Opłaty od deszczu nie ominą gospodarstw rolnych. Wprowadzane są one od 1 stycznia 2018 r. na podstawie Prawa wodnego, a ponoszone będą z tytułu usługi utrzymania infrastruktury zagospodarowania wód opadowych i roztopowych przez jednostki budżetowe gmin. Rolnicy muszą liczyć się zatem z nowymi obowiązkami i kosztami ich działalności.
Zdarza się, że na polach należących do rolników znajduje się sieć infrastruktury technicznej, np. linie energetyczne ze słupami, sieć gazowa, sieć ciepłownicza, sieć kanalizacyjna. Zazwyczaj należą one do przedsiębiorstw przesyłowych. Bardzo często przedsiębiorstwo nie dysponuje podstawą prawną (jak np. umowa dzierżawy, porozumienie o korzystaniu z nieruchomości), aby korzystać w tym celu z pola rolnika. W interesie rolnika jest uporządkowanie w tym zakresie sytuacji prawnej. O tym, jak to zrobić, przeczytasz w tym artykule.
Rolnictwo zalicza się do jednej z najbardziej niebezpiecznych branży. Zawód rolnika znajduje się w grupie prac wysokiego ryzyka, która może zakończyć się wypadkiem śmiertelnym, chorobą płuc związaną z pracą, urazami akustycznymi, chorobami skóry oraz nowotworami związanymi ze stosowaniem substancji chemicznych i długotrwałym przebywania na słońcu. Zobacz, w jaki sposób należy ocenić ryzyko zawodowe w gospodarstwie rolnym.
Praca w gospodarstwie wiąże się z wykonywaniem wielu zadań w różnych miejscach, przy użyciu rozmaitych maszyn i urządzeń technicznych. Konsekwencją tego jest szczególnie duża liczba zagrożeń, których ignorowanie może mieć bardzo poważne konsekwencje. Szczególne narażone są na nie dzieci przebywające na terenie gospodarstwa, które nie mogą być angażowane do wielu prac przed ukończeniem 16. roku życia. Naszym zadaniem jest zadbać o ich bezpieczeństwo. Jak to zrobić? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Przekazałeś lub darowałeś gospodarstwo innej osobie, a teraz obawiasz się, że obdarowana osoba okaże się niewdzięczna albo zaniedba swoje obowiązki wobec Ciebie? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, co możesz zrobić, jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji.
Praca w gospodarstwie rolnym odznacza się szczególnie licznymi zagrożeniami, które mogą prowadzić do wypadków. Zagrożeniami o szczególnym charakterze są te mechaniczne, które w zależności od konkretnego przypadku mogą skutkować urazami lekkimi, ciężkimi lub w skrajnych przypadkach śmiercią poszkodowanego. Z tego artykułu dowiesz się, jak postępować, aby nie narażać siebie i swoich pracowników na tego typu zagrożenia.
Zasiedzenie nieruchomości to jeden ze sposobów jej nabycia. Do zasiedzenia nieruchomości potrzeba jednak czasu – nawet 30 lat! Co więcej, nieruchomość rolną może zasiedzieć tylko rolnik indywidualny. Trzeba także zadbać o poświadczenie zasiedzenia przez sąd. Warto przy tym pamiętać, że Agencji Nieruchomości Rolnych przysługują określone prawa, jeśli zechce kupić taką nieruchomość.
Jeżeli na naszej nieruchomości znajdują się urządzenia przesyłowe, wtedy możemy się domagać wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z gruntu oraz za ustanowienie służebności przesyłu. Oczywiście, możemy się nie zgodzić na odszkodowanie i ustanowienie takiej służebności, ale czy będzie to dla nas opłacalne? Odpowiedzi poznasz w tym e-booku.
Zdarza się, że rolnik jest zmuszony wszcząć postępowanie rozgraniczeniowe, żeby ustalić przebieg granicy między swoją nieruchomością a gruntem rolnym sąsiada. Takie postępowanie wiąże się jednak z kosztami. Z tego artykułu dowiesz się, czy możesz ponosić tylko część tych kosztów.
Rolnicy będący w posiadaniu małych gospodarstw otrzymali publiczną zachętę do ich trwałego zbycia w drodze sprzedaży lub darowizny. Podstawowym warunkiem otrzymania wsparcia finansowego na ten cel jest uczestniczenie w systemie małych gospodarstw. W przypadku przekazania gospodarstwa w 2017 roku z tego tytułu uzyskać można wsparcie stanowiące równowartość 480% dotychczasowej rocznej płatności bezpośredniej otrzymywanej w ramach systemu małych gospodarstw. Kwota ta może posłużyć jako podstawa do rozpoczęcia działalności pozarolniczej.
Od 2 sierpnia 2017 r. obowiązuje nowe rozporządzenie określające przedmioty należące do rolnika prowadzącego gospodarstwo rolne, które nie podlegają egzekucji. Dotychczasowe rozporządzenie regulujące te zagadnienia traci moc obowiązującą.
Od 17 czerwca 2017 r. obowiązują zmienione przepisy dotyczące wycinki drzew. Zmieniają one kontrowersyjne regulacje, które zostały wprowadzone na początku 2017 roku. Sprawdź, jakich drzew obecnie nie możesz wyciąć bez pozwolenia.
Prezentujemy syntetycznie zebrane, zaktualizowane informacje na temat ogłoszonych już oraz planowanych do ogłoszenia naborów wniosków, które odbędą się w III kwartale 2017 roku. W tym artykule przedstawiamy nabory planowane w najbliższym czasie.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.