Powodów nieważności umowy sprzedaży rzeczy ruchomych, takich jak np. ciągnik lub maszyny rolnicze może być bardzo wiele. Nieważność może być związana nieprawidłowościami w zakresie stron umowy, jak i treści samego kontraktu. Nieważność umowy może spowodować również odstąpienie od niej przez jedną ze stron.
W 2019 roku rolnikom wolno sprzedawać przetworzone produkty rolne pochodzące z własnych upraw oraz hodowli nie tylko zwykłym konsumentom, ale również przedsiębiorcom na potrzeby prowadzonej przez nich działalności. Ułatwieniom na gruncie obowiązujących w tym zakresie regulacji towarzyszyły korzystne dla rolników zmiany przepisów podatkowych.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeprowadzi po raz kolejny nabór wniosków o przyznanie premii w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników”. Zasady przyznawania pomocy ulegały już kilkakrotnie zmianom. Co więcej, minister rolnictwa i rozwoju wsi zapowiada kolejne modyfikacje, w tym zwiększenie kwoty premii do 150 tys. zł oraz ograniczenie pomocy w związku z produkcją w niektórych sektorach. Jakkolwiek planowane zmiany jeszcze nie obowiązują, już teraz warto przygotować się do najbliższego naboru wniosków.
Bób był uprawiany już w czasach przedhistorycznych, dlatego też jest trudno ustalić jego pierwotne pochodzenie. W Chinach był uprawiany w 2822 latach p.n.e., a w 2400 r. p.n.e. był znany również w starożytnym Egipcie, gdzie spożywano go w postaci mąki z mielonych nasion, której używano do wypieku chleba lub przyrządzano jako kaszę. Również dzisiaj bób stanowi w Egipcie jedno z najważniejszych źródeł białka. Znany też był w starożytnej Grecji i w Rzymie, gdzie stanowił bardzo ważną roślinę. Mieszkańcy Szwajcarii już w epoce brązu znali bób, ale o mniejszych nasionach.
Warzywa liściowe to grupa stosunkowo łatwa w uprawie, charakteryzująca się małymi wymaganiami cieplnymi. Są dobrymi przedplonami, międzyplonami i roślinami współrzędnymi. Do najbardziej znanych należą sałaty, cykoria, szpinak i szczaw. O tym, jak je uprawiać, piszemy w tym artykule.
Jak wiemy, ryzyko śmiertelności i zachorowalności cieląt jest najwyższe w pierwszych tygodniach życia. Główne przyczyny upadków zmieniają się wraz z upływem czasu i są to posocznica (sepsa), najczęściej wywołana bakterią E. coli, występująca u nowo narodzonych cieląt (do 28. dnia życia), biegunka (poniżej 30. dnia życia) oraz choroby układu oddechowego cieląt krów mlecznych powyżej 30. dnia życia. W tym krytycznym okresie wielu producentów zwraca uwagę na szczepienia mające na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia choroby. W Polsce szczepienia bydła nie są obowiązkowe i w dalszym ciągu mały odsetek rolników z nich korzysta. Najczęstsze pytania hodowców, którzy chcieliby zacząć szczepić swoje stado to: kiedy najlepiej szczepić cielęta i na jakie choroby. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i skupimy się na cielętach krów mlecznych.
Choroba mokrych pastwisk to choroba pasożytnicza wywołana przez przywry motylicy wątrobowej z rodzaju Fasciola – F. hepatica jest odpowiedzialna za chorobę w umiarkowanym klimacie, F. gigantica występuje w strefach tropikalnych. W 2008 roku opisano hybrydy między F. hepatica i F. gigantica. Fascjoloza jest klasyfikowana jako choroba tropikalna wynikająca m.in. z zaniedbania i niewiedzy i występuje w ponad 50 krajach, szczególnie tam, gdzie hodowane są owce i bydło. Choroba mokrych pastwisk jest poważnym problemem zdrowotnym zwierząt w wielu obszarach wiejskich na świecie, powodując znaczne straty finansowe z powodu spadku produkcji oraz utraty zdrowia zwierząt. W Wielkiej Brytanii, gdzie jest powszechną chorobą pasożytniczą, szacuje się, że kosztuje przemysł mięsny 23 miliony funtów rocznie. Przekonajmy się, jak sobie z nią radzić.
Coraz częściej zdarza się sytuacja, kiedy hodowca kupuje młode cielęta z przeznaczeniem na opas. Są to przede wszystkim byczki, gdyż jałówki pozostają w gospodarstwie w dalszej hodowli, z przeznaczeniem na remont stada. Stajemy zatem przed problemem – jak najlepiej postępować z takimi zakupionymi cielętami?
Zapalenie płuc u cieląt jest wieloczynnikową chorobą, którą spotyka się powszechnie na całym świecie. W 2000 roku w Wielkiej Brytanii oszacowano, że pojedynczy przypadek zapalenia płuc u cielęcia to koszt dla rolnika rzędu 43 £ dziennie. Brytyjscy eksperci obliczyli, że zapalenie płuc jest najczęstszą przyczyną śmierci cieląt w pierwszym roku życia. Aż 14,5% jałówek pada ofiarą zapalenia płuc. Długoterminowe skutki tej choroby to mniejsze przyrosty masy ciała na późniejszym etapie rozwoju cielęcia, a także obniżenie wydajności mlecznej (przy pierwszej laktacji średnio o 2,2%). Jak zatem zapobiegać zapaleniu płuc? Jak rozpoznać i leczyć te cielęta, u których infekcja się rozwinęła?
Departament Rolnictwa Nowej Południowej Walii (NSW Government, Department of Primary Industries) szacuje, że uszkodzenia rogów u bydła oraz urazy mechaniczne z tym związane kosztują australijską hodowlę bydła 20 milionów dolarów rocznie. Rozwiązaniem tego problemu jest dekornizacja, czyli zabieg polegający na usuwaniu zawiązków rogów u cieląt. W dłużej perspektywie planowane jest usuwanie rogów poprzez selekcję genetyczną – trwają prace nad zastosowaniem ras bezrożnych, szczególnie w hodowli mięsnej (bezrożna rasa Hereford), w przypadku ras mlecznych postęp jest niewielki. Warto więc wiedzieć, jak ten zabieg przeprowadzać bezpiecznie i jak najmniej boleśnie.
Chociaż uszkodzenia strzyków nie są zaliczane do typowych schorzeń, to jednak nie wolno ich bagatelizować. Oprócz bólu i dyskomfortu, mogą one stanowić poważną przyczynę infekcji, a w konsekwencji stanów zapalnych wymienia.
Umowa kontraktacji to kontrakt, w praktyce najczęściej zawierany przez podmioty rynku produkcji rolnej. Kontraktacja wzmacnia pozycję rolnika w obrocie, w szczególności w ten sposób, że umożliwia mu uchylenie się od skutków niewykonania umowy z powodu działania sił przyrody, na które rolnik nie miał wpływu. Jednak nieprzemyślane podpisanie umowy bez znajomości podstawowych zasad kontraktacji może narażać rolnika na poważne straty finansowe. I chociaż drobni rolnicy mają ograniczone możliwości, aby negocjować indywidualne warunki umowne, to zawsze powinni dokładnie zapoznać się z treścią umowy.
Po wyborze właściwego kontrahenta przygotowujemy się do zawarcia z nim umowy. Warto upewnić się, jakie elementy powinna określać zawierana umowa, w jakiej formie ją zawrzeć, a także kiedy można ją zmienić lub rozwiązać.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.