Ekologiczna uprawa roślin to najbardziej sprzyjający środowisku rodzaj produkcji ogrodniczej i rolniczej. Uprawa roślin w ten sposób, prowadzona zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, zapewnia trwałą żyzność gleby i zdrowotność roślin. Taki efekt uzyskamy poprzez odpowiedni płodozmian, który podwyższa biologiczną aktywność gleby oraz jej żyzność, a także poprzez stosowanie odpowiednich nawozów organicznych, środków ochrony roślin oraz zastosowanie odpowiedniego materiału siewnego. Niestety ten sposób uprawy jest trudny i wymaga dużego zaangażowania. Mimo to jest wart wysiłku i celu, który osiągniemy, czyli zdrowych i smacznych plonów.
Praca w gospodarstwie rolnym wiąże się z wieloma zagrożeniami. Mogą one pochodzić z różnych źródeł – w tym od zwierząt gospodarskich. Znajomość dobrych i bezpiecznych praktyk pozwala zminimalizować ewentualne zagrożenia związane z ich obsługą. Dlatego w tym artykule przedstawiamy sposoby postępowania ze zwierzętami gospodarskimi, które zapewnią bezpieczeństwo Tobie i Twoim pracownikom.
Światowa populacja bydła liczy ponad 1,2 mld sztuk, z czego ponad 225 milionów stanowi bydło mleczne. Nowoczesne techniki wspomagania rozrodu znajdują więc coraz większe zastosowanie w hodowli i użytkowaniu zwierząt. Jedną z powszechnie stosowanych technik rozrodu jest inseminacja. Jest to najstarszy i najpopularniejszy zabieg stosowany w rozrodzie zwierząt. Żeby inseminacja była skuteczna, musi ją przeprowadzić wykwalifikowany specjalista. Jak zostać inseminatorem w Polsce? Jak wygląda nauka tego zawodu?
Dnia 12 marca 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw. Głównym celem projektu jest złagodzenie ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Dzięki zmianom więcej podmiotów będzie mogło nabyć grunty rolne. Sprawdźmy, kto będzie mógł kupić ziemię rolną.
Jeżeli w wyniku kontroli Twojego gospodarstwa rolnego inspektor pracy wyda środki prawne – decyzje lub wystąpienia, powinieneś je zrealizować we wskazanym przez inspektora czasie. Usunięcie uchybień nie jest bowiem Twoją prywatną sprawą. W przeciwnym razie ryzykujesz, że inspektor pracy potraktuje takie zaniechanie w kategoriach wykroczenia lub w skrajnych przypadkach – przestępstwa.
Począwszy od 1 stycznia 2019 r. pojawiła się możliwość korzystania z nowej ulgi podatkowej. Jest ona związana z wydatkami poniesionymi na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją termomodernizacją budynku mieszkalnego. Efektem działań ma być poprawienie jakości cieplnej nieruchomości, co przełożyć się ma na niższe ubytki energii wykorzystywanej na ogrzanie w okresach grzewczych. Poznajmy zasady korzystania z nowej ulgi.
Sezon wegetacyjny 2018 był kolejnym, w którym przyroda pokazała swoją wyższość i nieprzewidywalność. Miarą tej nieprzewidywalności był spadek plonów wprost proporcjonalny do ilości opadu, a raczej ich braku. To kolejny sezon wegetacyjny, w którym troska i dbałość rolnika o ilość i jakość swoich plonów okazała się daremna z powodu braku wystarczającej ilości opadów w okresie wzrostu uprawianych roślin. Do braku opadów dołączyły iście afrykańskie upały i często potęgujący wysuszanie gleby wiatr.
Z tego powodu pewnie wielu rolników zaczęło myśleć o uniezależnieniu się od przyrody w zakresie wody i zainstalowaniu deszczowni na swych polach. Jednak czy to się opłaca i czy we wszystkich uprawach?
W naszym kraju pomidory uprawia się od kilkuset lat. Mogłoby się wydawać, że na temat ich uprawy napisano i powiedziano już wszystko. Warto jednak poznać kilka sprawdzonych trików na udany plon przy sadzeniu pomidorów z rozsady. Opisujemy je w tym artykule.
Maj jest okresem intensywnego rozwoju praktyczne wszystkich gatunków szkodników w sadach owocowych. Nie jest możliwe dokładne opisanie biologii, szkodliwości i zwalczania poszczególnych gatunków w jednym artykule, dlatego w tym numerze postanowiliśmy skupić się na mszycach, które stanowią w ostatnich latach największe zagrożenia głównie w uprawie jabłoni, ale również w uprawie innych drzew owocowych.
W żywieniu bydła dobrą alternatywą dla kiszonek z kukurydzy mogą być kiszonki z udziałem całych roślin zbożowych, czyli GPS. Sprawdzą się w rejonach niekorzystnych dla upraw tej rośliny, a także w razie niespodziewanej suszy. Dlatego warto przekonać się, które GPS-y będą najbardziej wartościowe, jakie zboża najlepiej wykorzystać i czy można je podawać krowom wysokomlecznym.
Podstawowym środkiem prawnym, jakiego należy spodziewać się po kontroli gospodarstwa rolnego jest nakaz. Można się zgodzić z jego treścią lub nie podzielać argumentacji inspektora pracy. Jeżeli w Twojej ocenie nakaz jest niesłuszny, możesz się odwołać. Skuteczność i powodzenie postępowania odwoławczego zależy zarówno od trafnych argumentów, jak i od zachowania właściwej procedury.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.