Fachowe doradztwo z zakresu prawa, upraw i hodowli
Praca w gospodarstwie rolnym wiąże się z wieloma zagrożeniami. Mogą one pochodzić z różnych źródeł – w tym od zwierząt gospodarskich. Znajomość dobrych i bezpiecznych praktyk pozwala zminimalizować ewentualne zagrożenia związane z ich obsługą. Dlatego w tym artykule przedstawiamy sposoby postępowania ze zwierzętami gospodarskimi, które zapewnią bezpieczeństwo Tobie i Twoim pracownikom.
Z uwagi na fakt, że rynek rolno-spożywczy rozwija się w tej chwili bardzo dynamicznie, warto zapoznać się z możliwością zwiększenia atrakcyjności własnych wyrobów. Znakowanie produktów spożywczych jest źródłem wielu informacji dla konsumenta i ma duży wpływ na podejmowanie decyzji o zakupie. Dlatego w celu ułatwienia rozpoznania produktów o wysokiej jakości stosuje się liczne oznaczenia umieszczane na opakowaniach. W tym artykule wyjaśniamy, co powinieneś zrobić, żeby wprowadzić na swoją etykietę unijne znaki jakości. To na pewno zwiększy atrakcyjność Twoich produktów!
Jeżeli w wyniku kontroli Twojego gospodarstwa rolnego inspektor pracy wyda środki prawne – decyzje lub wystąpienia, powinieneś je zrealizować we wskazanym przez inspektora czasie. Usunięcie uchybień nie jest bowiem Twoją prywatną sprawą. W przeciwnym razie ryzykujesz, że inspektor pracy potraktuje takie zaniechanie w kategoriach wykroczenia lub w skrajnych przypadkach – przestępstwa.
Gdy inspektor pracy w czasie kontroli gospodarstwa wykryje nieprawidłowości, zarówno w obrębie bhp, jak i prawnej ochrony pracy, z pewnością za sygnalizuje ten fakt prowadzącemu gospodarstwo już na etapie działań kontrolnych. Samo zasygnalizowanie nieprawidłowości nie spowoduje jednak, że inspektor pracy zakończy swoje czynności na przekazaniu protokołu pokontrolnego. Ustalenia w nim zawarte posłużą mu do wydania środków prawnych – nakazów oraz wystąpień, które zobowiążą prowadzącego gospodarstwo do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.
Z całą pewnością postępowanie kontrolne inspektora pracy w gospodarstwie rolnym w mniejszym lub większym stopniu komplikuje organizację procesu pracy. Szczególnie dotyczy to właściciela gospodarstwa występującego w roli podmiotu zatrudniającego oraz osób upoważnionych przez niego do uczestniczenia w kontroli. Brak właściwej współpracy z inspektorem spowoduje nie tylko zbędne przeciąganie się jego wizyty, ale może być również podstawą postawienia zarzutu utrudniania czynności kontrolnych. Może to wiązać się z odpowiedzialnością za wykroczenie, a nawet przestępstwo. Przekonajmy się, kiedy tak się stanie.
Kontrola realizowana przez inspektora pracy w gospodarstwie nie może być wykonywana w sposób dowolny. Przedstawiciel PIP działa bowiem w oparciu o przepisy, które regulują czynności kontrolne. Dowiedz się, jakie zasady obowiązują w czasie kontroli, co inspektor pracy może oraz jakie masz obowiązki w tej sytuacji. Znajomość tych zagadnień pozwoli na przeprowadzenie kontroli sprawnie, szybko i w miarę „bezboleśnie”.
Jesienią tego roku rolnicy, którzy zdecydują się przekazać swoje gospodarstwo, mogą uzyskać wsparcie finansowe na ten cel. Wysokość pomocy stanowi 120% rocznej płatności, do której rolnik kwalifikuje się w ramach systemu dla małych gospodarstw. Wnioski w tej sprawie można składać do 27 października 2018 r. Sprawdź, czy spełniasz kryteria otrzymania wsparcia.
Jeżeli chcesz kupić gospodarstwo rolne, pamiętaj, że musisz udokumentować 5-letni okres zamieszkania w gminie, w której znajduje się gospodarstwo. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Stosowanie w gospodarstwie rolnym maszyn, urządzeń lub narzędzi zasilanych energią elektryczną wiąże się z zagrożeniami dla człowieka, zwierząt gospodarskich, jak również środowiska. Niewłaściwe obchodzenie się z prądem i urządzeniami, które zasila, może być przyczyną wypadku powodującego poważne urazy, w tym ze skutkiem śmiertelnym. Dlatego koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak zapobiegać temu zagrożeniu w Twoim gospodarstwie.
Układ mięśniowo-szkieletowy jest szczególnie narażony przy pracach w gospodarstwie związanych z prowadzeniem ręcznych prac transportowych. Podczas ich wykonywania występuje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku. Niezbędne jest więc prowadzenie ręcznych prac transportowych zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, wyznaczającymi dopuszczalne masy przemieszczanych przedmiotów, ładunków lub materiałów.
Wielu rolnik ma problemy z prawidłowym złożeniem dokumentów potrzebnych do zatrudnienia cudzoziemców do prac sezonowych. Sporym ułatwieniem są szczegółowe wytyczne, które wynikają z kilku rozporządzeń. Warto je poznać, aby urząd pracy nie zakwestionował złożonych dokumentów i nie przedłużał czasu, w którym otrzymasz zezwolenie.
Jeżeli chcemy sprzedać gospodarstwo rolne nabyte w spadku przed upływem pięciu lat od jego nabycia, wtedy po naszej stronie jako spadkobiercy powstaje przychód, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednak, jeśli sprzedane grunty nie utracą charakteru rolnego w wyniku tej sprzedaży, uzyskane dochody są wolne od podatku. Przekonaj się, co to dla ciebie oznacza.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi końcem stycznia 2018 roku przesłało do konsultacji publicznych projekt ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne. Projekt ten określa zasady i warunki restrukturyzacji zadłużenia rolników.
© agrodoradca24.pl