Masowe występowanie mszyc w sadach śliwowych staje się, w ostatnich latach coraz większym problemem producentów tych owoców. Globalne ocieplanie klimatu i zmiana warunków termicznych szczególnie w okresie jesień-wiosna powoduje, że zagrożenie ze strony tych szkodników w uprawach sadowniczych jest poważniejsze niż kilka lat temu. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy i jak najskuteczniej ją zwalczać.
Na śliwach może występować kilka gatunków mszyc, m.in:
Do tych, które występują najczęściej i są największym zagrożeniem w sadach śliwowych zaliczamy: mszycę śliwowo-chmielową, śliwowo-kocankową i śliwowo-trzcinową. Są to gatunki dwudomne, czyli takie, które do rozwoju potrzebują dwóch roślin żywicielskich. Żywicielem pierwotnym, na którym zimują w stadium jaj są śliwy, natomiast wtórnym w przypadku mszycy śliwowo-chmielowej jest chmiel, mszycy śliwowo-kocankowej są rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae), a mszycy śliwowo-trzcinowej – trzcina pospolita. Mszyce na śliwie występują do początku lipca. W tym czasie w populacji pojawiają się osobniki uskrzydlone, które w okresie letnim przelatują na drugiego żywiciela. Powrót na śliwy następuje we wrześniu i październiku. Wówczas następuje również składanie jaj, które zimują.
Pytanie: Co lepiej podawać bydłu mlecznemu przy niedoborach energii: wysłodki czy melasę? Chodzi o to, aby u mlecznic po porodzie uniknąć ketozy.
Tak postawione pytanie dotyka dwóch różnych zagadnień. Pierwsze to niedobory energii, drugie to ketoza i jej unikanie. Rzetelna odpowiedź wymaga dokładniejszego przedstawienia tych dwóch problemów żywieniowych.