Statystyki prowadzone przez GUS, dotyczące transakcji rynkowych, są oparte są na systemie kodowania PKWiU, w którym każdy towar i usługa posiada samodzielny indywidualny kod. Na jego podstawie ustalić można m.in. stawkę VAT właściwą dla dostaw lub świadczenia usług. Obecnie kody te zostaną zastąpione numeracją europejską (CN). Zmiana wpłynie na stosowanie obecnych stawek VAT w obrocie towarami rolnymi oraz w obrocie pochodnymi towarów rolnych. Przygotujmy się, że od kwietnia 2019 roku zmienią się stawki VAT na niektóre towary i usługi.
Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach w gospodarstwie rolnym są rozliczane inaczej niż zwykli zleceniobiorcy. Ich składki ZUS nie są opłacane do systemu powszechnego, a zaliczki są opłacane inaczej niż u pozostałych pracowników. Wpływa to na odmienne zasady rozliczania pracy sezonowej w rolnictwie oraz inne ujęcie ich wynagrodzeń w kontekście rocznych rozliczeń podatkowych.
Skład mleka ma znaczenie gospodarcze dla producentów i przetwórców. Ma również istotne znaczenie dla konsumentów. Od lat wiadomo, że istnieją różnice w składzie mleka. Można jednak założyć, że w ostatnich latach skład mleka sprzedawanego do krajowych mleczarni jest raczej stały. Wynika to z powszechnie występującej już w Polsce rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, określanej również jako rasa polska holsztyńsko-fryzyjska (phf). Drugim czynnikiem było ustalanie cen mleka w skupie w oparciu o koncentracje tłuszczu. Wprowadzenie cen mleka ustalanych na podstawie innych składników (głównie białka , bo z niego powstają sery) oraz liczne akcje marketingowe prowadzące do przyjęcia przez konsumentów poglądów, że tłuszcze zwierzęce są niezdrowe, wywołały ponownie zainteresowanie hodowców zagadnieniem, czy i jak można zmienić składniki mleka, aby uwzględnić potrzeby rynku.
Bydlęce choroby układu oddechowego (BRD z ang. Bovine Respiratory Disease) to ogólny termin dotyczący chorób układu oddechowego spowodowany wieloma czynnikami. BRD dotyka dolnych dróg oddechowych i płuc (zapalenie płuc) lub górnych dróg oddechowych (nieżyt nosa, zapalenie tchawicy, zapalenie oskrzeli). BRD jest najczęstszą i najdroższą chorobą atakującą stada północnoamerykańskich hodowców bydła. Straty poniesione w wyniku śmiertelności, zachorowalności i kosztów leczenia przekraczają 750 milionów dolarów rocznie w samych Stanach Zjednoczonych. Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonej zachorowalności bydła. Jak rozpoznać początki infekcji? Jak przeciwdziałać chorobie?
Według raportu OECD-FAO tempo wzrostu produkcji mleka w nadchodzącym 10-leciu będzie wyższe niż to odnotowane w ciągu ostatniej dekady. Jest to spowodowane głównie wzrostem popytu na produkty mleczne w krajach rozwijających – przede wszystkim Indiach, w dalszej kolejności w Chinach. Wschodzące rynki mleczarskie rosną w siłę. Czy europejski sektor mleczarski może się przed tym bronić? Co mówią specjaliści o polskiej produkcji w kolejnej dekadzie?
Rolnicy, którzy chcą skorzystać z pomocy na restrukturyzację małych gospodarstw w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (PROW) powinni być przygotowani na to, że kolejny nabór wniosków może zostać przeprowadzony już w lutym 2019 roku. W ramach tego naboru nie przewiduje się pomocy w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF), jednakże wnioskodawca będzie mógł starać się o uzyskanie premii w związku z przeprowadzeniem inwestycji zwiększających wartość swojego gospodarstwa. Dlatego już teraz warto zapoznać się z zasadami przyznawania pomocy finansowej, aby odpowiednio wcześnie rozważyć, czy w naszym przypadku warto skorzystać z oferowanego wsparcia.
Od 1 stycznia 2019 r. zaczną obowiązywać regulacje, które mają sprawić, że produkcja rolna stanie się bardziej opłacalna. Na większym wsparciu finansowym do paliwa skorzystają zarówno rolnicy zajmujący się uprawami rolnymi, jak i producenci bydła. Poznajmy szczegóły zmian.
Już obowiązuje uchwalona 4 października 2018 r. ustawa o spółdzielniach rolników. Sprawdźmy, kto obecnie może założyć spółdzielnię, a kto może zostać jej członkiem.
Właściwe przechowywanie dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych to Twoje podstawowe obowiązki. Musisz w tym zakresie stworzyć warunki, które zabezpieczą przechowywane dokumenty przed ich uszkodzeniem lub zniszczeniem. W przeciwnym razie narażasz się na zarzut popełnienia wykroczenia zagrożonego karą nawet do 30 tysięcy złotych.
Dnia 9 listopada 2018 r. została uchwalona nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Przyjęte zmiany mają ułatwić wymianę urządzeń grzewczych oraz wykonanie kompleksowego ocieplenia budynków. Rozwiązania mają być początkowo skierowane do wybranych gmin, z których znaczna część obejmuje tereny wiejskie.
Zgodnie z oficjalnym harmonogramem dotyczącym Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (PROW) jeszcze w grudniu 2018 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma przeprowadzić nabór wniosków na wsparcie inwestycji zmierzających do ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Niemniej jednak, w związku z wejściem w życie nowych przepisów o prawie wodnym, zmian wymaga obecnie obowiązujące rozporządzenie w sprawie inwestycji w gospodarstwach położonych na obszarach OSN. W chwili obecnej znamy jedynie projekt rozporządzenia zmieniającego, jednak warto mu się przyjrzeć, aby poznać nowe zasady wspierania inwestycji prośrodowiskowych.
Jak wiesz, praca w gospodarstwie rolnym wiąże się z licznymi zagrożeniami mogącymi mieć negatywne następstwa zdrowotne. Kontakt ze zwierzętami – zarówno planowany, wynikający z obsługi zwierząt, oraz zupełnie przypadkowy sprzyja ryzyku zachorowania na chorobę odzwierzęcą. Możliwe jest jednak skuteczne zapobieganie, stosując właściwe, często bardzo proste środki profilaktyczne.
Każda roślina wyższa czy to dwu, czy jednoliścienna zawiązuje kwiaty, a potem nasiona, i w ten sposób rozmnaża się generatywnie. Warzywa są roślinami wyższymi. Przypatrzmy się zatem kwiatom roślin warzywnych. Nie wszystkie kwiaty warzyw są okazałe, ale na pewno można się nimi zachwycać i podziwiać. W poprzednim artykule mowa była o kwiatach fasoli wielkokwiatowej i głąbigroszku szkarłatnym, czyli warzyw strączkowych. Poznajmy inne warzywa, które mogą być ozdobą nie tylko naszych ogrodów.
Chociaż obrzęk wymienia dotyczy wszystkich krów w okresie okołoporodowym, to nie u każdej charakteryzuje się łagodnym przebiegiem. Z fizjologicznego punktu widzenia powinien występować do 2.–3. tygodnia po wycieleniu. W skrajnych przypadkach może utrzymywać się nawet przez cały okres laktacji.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.