Opłaty od deszczu nie ominą gospodarstw rolnych. Wprowadzane są one od 1 stycznia 2018 r. na podstawie Prawa wodnego, a ponoszone będą z tytułu usługi utrzymania infrastruktury zagospodarowania wód opadowych i roztopowych przez jednostki budżetowe gmin. Rolnicy muszą liczyć się zatem z nowymi obowiązkami i kosztami ich działalności.
Afrykański pomór świń (ASF) był w ostatnim czasie główną przyczyną kłopotów ich hodowców. Państwo zdecydowało się zaangażować środki publiczne w celu udzielenia pomocy gospodarstwom dotkniętym pomorem. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) latem ubiegłego roku prowadziła nabór wniosków o udzielenie dotacji na rozpoczęcie przez producentów świń działalności pozarolniczej. Według bieżącego harmonogramu naboru wniosków w 2018 roku ww. producenci nie będą mogli ubiegać się o bezzwrotną dotację w związku z ASF. Niemniej jednak ARiMR uruchomiła dla producentów świń system nieoprocentowanych pożyczek na uregulowanie zobowiązań finansowych. Warto sprawdzić, czy gospodarstwo spełnia warunki jej otrzymania.
Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ogłosił rozpoczęcie kolejnego naboru wniosków o dotacje na przetwórstwo rolno-spożywcze oraz na obrót produktami rolnymi. Inwestycje mikro, małych i średnich przedsiębiorców z tego sektora będą mogły zostać dofinansowane do wysokości odpowiadającej 50% kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem, a wysokość dotacji może sięgać nawet 15 milionów zł. Wnioski o dofinansowanie można składać od 30 marca 2018 r. Warto już teraz przyjrzeć się zasadom przyznawania pomocy finansowej, aby odpowiednio zaplanować swoje inwestycje.
Jak wiadomo, 1 stycznia 2018 r. wejdzie w życie nowa ustawa Prawo wodne. Wprowadza ona daleko idące zmiany w kwestii regulacji stosunków wodnych na terenie naszego kraju (np. utworzenie Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie – dalej jako Wody Polskie). Jedna ze zmian dotyczy m.in. kwestii lokowania nowych budowli na tzw. terenach zalewowych. Co ta zmiana oznacza dla rolników?
Pracy w gospodarstwie towarzyszą zagrożenia pochodzące z różnych źródeł. Jednym z nich są zwierzęta gospodarskie oraz czynności związane z ich obsługą. Aby zminimalizować zagrożenie związane z obsługą zwierząt, trzeba przestrzegać zasad bezpiecznej pracy. Są one usystematyzowane w rozporządzeniu. Co ważne, już 6 marca 2018 r. przepisy dotyczące bhp przy obsłudze zwierząt znacząco się zmienią. Przekonajmy się, jakie to będą zmiany.
Każdy właściciel nieruchomości w granicach określonych przez przepisy i zasady współżycia społecznego może z niej korzystać i nią rozporządzać. Może na przykład obciążyć ją służebnością drogi koniecznej. Aby właściciel mógł korzystać ze swojej nieruchomości może także domagać się od właściciela innej nieruchomości ustanowienia takiej służebności na swoją rzecz. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega służebność drogi koniecznej, kto i w jakiej sytuacji może się domagać jej ustanowienia.
Różnorodności zadań wykonywanych w gospodarstwie rolnym odpowiada zróżnicowany poziom zagrożeń związanych z pracą. Szczególnymi zagrożeniami są te wynikające z narażenia na działanie czynników biologicznych, których źródła możemy spotkać w gospodarstwie z różnym nasileniem niemal na każdym kroku.
Jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg rachunkowych, wtedy dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej. Co roku minister określa aktualne normy szacunkowe. Ich wysokość zmienia się odpowiednio do wskaźnika wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej ogłaszanej przez prezesa GUS. Na 2018 rok normy szacunkowe uległy obniżeniu – przekonajmy się, do jakiej stawki.
Wpisu producenta do ewidencji producentów dokonuje się w drodze decyzji administracyjnej, na jego wniosek złożony do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego miejscowo ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy. Wniosek składa się na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronach internetowych. Szczegółowe wymagania, jakie powinien spełniać wniosek o wpis do ewidencji producentów określa rozporządzenie z 1 września 2017 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinien spełniać wniosek o wpis do ewidencji producentów. Abyś nie musiał sprawdzać w przepisach, poniżej przeczytasz, jakie to wymogi.
Zdarza się, że na polach należących do rolników znajduje się sieć infrastruktury technicznej, np. linie energetyczne ze słupami, sieć gazowa, sieć ciepłownicza, sieć kanalizacyjna. Zazwyczaj należą one do przedsiębiorstw przesyłowych. Bardzo często przedsiębiorstwo nie dysponuje podstawą prawną (jak np. umowa dzierżawy, porozumienie o korzystaniu z nieruchomości), aby korzystać w tym celu z pola rolnika. W interesie rolnika jest uporządkowanie w tym zakresie sytuacji prawnej. O tym, jak to zrobić, przeczytasz w tym artykule.
Dnia 1 stycznia 2018 r. miała zacząć obowiązywać nowelizacja Prawa łowieckiego. Tej noweli wyczekiwało wielu rolników ponoszących tzw. szkody łowieckie. Jednak 24 listopada 2017 r. Sejm zdecydował o przesunięciu terminu wejścia w życie zmienionych przepisów o kolejny rok. Zatem na zmiany w Prawie łowieckim zaczekamy do 2019 roku.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.