Zatrudnienie cudzoziemca w gospodarstwie rolnym jest możliwe na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, podlegającemu wpisowi do ewidencji PUP. Przekonaj się, jak w praktyce przebiega wpis oświadczenia do ewidencji albo postępowanie w razie odmowy wpisu.
Obowiązki dokumentowania zakupów produktów rolnych przez pośredników, ubojnie czy też przetwórców nie kończą się na wystawieniu faktury VAT-RR na rzecz rolnika ryczałtowego. Oprócz niej, należy przygotować oświadczenia oraz deklaracje wpłaty na fundusz promocji produktów rolno-spożywczych. Na podstawie deklaracji należy również dokonać odpowiedniej opłaty z tytułu transakcji rolnych. Przekonaj się, kiedy będziesz musiał złożyć taką deklarację.
Być może podjąłeś już decyzję o instalacji w swoim gospodarstwie kolektorów lub paneli słonecznych. Być może nadal zastanawiasz się, czy będzie to dla Ciebie opłacalne. Być może rozważasz, jak sfinansować inwestycję – czy środkami własnymi (np. z oszczędności lub z bieżącego dochodu), czy komercyjnym finansowaniem zewnętrznym (np. przez kredyt bankowy lub pożyczkę). Niektórzy rolnicy prawdopodobnie zastanawiają się również nad dostępnością środków z funduszy przeznaczonych na rozwój i możliwością posłużenia się tymi środkami w sfinansowaniu urządzeń fotowoltaicznych. W tym artykule prześledzimy niektóre możliwości, jakie można rozważyć, podejmując decyzję o sposobie sfinansowania urządzeń.
W związku z trwającą i ciągle rozprzestrzeniającą się chorobą afrykańskiego pomoru świń (ASF) rząd podejmuje kolejne kroki mające na celu ulżenie producentom żywca wieprzowego. Co ma się zmienić w najbliższym czasie?
1.000 zł na 1 ha powierzchni upraw, na której powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2018 roku suszy lub powodzi i objęły co najmniej 70% danej uprawy. Tyle wynosi stawka pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku tegorocznej suszy. Ale trzeba się spieszyć, ponieważ na złożenie wniosku pozostało niewiele czasu.
Posiadanie gospodarstwa rolnego wiąże się z powtarzalnymi i typowymi ryzykami. W związku istnieje obowiązek zawierania umów ubezpieczenia rolników od niektórych z nich. Oprócz tego rolnik może zawrzeć również ubezpieczenia dobrowolne. Dowiedz się, jak przebiegają procedury związane z ubezpieczeniami i odszkodowaniami oraz jak postąpić, gdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.
Choć od kilku miesięcy obowiązują zmienione zasady dotyczące zatrudniania cudzoziemców, wśród zainteresowanych zatrudnieniem cudzoziemców, w tym wśród rolników jest wiele wątpliwości. Zatrudnienie to jest możliwe na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, podlegającemu wpisowi do ewidencji PUP. Sprawdźmy szczegóły.
Jedną z form obrotu nieruchomościami rolnymi jest darowizna gospodarstwa rolnego. Przekonajmy się, na czym polega i o czym trzeba pamiętać, zarówno jeżeli chcemy darować gospodarstwo rolne innej osobie, jak również gdy otrzymamy gospodarstwo na podstawie darowizny.
Została podpisana przez Prezydenta RP ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Nowelizacja wprowadza zmiany w podatku rolnym, podatku leśnym i podatku od nieruchomości w zakresie doprecyzowania zasad opodatkowania gruntów, z których korzystają przedsiębiorcy w związku z posadowieniem infrastruktury służącej do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów lub energii elektrycznej oraz infrastruktury telekomunikacyjnej. Przekonajmy się, jakie to będą zmiany.
Górne granice stawek podatku od środków transportowych minister finansów ogłasza na każdy kolejny rok. Stawki podatku na 2019 roku będą wyższe niż w 2018 roku. Jednak to rada gminy ustala ostatecznie wysokość podatku od środków transportu i nie ma obowiązku stosować stawek maksymalnych, ale nie może ustalić ich poniżej stawek minimalnych przewidzianych w ustawie. Rolnicy będący właścicielami pojazdów mają obowiązek płacić ten podatek. Przysługuje im jednak wyłączenie od podatku od naczep i przyczep. Z tego artykuły dowiesz się, na czym w praktyce polega to wyłączenie.
Rolnik powinien kwalifikować grunt zgodnie z danymi z ewidencji gruntów i budynków, a nie zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli między faktycznym wykorzystaniem gruntu a danymi na temat jego przeznaczenia zawartymi w ewidencji występują różnice, rolnik jako podatnik powinien wystąpić o zmiany tych danych, i na tej podstawie w postępowaniu podatkowym występować o wznowienie postępowania w przedmiocie wymiaru podatku i ewentualny zwrot nadpłaconego podatku.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.