewłaściwe obchodzenie się z prądem i urządzeniami, które zasila, może być przyczyną wypadku powodującego poważne urazy, w tym ze skutkiem śmiertelnym. Dlatego koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak zapobiegać temu zagrożeniu w Twoim gospodarstwie.
Temat wykorzystywania urządzeń fotowoltaicznych (przede wszystkim tzw. paneli słonecznych) w celu wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego cieszy się od wielu lat sporym zainteresowaniem. Oferta zakupu i instalacji paneli jest obecnie całkiem bogata, a coraz częściej o wykorzystywaniu energii słonecznej w celu wytwarzania energii myślą właściciele gospodarstw rolnych. W tym artykule przedstawimy zarys formalności, jakie musisz spełnić, aby wytwarzać energię elektryczną przy zastosowaniu urządzeń fotowoltaicznych, przede wszystkim tzw. mikroinstalacji.
Przychodów z działalności rolniczej nie wykazujmy w podatku dochodowym od osób fizycznych i nie rozliczamy w zeznaniu podatkowym rozliczającym ten podatek. Jednak to wyłączenie dotyczy tylko rolników wytwarzających, a następnie sprzedających nieprzetworzone produkty roślinne lub zwierzęce (czyli w stanie naturalnym) z własnych upraw, hodowli lub chowu. Natomiast jeżeli pracujesz i rozliczasz przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych, możesz wybrać formę rozliczenia (ryczałt lub zasady ogólne). Jeśli wybrałeś rozliczenie na zasadach ogólnych, masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe PIT-37. Przychody te będą wtedy traktowane jako pochodzące z innych źródeł.
Nie wolno ustalić w umowie dzierżawy niższej kwoty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości rolnej Skarbu Państwa niż wynikająca z przepisów ustawowych 5-krotność ceny wywoławczej czynszu, który byłby należny od tej nieruchomości, gdyby była ona przedmiotem umowy dzierżawy po przeprowadzeniu przetargu. Tak wynika z niedawnego, ważnego dla rolników, wyroku Sądu Najwyższego. Przekonajmy się, jaka sytuacja doprowadziła do takiego stanowiska.
Znów zanosi się na zamieszanie wokół terminu zakazu stosowania pasz GMO. Dlaczego? Ministerstwo Rolnictwa po uzyskaniu opinii członków zespołu ds. alternatywnych źródeł białka zamierza przedłożyć projekt zmian do ustawy o paszach. Projekt ten ma zmienić termin wejścia w życie zakazu stosowania pasz zawierających GMO. Jednocześnie rozpoczęto prace w sejmie nad poselskim projektem ustawy o wykorzystaniu roślin wysokobiałkowych w paszach, który nie popiera argumentacji resortu rolnictwa w zakresie przedłużenia tego terminu.
Jeśli nie otrzymałeś od kontrahenta zapłaty za nabyte produkty rolne, warto jak najszybciej podjąć działania zmierzające do wyegzekwowania długu. Pierwszym i jednocześnie najmniej kosztownym sposobem odzyskania należności jest windykacja polubowna. Jeśli nie przyniesie skutku, wtedy kolejnym krokiem będzie złożenie pozwu do sądu, a następnie windykacja komornicza. Sprawdź, jakie czynności wchodzą w zakres poszczególnych etapów windykacji, tak abyś w razie konieczności wiedział jak postępować.
W poprzednim artykule dotyczącym wypadków drogowych z dzikimi zwierzętami skupiliśmy się na kwestii – kiedy i czy w ogóle możemy dochodzić odszkodowania za wypadek ze zwierzęciem i od kogo. Z tego artykułu dowiesz się, czy zawsze brak znaku ostrzegawczego będzie miał wpływ na możliwość odszkodowania.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi końcem stycznia 2018 roku przesłało do konsultacji publicznych projekt ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne. Projekt ten określa zasady i warunki restrukturyzacji zadłużenia rolników.
Zasadniczo kwestię związaną z podniesieniem terenu działki w celu odprowadzenia wód opadowych i roztopowych należy podzielić na dwa aspekty – związany z prawem budowlanym (i procesem budowlanym) i związany z kwestią uzyskania zgody na odprowadzenie wód opadowych i roztopowych (a także na zmianę ukształtowania terenu na gruntach przylegających do wód). W tym artykule skupiamy się na kwestii związanej z uzyskaniem pozwolenia na odprowadzanie wód, a więc z punktu widzenia nowego Prawa wodnego.
Resort rolnictwa, w ślad za Radą Ubezpieczenia Społecznego Rolników, proponuje podwyższenie wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu do kwoty 809 zł. Byłoby to pierwsze od prawie 4 lat podwyższenie wysokość tego świadczenia. Ponadto podwyższenie jednorazowego odszkodowania nie oznacza podwyższenia miesięcznej składki na ubezpieczenie.
Układ mięśniowo-szkieletowy jest szczególnie narażony przy pracach w gospodarstwie związanych z prowadzeniem ręcznych prac transportowych. Podczas ich wykonywania występuje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku. Niezbędne jest więc prowadzenie ręcznych prac transportowych zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, wyznaczającymi dopuszczalne masy przemieszczanych przedmiotów, ładunków lub materiałów.
Wielu rolnik ma problemy z prawidłowym złożeniem dokumentów potrzebnych do zatrudnienia cudzoziemców do prac sezonowych. Sporym ułatwieniem są szczegółowe wytyczne, które wynikają z kilku rozporządzeń. Warto je poznać, aby urząd pracy nie zakwestionował złożonych dokumentów i nie przedłużał czasu, w którym otrzymasz zezwolenie.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.