Potas jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych roślin, decydujących o ich wzroście, rozwoju i plonowaniu. Ilości potasu pobieranego przez rośliny są podobne, a nawet większe niż azotu. Potas uczestniczy i jest niezastąpiony w wielu procesach życiowych. Dlatego warto zadbać o odpowiednie nawożenie środkami zawierającymi potas.
Jak korzystnie uregulować czas pracy pracowników, gdy pracodawca prowadzi działy specjalne produkcji rolnej (uprawa pomidora w szklarni)? W sezonie w szklarniach powinno się pracować po 10 godzin dziennie. Na początku roku z kolei, gdy nie ma tak dużo pracy, pracownicy pracują po pięć godzin i mają dni wolne.
Jeżeli pszenżyto ozime oraz żyto aktualnie kwitną, to w tym okresie musimy być bardzo ostrożni z zabiegami ochrony roślin oraz z dokarmianiem dolistnym. Sprawdźmy, dlaczego.
Nowa Wspólna Polityka Rolna na lata 2023–2027 (WPR) wprowadza pojęcie ekoschematów. W ich ramach rolnikowi przysługuje wsparcie w związku z podejmowanymi działaniami na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt. Jakie będą rodzaje ekoschematów?
Profesjonalna dawka pokarmowa dla krów mlecznych, jak każda dawka, powinna spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinna być zgodna z zapotrzebowaniem zwierzęcia, fizjologicznie poprawna i możliwie tania. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć podstawowe problemy, z jakimi przyjdzie się zmierzyć, układając profesjonalną dawkę pokarmową.
Wzdęć u krów w żadnym razie nie należy bagatelizować, w skrajnych przypadkach mogą bowiem doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Przekonaj się, co może spowodować chorobę i poznaj sprawdzone praktyki leczenia chorych zwierząt.
Zapalenie wymienia (mastitis) jest jedną z najczęstszych i najkosztowniejszych chorób bydła, z którymi borykają się rolnicy. Stan zapalny gruczołu mlekowego spowodowany jest najczęściej przez bakterie. Eksperci podają, że corocznie na to schorzenie zapada od 20% do 50% krów na całym świecie. Dlatego warto wiedzieć, jak postępować, jeżeli nasza krowa zapadnie na tę chorobę, szczególnie jak postępować z mlekiem od leczonej krowy.
W normalnych warunkach fizjologicznych proces porodu kończy odejście błon płodowych (łożyska), co zapoczątkowuje zwijanie się macicy i rozpoczyna powrót samicy do stanu przedciążowego. Niestety, nie zawsze tak jest. Do najczęstszych schorzeń okresu poporodowego bydła należą choroby związane z zatrzymaniem błon płodowych, wszelkiego rodzaju zakażenia i zatrucia poporodowe oraz zaburzenia wynikające z niedoboru składników odżywczych, soli mineralnych, witamin lub hormonów, stanowiące przyczynę różnego rodzaju niedowładów i porażeń. Szybkie rozpoznanie nieprawidłowości pozwala na leczenie zwierzęcia z dobrym skutkiem, niestety porażenia poporodowe o ciężkim przebiegu mogą zakończyć się śmiercią chorej sztuki.
Jedną z najbardziej wartościowych pasz stosowanych w żywieniu krów wysokomlecznych jest kiszonka z kukurydzy. Nie ma innej rośliny dostarczającej tak dużych ilości energii koniecznej do produkcji mleka. Chociaż kukurydza dobrze się zakisza, to uzyskiwane z niej kiszonki nie zawsze są najlepszej jakości. Przyczyną są błędy popełniane podczas zbioru i kiszenia. O tym, jak ich unikać, dowiesz się z poniższej porady.
Przydatność bobowatych w żywieniu zwierząt zależy w dużym stopniu od zabiegów agrotechnicznych wykonywanych w czasie zakładania oraz użytkowania plantacji. Tylko prawidłowa agrotechnika, odpowiednia dla danego gatunku bobowatego, w siewie czystym i w mieszankach z trawami może być gwarancją udanych siewów i wysokiego poziomu plonowania roślin w runi.
Ponieważ z użytkowaniem ziemi przeznaczonej pod produkcję pasz jest bardzo silnie związany chów bydła mlecznego, warto doskonalić efektywną organizację produkcji pasz dla bydła mlecznego, wyrażonej wielkością i produkcyjnością ziemi przeznaczonej pod tę produkcję. Dlatego warto wiedzieć, jak się określa taką produkcyjność i poznać wyniki badań w tym zakresie.
Praca w gospodarstwie rolnym wiąże się z wieloma zagrożeniami. Mogą one pochodzić z różnych źródeł – w tym od zwierząt gospodarskich. Znajomość dobrych i bezpiecznych praktyk pozwala zminimalizować ewentualne zagrożenia związane z ich obsługą. Dlatego w tym artykule przedstawiamy sposoby postępowania ze zwierzętami gospodarskimi, które zapewnią bezpieczeństwo Tobie i Twoim pracownikom.
Przy ochronie upraw kukurydzy przed dzikami trzeba pamiętać, że każda metoda ochrony ma swoje wady i zalety. W tym artykule przedstawiamy takie metody jak elektryczne ogrodzenia, środki chemiczne, hałas oraz wskazujemy ich skuteczność.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.