Uprawa roślin strączkowych ma wiele zalet. Są wartościowym nawozem i warto wiedzieć, że są również doskonałym przedplonem dla wielu roślin, między innymi brukselki, cebuli i zbóż. Jeszcze lepiej jest wiedzieć, co najlepiej siać po grochu, fasoli lub bobie. Wyjaśniamy to w tym artykule.
Strączkowe to grupa roślin, które należą do rodziny bobowatych (Fabaceae). W jej skład wchodzą rośliny występujące dziko w przyrodzie, np. koniczyna, nostrzyk, przelot, jak również duża grupa roślin użytkowych, a wśród nich zarówno rośliny uprawne w rolnictwie i ogrodnictwie. Z warzyw, które mają duże znaczenie gospodarcze, można wymienić groch, fasolę i bób, też soję, a o mniejszym znaczeniu, czasem tylko w uprawie amatorskiej lędźwian (groch siewny), soczewicę, ciecierzycę, orzachę, lucernę (na kiełki).
Zalety strączkowych
Strączkowe nadają się do wielostronnego wykorzystania i zastosowana. Uprawia się je nie tylko jako warzywa do konsumpcji (jadalne nasiona i strąki), ale także na nasiona do celów przemysłowych – produkcji oleju czy pasz treściwych, na zielonki i nawozy zielone (np. łubin), również do zagospodarowania terenów leżących odłogiem. Ale to jeszcze nie wszystko. Posiadają bardzo cenną właściwość.
Masowe występowanie mszyc w sadach śliwowych staje się, w ostatnich latach coraz większym problemem producentów tych owoców. Globalne ocieplanie klimatu i zmiana warunków termicznych szczególnie w okresie jesień-wiosna powoduje, że zagrożenie ze strony tych szkodników w uprawach sadowniczych jest poważniejsze niż kilka lat temu. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy i jak najskuteczniej ją zwalczać.
Na śliwach może występować kilka gatunków mszyc, m.in:
Do tych, które występują najczęściej i są największym zagrożeniem w sadach śliwowych zaliczamy: mszycę śliwowo-chmielową, śliwowo-kocankową i śliwowo-trzcinową. Są to gatunki dwudomne, czyli takie, które do rozwoju potrzebują dwóch roślin żywicielskich. Żywicielem pierwotnym, na którym zimują w stadium jaj są śliwy, natomiast wtórnym w przypadku mszycy śliwowo-chmielowej jest chmiel, mszycy śliwowo-kocankowej są rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae), a mszycy śliwowo-trzcinowej – trzcina pospolita. Mszyce na śliwie występują do początku lipca. W tym czasie w populacji pojawiają się osobniki uskrzydlone, które w okresie letnim przelatują na drugiego żywiciela. Powrót na śliwy następuje we wrześniu i październiku. Wówczas następuje również składanie jaj, które zimują.