rolnictwo

uprawa pasternaku

Pasternak – dawne i wartościowe warzywo. Dlaczego warto je uprawiać

Pasternak ( Pastinaca sativa L.) należy do rodziny selerowatych ( Apiaceae ). Pochodzi od pasternaku dzikiego, który rośnie w Europie, Ameryce Południowej, Azji, Nowej Zelandii i Australii. W Polsce był uprawiany jako roślina warzywna już w XIII–XIV wieku, a do upowszechniania tego warzywa bardzo przyczyniły się przyklasztorne ogrody. Gdy rozpowszechniła się uprawa ziemniaków i marchwi, o pasternaku niestety zapomniano i wykorzystywano go głównie jako roślinę pastewną. O pasternaku mowi się, że to warzywo podobne do pietruszki. Na szczęście nadal odgrywa dużą rolę w kuchni i w uprawach warzywnych w Niemczech, Holandii, Anglii, Francji i w krajach skandynawskich. Dlaczego warto wrócić do jego uprawy?

Pasternak (Pastinaca sativa L.) należy do rodziny selerowatych (Apiaceae). Pochodzi od pasternaku dzikiego, który rośnie w Europie, Ameryce Południowej, Azji, Nowej Zelandii i Australii. Uprawiany był już przez starożytnych Greków i Rzymian. W Polsce był uprawiany jako roślina warzywna w XIII–XIV wieku; do upowszechniania tego warzywa bardzo przyczyniły się przyklasztorne ogrody. Pasternak był już od starożytności cenionym lekiem. Używano zarówno suszonych, jak i świeżych korzeni, nasion oraz całych kwitnących łodyg. Obecnie nie każdy wie, jak wygląda pasternak, mimo że nie jest nam obca ta nazwa. Należy wiedzieć, że do XVIII wieku w Polsce był on jedną z podstawowych jarzyn. Dzisiaj dziko rosnący pasternak spotkamy na wilgotnych łąkach, miedzach i przy drogach. Gdy rozpowszechniła się uprawa ziemniaków i marchwi, pasternak wykorzystywano głównie jako roślinę pastewną. Nadal, w kuchni i w warzywnictwie, pasternak odgrywa duże znaczenie w Niemczech, Holandii, Anglii, Francji i w krajach skandynawskich.

Pasternak to roślina korzeniowa, dwuletnia, która swoim wyglądem korzenia przypomina pietruszkę korzeniową. Jednak jego korzenie są znacznie większe, a liście masywniejsze, o szerszych blaszkach i grubszych ogonkach. Pasternak to roślina, która w pierwszym roku wytwarza wydłużony korzeń, podobny do korzenia pietruszki, natomiast w drugim roku tworzy pęd kwiatostanowy. Miąższ korzenia jest biały, a skórka bywa biała, szara lub żółta, często szorstka. Nasiona pasternaku kiełkują wolno. Jest to roślina obcopylna.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie są zalety pasternaku?
  • Jakie są wymagania uprawowe?
  • O co zadbać przy uprawie pasternaku?
AdobeStock_285320860

Uprawa grochu – jak się przygotować do siewu w przyszłym sezonie

Zanim w najbliższym sezonie przystąpimy do siewu grochu, warto upewnić się, jakie ma wymagania glebowe, klimatyczne i jakich składników mineralnych potrzebuje. Wszystkie te informacje znajdziesz w poniższym artykule.

Groch (Pisum sativum L.) to jednoroczna samopylna roślina zielna pochodząca z Azji Wschodniej i Europy. Jest on zaliczany do najstarszych roślin, uprawianych od kilku tysięcy lat. To roślina o krótkim okresie wegetacji, który wynosi od wschodów do zbiorów 2–3 miesiące. Na korzeniach znajdują się bardzo liczne zgrubienia, tzw. brodawki, które powstają wskutek działania bakterii brodawkowych Rhizobium leguminosarum.

Uprawiany u nas groch jest dość słabo krzewiącą się rośliną. W zależności od wysokości, groch dzieli się na karłowy, średnio wysoki i wysoki. Owocem grochu jest strąk, a w zależności od budowy tego strąka dzieli się odmiany grochu na:

  • cukrowe i
  • łuskowe.

U grochów cukrowych strąk pozbawiony jest wyściółki pergaminowej. Jest on mięsisty, soczysty, pomarszczony i w całości nadaje się do spożycia. Natomiast u grochów łuskowych w strąku jest pergaminowa wyściółka, a strąk jest twardy i sztywny. U tego grochu do spożycia nadają się wyłącznie zielone, niedojrzałe nasiona.

Jakie warunki uprawy muszą być zapewnione

Aby odpowiednio przygotować się do wysiewu grochu należy wiedzieć, że jest on rośliną klimatu chłodniejszego i do odpowiedniego wzrostu i rozwoju, a także do wydania wysokiego plonu potrzebuje wczesnej, chłodnej i wilgotnej wiosny. W takich warunkach rośliny wschodzą odpowiednio dobrze, także dobrze się zakorzeniają, wydają mnóstwo liści i pędów przed kwitnieniem, co powoduje intensywne kwitnienie i oczywiście wysoki plon świeżych ziaren.

Z artykułu dowiesz się:
  • O co zadbać przy uprawie grochu?
  • Jakie są wymagania uprawowe grochu?
  • Kiedy zbierać groch?

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma