Pytanie czytelnika: Czy jako osoba fizyczna posiadająca tytuł zawodowy technik rolnik mogę założyć gospodarstwo rolne/działalność rolniczą? Mieszkam w gminie wiejskiej od 5 lat, chciałabym wydzierżawić ziemię z budynkiem gospodarczym do modernizacji (może kupić), nie posiadam stażu pracy w gospodarstwie rolnym. Chciałabym założyć hodowle owadów, których pewne gatunki zyskały już status zwierząt gospodarskich. Będę je wykorzystywać jako surowiec do produkcji pasz dla zwierząt hodowlanych (ryby hodowlane, zwierzęta mięsożerne), produkcji nawozu z ich odchodów i odpadów. Z czasem chciałabym rozszerzyć działalność o linię produkcyjną – owady jako żywność dla ludzi novel food . Proszę o informację od czego zacząć, gdzie i jakie składać dokumenty, gdzie rejestrować? Czy i gdzie mogę składać wnioski o dofinansowanie rozpoczęcia takiej działalności?
Odpowiedź – podsumowanie: Aby założyć gospodarstwo rolne, należy wejść w posiadanie ziemi rolnej powyżej 1 ha. Za gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym uważa się obszar gruntów przekraczających 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy. Obrót ziemią rolną w Polsce od 1 ha i więcej jest ograniczony przepisami ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Na chwilę obecną Czytelnik nie będzie mógł kupić ziemi rolnej w calu założenia gospodarstwa rolnego, gdyż nie ma statusu rolnika indywidualnego. Chociaż ma kwalifikacje rolnicze (technik rolnik), to aby uzyskać status rolnika indywidualnego powinien prowadzić gospodarstwo rolne osobiście co najmniej 5 lat.
Z artykuły dowiesz się szczegółowo:
PYTANIE CZYTELNIKA: Mam pytanie dotyczące prowadzenia działalności – hodowla koni i ujeżdżanie zarobkowe oraz spotkania ze zwierzętami na terenie gruntów rolnych, siedliska. W jaki sposób mogę prowadzić taką działalność na gruntach rolnych i siedlisku?
Sprzedaż produktów rolnych o wyższej jakości stanowi dla gospodarstwa rolnego szansę na zwiększenie dochodu. Aby takie gospodarstwo założyć, należy jednak dopełnić wielu formalności. Co więcej, warto również rozważyć dofinansowanie gospodarstwa ekologicznego ze środków publicznych. W artykule omawiamy podstawowe kroki, jakie należy podjąć, aby prowadzić ekologiczne gospodarstwo rolne.
Krok 1: Chcesz prowadzić ekologiczne gospodarstwo rolne? Zgłoś ten zamiar
Zgodnie z ustawą o rolnictwie ekologicznym (dalej: ure) rolnik, który chce rozpocząć działalność w zakresie rolnictwa ekologicznego musi zgłosić ten fakt właściwej jednostce certyfikującej. Listę takich jednostek znajduje się pod adresem https://www.gov.pl/web/rolnictwo/jednostki-certyfikujace. Następnie wybieramy odpowiadającą nam jednostkę, które przyznaje certyfikaty w ramach właściwej dla naszych planów gałęzi rolnictwa ekologicznego.
Zgłoszenie podjęcia działalności ekologicznej składamy na formularzu udostępnionym na stronie internetowej administrowanej przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych pod adresem https://www.gov.pl/web/ijhars/zgloszenie-dzialalnosci2.
W ramach powyższego dokumentu zgłosimy do przyszłej kontroli właściwe dla naszych planów i wymienione tam kategorie działalności (np. ekologiczną uprawę roślin czy przetwórstwo produktów ekologicznych). Z kolei w załączniku do zgłoszenia podajemy lokalizacje obiektów (np. budynków inwentarskich) planowanych do wykorzystania w ramach działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego.
Po dokonaniu zgłoszenia trzeba wypełnić wniosek o certyfikację udostępniony przez jednostkę certyfikującą.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jednostka certyfikująca może wystąpić o uzupełnienie lub wyjaśnienie, w wyznaczonym terminie, informacji zawartych w zgłoszeniu podjęcia działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego (lub w dokumentach załączanych do zgłoszenia).