Seler jest rośliną o dużych wymaganiach wodnych. Jednak nadmiar wody, zwłaszcza po ulewnych deszczach, również może być szkodliwy dla tej rośliny. W tym artykule wyjaśniamy, czym skutkuje nieodpowiednie nawodnienie tego warzywa.
Jeżeli na Twojej działce znajdują się słupy linii energetycznych, transformatory energetyczne, wodociągi, gazociągi, linie telekomunikacyjne lub inne urządzenia, z których korzysta przedsiębiorstwo przesyłowe, masz prawo dochodzić roszczeń. Z tej porady dowiesz się, z jakimi roszczeniami możesz wystąpić.
Oprócz białka i energii, do istotnych składników dawki pokarmowej krów zaliczamy wapń (Ca) i fosfor (P). Dlaczego wapń i fosfor w diecie krów jest tak ważny? W organizmie zwierząt te pierwiastki pełnią wiele ważnych funkcji. Wśród nich wyróżniamy regulację procesu mineralizacji kości, stabilizację cyklu przemian metabolicznych oraz kontrolę procesu krzepnięcia krwi. Przekonajmy się, jakie będą skutki niedoboru tych pierwiastków i jak temu zaradzić.
Długość trwania ciąży u bydła to średnio 280 dni. Poród na dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem oraz dwa tygodnie po uznawany jest za fizjologiczną normę. Zdarzają się sytuacje, że występują wskazania medyczne do wywołania porodu. Kiedy należy rozważyć indukcję porodu? Czy zasadne jest, aby rolnik wywoływał poród u krowy samodzielnie?
Aura w niektórych latach bywa niesprzyjająca dla właścicieli pól uprawnych i pastwisk. Częste opady skutkują wieloma zalaniami i podtopieniami, a w niektórych rejonach Polski zagrożenie powodziowe bywa naprawdę wysokie. A to z kolei oznacza straty dla rolników, w tym hodowców bydła. Pamiętaj jednak, że w pewnych przypadkach możesz skutecznie dochodzić odszkodowania za poniesione w ten sposób straty. W tej poradzie podpowiadamy, jakie masz możliwości.
Komórki somatyczne definiowane są jako obumarłe komórki tkanki gruczołowej wymienia oraz obumarłe białe ciałka krwi. Według ogólnie przyjętych norm, ich poziom w mleku krów zdrowych nie powinien przekraczać 250 tysięcy.
Jeśli Twój małżonek zawarł umowę kredytu za Twoimi plecami – nie oznacza to, że i Ty będziesz musiał/a go spłacać. Przekonaj się, jakie skutki ma dla Ciebie pożyczka zaciągnięta bez Twojej zgody.
Zdarza się, że w księgach wieczystych pojawiają się błędy. Jedne są drobnymi omyłkami pisarskimi, inne – błędami merytorycznymi. Jednak każdy błąd w księdze wieczystej lepiej poprawić. W niektórych przypadkach wystarczy wniosek, lecz może się okazać konieczne postępowanie przed sądem. Kiedy tak będzie? Odpowiedzi znajdziesz w poniższej poradzie.
W ostatnim czasie obserwujemy intensywne zabiegi marketingowe dużych mleczarni mające na celu promowanie swoich produktów mlecznych, które mają pochodzić od krów żywionych bez udziału pasz genetycznie modyfikowanych (GMO). Początek dała OSM w Piątnicy, a w ślad za nią poszły inne duże mleczarnie: SM Spomlek, SM Mlekpol, Polmlek czy OSM Łowicz. Zatem dostawcy mleka do tych firm stają przed koniecznością wyeliminowania komponentów GMO z dawek pokarmowych.
Bardzo istotne znaczenie dla dobrostanu bydła i jego wysokiej mleczności ma odpowiedni mikroklimat w oborze. Pod tym pojęciem rozumie się przede wszystkim temperaturę powietrza w budynku inwentarskim, jego wilgotność, prędkość, zanieczyszczenie cząsteczkami kurzu i mikroorganizmów oraz obecność gazów. Najbardziej problematyczne dla bydła mlecznego są temperatura i wilgotność, szczególnie w budynkach inwentarskich starego typu. Jak poprawić warunki w takich oborach?
Niewystępowanie rui u bydła może być spowodowane przez wiele czynników, m.in. silny niedorozwój jajników (hypoplasia), ich zanik (atrophia), torbiele jajnikowe (cystes ovariorum), ciałko żółte przetrwałe (corpus luteum persistens), rzekomociążowe (pseudograviditatis), cichą ruję oraz ciążę. Leczenie opiera się zazwyczaj na podawaniu odpowiednio dobranych hormonów. Na co zwrócić uwagę w tym czasie?
Innowacje technologiczne otaczają nas na każdym kroku. Nie inaczej jest w rolnictwie. Nowe technologie są coraz bardziej dostępne dla indywidualnego hodowcy. Jedną z nowości na rynku są sensory wycieleń. Na czym polega ich działanie? Czy ich obsługa jest skomplikowana?
Jeśli, oprócz hodowli bydła, chciałbyś zająć się również przetwórstwem mleka, musisz wziąć pod uwagę wiele skomplikowanych kwestii. Jedną z nich jest bezpieczeństwo i higiena pracy. Odzież robocza, stan pomieszczeń i wymogi dotyczące stanowisk pracy oraz pomieszczeń laboratoryjnych, a nawet kondycja rąk pracowników to sprawy, którym powinieneś poświęcić dużo uwagi. Dlaczego? Odpowiedzi znajdziesz w tej poradzie.
Środki chemiczne przeznaczone do ochrony roślin w żadnym razie nie chronią osoby, która je stosuje. Najczęściej są to substancje toksyczne. To powoduje, że przy pracy z nimi powinniśmy zachować szczególną ostrożność oraz wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa. W tym artykule przypominamy, na co powinieneś zwrócić uwagę, używając oprysków lub nawozów.
Rolnicy, którzy sprzedają płody ze swoich gospodarstw często zawierają umowy kontraktacji. Można się spodziewać, że takich umów będziemy zawierać coraz więcej. Jak zawrzeć korzystną dla siebie umowę? Na jakie zapisy zwracać szczególną uwagę, aby nie stracić? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.