Pracując w gospodarstwie, jesteśmy narażeni na rozmaite zagrożenia zawodowe związane z charakterem prac. Obok zagrożeń mechanicznych, biologicznych czy chemicznych istotnym – choć niedocenianym – zagrożeniem jest hałas wywoływany przez maszyny i urządzenia stosowane w gospodarstwie. Narażenie na hałas wpływa na stopniową utratę słuchu – tym samym niezbędny jest właściwy poziom znajomości zagadnienia oraz stosowanie właściwej profilaktyki.
Prezentujemy syntetycznie zebrane, zaktualizowane informacje na temat ogłoszonych już oraz planowanych do ogłoszenia naborów wniosków, które odbędą się w III kwartale 2017 roku. W tym artykule przedstawiamy nabory czerwcowe.
Stosowane z rozmachem – między innymi w gospodarstwach rolnych – i uznawane w przeszłości za nieszkodliwe, produkty zawierające azbest obecnie są sukcesywnie usuwane i unieszkodliwiane. Wynika to z udokumentowanych negatywnych skutków zdrowotnych oddziaływania włókien azbestu. Do roku 2032 wyroby zawierające azbest mają zostać usunięte i unieszkodliwione. Z uwagi na zagrożenia, wszelkie działania związane z azbestem musimy podejmować z zachowaniem maksymalnych środków ostrożności.
Od 27 kwietnia do 26 maja 2017 r. młodzi rolnicy będą mogli składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie 100 tys. zł premii na samodzielne rozpoczęcie gospodarowania. Jest to wsparcie finansowane z budżetu PROW 2014–2020.
Upadki, szczególnie z wysokości, kojarzą się głównie z branżą budowlaną. Jednak całkiem duża liczba urazów związanych z pracą w gospodarstwie rolnym jest wynikiem właśnie upadków – w tym tych szczególnie niebezpiecznych – z wysokości. Często nawet niewielka zmiana nawyków pozwala zapobiegać zdarzeniom, które mogą na długo wyeliminować rolnika z pracy w gospodarstwie.
W PROW 2014–2020, w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”, do kosztów kwalifikowanych (czyli kosztów, od których możemy uzyskać dotację) można zaliczyć między innymi budowę lub modernizację budynków i budowli. Przekonaj się, z jakimi obowiązkami wiążą się te przedsięwzięcia.
Budowę budynku gospodarczego powinniśmy rozpatrywać przede wszystkim w kontekście prawa własności. Po pierwsze, właścicielowi gruntu, będącemu inwestorem w procesie budowy budynku, przysługuje prawo do wykonywania prawa własności na swoim gruncie. Oznacza to między innymi możliwość wznoszenia na nim budynków, w tym gospodarczych. Z drugiej jednak strony – prawo własności chroni również sąsiada, który ma prawo do korzystania ze swego prawa z wykluczeniem jego naruszeń ponad przeciętną miarę, wynikającą z przepisów, a także ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Przekonajmy się, w jaki sposób możemy korzystać z takiej ochrony.
Rolnicy zainteresowani prowadzeniem działalności gospodarczej na terenach wiejskich już wkrótce uzyskają możliwość zgłaszania jej siedziby w budynkach gospodarstw rolnych, czyli na terenach siedlisk. To spore ułatwienie w stosunku do obecnego stanu, w którym rejestracja wymaga odrolnienia części gospodarstwa lub rejestracji wyłącznie w lokalach przeznaczonych do produkcji innej niż rolna.
Z roku na rok coraz więcej imigrantów ze wschodniej Europy znajduje zatrudnienie w Polsce. W przeważającej liczbie są to obywatele Ukrainy. Ze względu na trudną sytuację polityczną oraz wzrost bezrobocia, od 2014 roku notowany jest wzrost liczby Ukraińców pracujących w Polsce. Najwięcej obywateli Ukrainy od lat zatrudniają właściciele gospodarstw rolnych oraz zakładów przetwórczych, są to głównie pracownicy sezonowi. Aby zatrudnienie było legalne, trzeba pamiętać o spełnieniu określonych warunków i formalności. Omawiamy je w tym artykule.
Zwiększona ilość pracy w gospodarstwach rolnych w okresie wakacyjnym zmusza do zatrudniania w nich pracowników sezonowych. Przy zbiorach owoców czy warzyw zatrudnienie odbywa się nieformalnie, bez dbałości o formę oraz ustalenie szczegółowych warunków. Taka praktyka niesie za sobą ryzyko odpowiedzialności karnej przed Państwową Inspekcją Pracy, przed organami skarbowymi i ZUS, czy też odszkodowawczej, z tytułu wypadku przy pracach rolnych. Dowiedz się, jakie masz obowiązki przy zatrudnianiu pracowników sezonowych i uniknij kar.
Praca w gospodarstwie rolnym wiąże się z wieloma zagrożeniami. Mogą one pochodzić z różnych źródeł – w tym od zwierząt gospodarskich. Znajomość dobrych i bezpiecznych praktyk pozwala zminimalizować ewentualne zagrożenia związane z ich obsługą. Dlatego w tym artykule przedstawiamy sposoby postępowania ze zwierzętami gospodarskimi, które zapewnią bezpieczeństwo Tobie i Twoim pracownikom.
Praca w gospodarstwach rolnych wiąże się z licznymi zagrożeniami. Do szczególnie niebezpiecznych należy zaliczyć te związane ze szkodliwymi substancjami chemicznymi – zwłaszcza przeznaczonymi do ochrony roślin. Właściwe postępowanie z nimi pozwala na minimalizowanie negatywnych następstw, jakie wiążą się z ich stosowaniem. Dowiedz się, jak postępować, aby zminimalizować ryzyko związane z użyciem środków chemicznych w Twoim gospodarstwie.
Przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego znacząco zmieniły zasady obrotu gruntami rolnymi. Oprócz zakupu ziemi w celu poszerzania obszarów gospodarstw rolnych, część obrotu dotyczy gruntów przeznaczonych do odrolnienia, a także siedlisk położonych w malowniczych zakątkach kraju. Przekonaj się, czy zmiana przepisów wpłynęła na obrót tego rodzaju majątkiem.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.