Jesienią tego roku rolnicy, którzy zdecydują się przekazać swoje gospodarstwo, mogą uzyskać wsparcie finansowe na ten cel. Wysokość pomocy stanowi 120% rocznej płatności, do której rolnik kwalifikuje się w ramach systemu dla małych gospodarstw. Wnioski w tej sprawie można składać do 27 października 2018 r. Sprawdź, czy spełniasz kryteria otrzymania wsparcia.
Zatrudnienie krótkoterminowego cudzoziemców zza wschodniej granicy jest możliwe na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, podlegającemu wpisowi do ewidencji powiatowego urzędu pracy. Sprawdź, co powinno się znaleźć w takim oświadczeniu.
Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosił nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Wsparcie dotyczy nowych grup producentów rolnych, które zostały uznane nie wcześniej niż 29 listopada 2016 r. Dowiedz się, kto może ubiegać się o pomoc oraz jak obliczana jest pomoc finansowa.
Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt ustawy, która ma zmienić zasady przedawnienia roszczeń. Nowe terminy obowiązują od 9 lipca 2018 r. Przekonajmy się, jakie po jakim czasie przedawnią się poszczególne roszczenia.
Zastaw rejestrowy jest szczególnym rodzajem zastawu, uregulowanym w ustawie o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów. O zastawie zwykłym oraz umowie zastawu rejestrowego , a także pisaliśmy w poprzednich numerach. W tym artykule wyjaśniamy, czy można sprzedać zastawioną rzecz, a także jak realizować prawa z zastawu i czy można sprzedać zastawioną rzecz. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy zastaw wygasa i jaki skutek dla zastawu ma upadłość kontrahenta .
Po wyborze właściwego kontrahenta lub odbiorcy naszych produktów przygotowujemy się do zawarcia z nim umowy. Warto upewnić się, jakie elementy powinna określać zawierana umowa, w jakiej formie ją zawrzeć, a także kiedy można ją zmienić lub rozwiązać.
Pogoda zdecydowanie nie sprzyja właścicielom pól uprawnych i pastwisk. Najpierw susza, a potem częste opady. Ulewy w drugiej połowie lipca w kilku rejonach Polski skutkowały zalaniami i podtopieniami. A to z kolei oznacza straty dla rolników. Pamiętaj jednak, że w pewnych przypadkach możesz skutecznie dochodzić odszkodowania za poniesione w ten sposób straty. Z tego artykułu dowiesz się, jak to zrobić.
Szkody wynikające ze zjawisk atmosferycznych czy kryzysów na rynkach rolnych wpływają negatywnie na działalność gospodarstw rolnych. Zadłużone podmioty rolne nie mają możliwości prowadzenia produkcji rolnej w sposób konkurencyjny na rynku. Jest jednak szansa na restrukturyzację powstałego zadłużenia. Szczegóły przedstawiamy w tym artykule.
Przepisy ustaw podatkowych szczegółowo wskazują dane, jakie muszą się znaleźć na fakturze. Ich liczba oraz szczegółowość zależy od rodzaju podmiotów, które z dokumentu korzystają, oraz czynności, jakie faktura dokumentuje. Do tych informacji nie należy podpis nabywcy towaru lub usługi. Jest on jednak bardzo korzystny dla sprzedawcy i warto zadbać, by znajdował się na każdym wystawionym dokumencie. W tym artykule wyjaśniamy dlaczego.
Jeżeli chcesz uzyskać zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, powinieneś złożyć w tym celu wniosek w terminie od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2018 r. Do wniosku dołącz faktury zakupu oleju napędowego lub ich potwierdzone kopie.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.