Jedną z największych bolączek wymiaru sprawiedliwości jest przewlekłość postępowań sądowych. W celu wyeliminowania tego problemu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, który został skierowany 8 stycznia 2019 r. do prac sejmowych. Zaproponowane zmiany będą miały wpływ na każdego, kto jest zmuszony do skorzystania z drogi sądowej w celu ochrony swoich praw, w tym również na rolników. Zmiany są dla rolników o tyle istotne, że traktowani są oni przeważnie jako przedsiębiorcy, a to będzie skutkować rozpoznaniem ich spraw w bardziej rygorystycznym trybie.
Groch siewny (Pisum sativum L.) jest jednym z ważniejszych i rozpowszechnionych warzyw. Należy do rodziny strączkowych, zwanych teraz bobowatymi. W Polsce g roch zajmuje dominującą pozycję wśród roślin swojej rodziny. Jest cenną rośliną wysokobiałkową i dlatego wyhodowano dużą liczbę różnorodnych odmian, które mają zastosowanie jako jadalne dla człowieka: świeże, mrożone, konserwowe, jako suche nasiona, ale też dla zwierząt na paszę i na zielonkę. Do najwyżej plonujących należą – ze starszych odmian – Tarchalska, z zarejestrowanych ostatnio – Batuta, Lasso i Mecenas.
Z powodu wysokich wymagań cieplnych i długiego okresu wegetacji, papryka w naszych wymaganiach klimatycznych może być uprawiana wyłącznie z rozsady. W tym artykule podpowiadamy, jak to zrobić , aby zapewnić sobie jak najwyższe plony.
Afrykański pomór świń (African Swine Fever – ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji – zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Dlatego warto wiedzieć, jak postępować, jeżeli na terenie naszego gospodarstwa pojawi się zranione w wyniku odstrzału zwierzę lub nasze zwierzęta będą miały do czynienia z padliną chorego dzika.
Do ozdobnych warzyw dyniowatych można zaliczyć dwa botaniczne gatunki ogórka: Cucumis africanus L. – ogórek afrykański i Cucumis anguria L. – ogórek antylski. Oba gatunki są jadalne. W przeciwieństwie do znanego i popularnego ogórka zwyczajnego (Cucumis sativus L.), ich znaczenie jako roślin jadalnych jest marginalne. Oba gatunki wydają niewielkie, kłujące owoce, które na pierwszy rzut oka nie wzbudzają zaufania i nie zachęcają do jedzenia. Czy słusznie?
Papryka (Capsicum annuum L.) to roślina warzywna z rodziny psiankowatych (Solanaceae) o dużym znaczeniu gospodarczym. Owoce jej są znane i cenione od dawnych lat. Są bardzo bogate w witaminę C oraz są źródłem prowitaminy A. Zawierają witaminy z grupy B, witaminę E, a także gromadzą związki mineralne, głównie żelaza, wapnia, magnezu i potasu. Nic dziwnego, że są warzywem cieszącym się sporym zainteresowaniem konsumentów. Dlatego wielu rolników decyduje się na jej siew. Jak dobrze się do tego przygotować?
Rolnictwo już od kilku lat staje się tą gałęzią gospodarki narodowej, w której poziom innowacyjności stale wzrasta. Postęp technologiczny sprawia, że pojawiają się coraz nowsze systemy, maszyny, czy też całe rozwiązania nie tylko ułatwiające pracę, ale zwłaszcza wpływające na jej precyzyjność i efektywność ekonomiczną. Dotyczy to zarówno produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej. Polskie rolnictwo zmierza w kierunku tzw. rolnictwa precyzyjnego, które jeszcze kilka lat temu było pojęciem abstrakcyjnym, a dzisiaj staje się czymś realnym, tym bardziej że jest wdrażane w coraz większej liczbie gospodarstw, zwłaszcza tych średnich i dużych.
Zgodnie z ostatnią wersją harmonogramu naboru wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (PROW), nabór na operacje typu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” planowany jest na luty lub maj 2019 roku. Najbliższy nabór wyklucza możliwość uzyskania premii w związku z zaprzestaniem hodowli lub chowu świń z powodu ASF, jednakże wnioskodawca będzie mógł starać się o uzyskanie premii w wysokości 60 tys. zł pod warunkiem przeprowadzenia inwestycji zwiększających wartość swojego gospodarstwa. Ponieważ premia będzie przyznawana w kolejności ustalonej w oparciu o kryteria wyboru wniosków o przyznanie pomocy, już teraz warto sprawdzić, jak zmaksymalizować szansę na uzyskanie wsparcia.
Rolnicy, wobec których organy fiskusa wydadzą decyzję z zastosowaniem tzw. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, dodatkowo będą musieli liczyć się z dotkliwymi karami finansowymi. To efekt zmian w Ordynacji podatkowej, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r.
Przeprowadzenie przez inspektora pracy czynności kontrolnych w gospodarstwie rolnym, w tym ocena przedstawionych dokumentów oraz wizyta w miejscach, w których jest wykonywana praca nie kończy jeszcze pełnego procesu kontroli. Zgromadzone przez inspektora informacje dokumentowane są w formie protokołu z kontroli lub notatki. Warto z taką dokumentacją dokładnie się zapoznać – istnieje bowiem możliwości jej zakwestionowania. Może to mieć wymierny wpływ na ostateczne wyniki kontroli oraz obowiązki, jakie będzie musiał wypełnić prowadzący gospodarstwo.
Dnia 29 listopada 2018 r. weszła w życie ustawa z 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich. Przekonajmy się, kto i na jakich zasadach może zakładać koła gospodyń wiejskich.
Leki weterynaryjne nie mogą w żadnym wypadku ani służyć poprawie wydajności, ani kompensować błędów w hodowli zwierząt. Plany ograniczania używania antybiotyków w rolnictwie, w celu utrzymania odpornych na leki bakterii z dala od żywności, przyjął Parlament Europejski. Co to oznacza?
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.