Woda to życie, a tej niestety zaczyna w Polsce brakować. Od kilku lat rolnicy i ogrodnicy zmagają się z rosnącym problemem braku opadów. Nie tylko oni, gdyż problem ten dotyka już znaczną część społeczeństwa. I niestety nie przewiduje się, aby sytuacja w kolejnych latach się poprawiała. Magazynowanie wody staje się zatem czymś oczywistym. W artykule przedstawiamy najczęściej stosowane metody. Jednocześnie zachęcamy do tego, aby łączyć ze sobą różne sposoby na zatrzymywanie wody w glebie.
Większość z nas cieszy widok bratków. Zwłaszcza po długiej, ponurej zimie z radością spoglądamy na zwiastuny wiosny, jakimi są stokrotki, prymulki, zawilce i wiele innych. Mnie szczególnie uwiodły swoją urodą właśnie bratki. To one sprawiają, nawet w pochmurne i bardzo chłodne dni, że mój przydomowy ogródek żegna się z zimą i napawa mnie optymizmem budzącego się życia.
Arbuzy (poprawnie kawony) oraz melony to warzywa, choć przez swój słodki smak są traktowane jako rośliny owocowe. Częścią jadalną wielu warzyw jest owoc, zatem kwestia nazewnictwa jest tu najmniej istotna. Co jednak ważne – nadeszły takie czasy, że arbuzy i melony przestały być synonimem egzotyki. Z powodzeniem można je uprawiać na własnych grządkach w uprawie otwartej (pod chmurką), ale też pod osłonami (tunele, inspekty, szklarnie). Mało tego, wyhodowane we własnym ogródku mają swój niepowtarzalny smak, zapach, wygląd, nie wspominając już nawet o wielkiej radości, jaką daje uprawa.
Ogrodnictwo hobbystyczne trudno jest porównywać z ogrodnictwem profesjonalnym pod kątem skali produkcji, doboru odmian, stosowanych technik uprawowych oraz pielęgnacyjnych. To są niby zbieżne światy, ale jednak dość odległe. Często wzajemnie się nie rozumieją. Biznes ogrodniczy utrzymuje tego, kto się nim trudni. Nie można sobie pozwolić na nonszalancję, na ryzykowne eksperymenty, tym bardziej gdy odbiorca surowca ma konkretne, wyśrubowane normy, które trzeba spełnić, by sprzedać towar. Hobbysta ma zaś wolną rękę – ewentualne porażki nie będą miały wpływu na jego dalszą egzystencję pod kątem finansowym.
Nadejście jesieni i zebranie plonów owoców czy warzyw nie powinno kończyć prac polowych w ogrodzie. Gdy jesienne porządki zostały poczynione, to warto wykonać bardzo ważną czynność, jaką jest pobranie próbek z grządek i spod osłon (tunel, szklarnia, inspekt) i oddanie do analizy chemicznej. Taka analizę zaleca się wykonywać co 3–4 lata, a badanie odczynu (pH) warto przeprowadzać co roku metodami amatorskimi (pH metry), zwłaszcza jeżeli w ogrodzie przeplatają się między sobą rośliny kwaśno oraz zasadolubne.
Bardzo mało się mówi i pisze na ten temat, ale na przeważającym obszarze kraju gleba, która rodzi nam plony jest bardzo uboga w warstwę próchniczną, która jest kluczowa dla uzyskiwania zadowalających plonów. Próchnica to nic innego jak mieszanina substancji organicznych i mineralno-organicznych. Zawiera głównie szczątki roślin i zwierząt, które rozkładają mikro i makroorganizmy glebowe.
Ze względu na problemy, jakie stwarzają w produkcji ogrodniczej, ślimaki są tematem spędzającym sen z powiek wielu producentom oraz właścicielom ogrodów. Nie ma jednego skutecznego sposobu pozwalającego na całkowite pozbycie się ślimaków z zasiedlonego przez nie terenu. Należy dążyć do ograniczania ich populacji w każdy możliwy sposób, oczywiście z zachowaniem zasad ochrony środowiska, bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Systematyczne stosowanie metod profilaktycznych oraz podejmowanie bezpośrednich działań zwalczających przyniosą spodziewane rezultaty dopiero po pewnym czasie. Żeby jednak skutecznie walczyć z tym trudnym przeciwnikiem, należy lepiej poznać jego biologię oraz wymagania środowiskowe.
Warzywa, oprócz swojej roli w żywieniu, mogą również być wykorzystywane jako dekoracje nie tylko ogrodów, ale i naszych stołów. Do łask wraca wiele starych gatunków, jak na przykład jarmuż. Wprawdzie nie wszystkie kwiaty warzyw są okazałe, ale na pewno można się nimi zachwycać i je podziwiać. W artykule przedstawiamy warzywa, które będą piękną ozdobą naszych ogrodów.
Nie jest tajemnicą, że wskutek urbanizacji, zanieczyszczenia środowiska i zmian klimatu spada na świecie bioróżnorodność gatunkowa. Naukowcy alarmują, że rozpoczęło się „szóste masowe wymieranie gatunków”. Zmniejsza się niestety liczba organizmów zapylających rośliny, a to z kolei wpływa na obniżanie wysokości i jakości plonów. To groźne zjawisko ma duży wpływ na życie biologiczne na ziemi, dlatego wdraża się programy pozwalające zatrzymać lub spowolnić ten proces. Murarka ogrodowa może w tym pomóc.
Sezon ogrodniczy trwa, choć do pełni prac w ogrodach jeszcze kilka tygodni, zanim minie ryzyko przymrozków. Część nasion jest już wysiana, rozpoczęło się tworzenie pierwszych rozsad, a kolejne nasiona czekają na siew i późniejsze pikowanie. Jedni z nas próbują robić sadzonki na parapetach, inni mają wolne pokoje z dobrym doświetleniem, jeszcze inni inspekty, ogrody zimowe czy tunele i szklarnie. Każdy próbuje działać w warunkach, jakie ma, ale niezależnie od nakładów pracy rośnie grono zwolenników samodzielnego przygotowywania rozsady.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.