Dominująca siła ziaren w silosie polega na tym, że poszczególne ziarna ścierają się razem tworząc dużą siłę tarcia. Całkowite siły opierają się każdemu, kto próbuje usunąć pogrzebaną ofiarę. Ci, którzy ratowali dzieci częściowo pokryte ziarnem, ziemią, byli zapewne zaskoczeni wymaganą ilością energii, którą należy włożyć w wyciągnięcie zagrzebanej ofiary. Przekonajmy się, jak unikać wypadków podczas prac w silosach zbożowych oraz co zrobić w przypadku uwięzienia w silosie.
Biegunka cielęca (łac. Diarrhoea) jest często zgłaszaną chorobą i główną przyczyną strat ekonomicznych u producentów bydła. Amerykański System Monitorowania Stanu Zdrowia Zwierząt z 2007 r. (NAHMS) wykazał, że 57% śmiertelności odsadzonych cieląt było spowodowane biegunką, a większość przypadków miała miejsce u cieląt w wieku poniżej 1 miesiąca. Podobny wskaźnik śmiertelności (53,4%) z powodu biegunki w przypadku cieląt bydła mlecznego odnotowano w Korei. Straty ekonomiczne związane ze śmiercią cieląt w Norwegii, gdzie produkcja cieląt osiągnęła 280.000 sztuk rocznie, oszacowano na około 10 milionów USD w 2006 roku. Co jest przyczyną biegunek u cieląt? Jak im przeciwdziałać?
Czystość budynków inwentarskich wpływa zarówno na bytujące w nich zwierzęta, jak i na warunki pracy ludzi. Obory ciemne, zawilgocone, bez odpowiedniej wentylacji sprzyjają chorobom bydła i mogą obniżać ilość produkowanego mleka. Dbałość o higienę zwierząt, sprzętu do dojenia mleka i zbiorników do jego przechowywania są koniecznością każdego hodowcy, który chce odnieść sukces ekonomiczny. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
Prawo łowieckie w ciągu ostatnich dwóch lat było wiele razy nowelizowane. Ustawodawca zamierzał wprowadzić dogłębne zmiany w modelu polskiej gospodarki łowieckiej, w tym odpowiedzialności za szkody łowieckie wywołane przez zwierzęta łowne. W tym celu 22 czerwca 2016 r. znowelizowano Prawo łowieckie. Nowelizacja nigdy nie weszła jednak w życie, a w 2018 roku uchwalono dwie kolejne ustawy, które stanowiły przywrócenie „starego porządku” i skutkowały utrwaleniem dotychczasowych zasad odpowiedzialności. Kto zatem obecnie odpowiada za szkody łowieckie i na jakich zasadach?
W ostatnim czasie pojawiły się informacje (na stronach internetowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa) o możliwości udzielania pożyczek przez KOWR dla rolników. Przekonajmy się, jakie są zasady udzielania tej pomocy.
Jeżeli decydujesz się na składanie deklaracji podatkowych za pomocą Internetu, to wypełniona deklaracja PIT-37 lub PIT-38 będzie czekała na Ciebie już 15 lutego 2019 r. Możesz nadal rozliczyć się samodzielnie, ale jeśli w ogóle tego nie zrobisz – to nie dostaniesz kary z urzędu skarbowego. Pokusą do korzystania z nowej usługi „Twój e-PIT” jest również szybszy zwrot podatku – zamiast obecnych 90 dni, pieniądze z fiskusa spłyną na rachunek podatnika nie później niż w 45 dni. Poznaj szczegóły zmian.
Rolnicy będą musieli baczniej chronić swoje plony na wypadek suszy. Wypłacane odszkodowania będą redukowane w wyższym stopniu niż do tej pory. W efekcie przy szkodzie nie wyższej niż 30% wartości ubezpieczanych upraw może się okazać, że rolnik nie otrzyma odszkodowania. W zamian za to rolnicy mogą liczyć na niższe stawki ubezpieczenia, których wysokość będą mogli samodzielnie ustalać z ubezpieczycielem. Jednocześnie jednak niższa stawka wpłynie na niższą kwotę wypłacanego odszkodowania. Kalkulację będzie warto zatem przeprowadzić rozważnie.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła nowy portal IRZplus, ogłaszając, że dzięki niemu rolnicy i przedsiębiorcy, którzy posiadają oznakowane bydło, owce, kozy czy świnie, będą mogli szybko i wygodnie dokonywać przez Internet zgłoszeń o zdarzeniach dotyczących zwierząt gospodarskich, np. o ich urodzeniu, kupnie, wywozie lub uboju. IRZplus zastąpił dotychczasową aplikację CK IRZ służącą do składania zgłoszeń dotyczących zwierząt. Sprawdź, jak korzystać z nowego portalu.
Od 5 listopada do 4 grudnia 2018 r. rolnicy mogą złożyć wnioski o dofinansowanie inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) kieruje pomoc do dwóch grup beneficjentów. Pierwsza to rolnicy zajmujący się chowem lub hodowlą nie mniej niż 50 sztuk trzody chlewnej, a druga to spółki wodne lub ich związki, w których większość stanowią rolnicy posiadający grunty rolne. Sprawdź, jakie inwestycje kwalifikują się do objęcia pomocą.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wspiera działalność rolniczą m.in. poprzez dopłaty do oprocentowania kredytów udzielonych przez banki. 21 września 2018 r. ARiMR udostępniła współpracującym bankom limit akcji kredytowej wynoszący 500 mln zł oraz środki na dopłaty do oprocentowania kredytów na zakup środków do produkcji rolnej w wysokości 2 mln zł. Sprawdź, jak uzyskać w najbliższym czasie korzystny kredyt na inwestycje w gospodarstwie.
Kopcowanie warzyw to tani i wciąż powszechny sposób długotrwałego przechowywania, szczególnie w małych gospodarstwach, gospodarstwach ekologicznych i w ogródkach działkowych, zwłaszcza warzyw korzeniowych oraz kapusty.
Mokre wysłodki buraczane są popularnym pokarmem dla zwierząt gospodarskich. Jednak problematyczne jest ich dłuższe przechowywanie, aby zachowywały swoje wartości odżywcze i nie psuły się. Z tego artykułu dowiesz się, jak zakiszać wysłodki, aby móc je dłużej przechowywać, a pasza zachowała swoje wartości odżywcze.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.