Fachowe doradztwo z zakresu
prawa, upraw i hodowli
Chyba każdy ogrodnik słyszał o czynności polegającej na bieleniu pni drzew, zwłaszcza owocowych, chociaż nie wszyscy to stosowali w swoich ogrodach. Często pada pytanie, po co to robić? Odpowiedź jest banalnie prosta: aby w jak największym stopniu uchronić rośliny przed chorobami kory bądź jej mechanicznymi uszkodzeniami, jakie powstają na skutek skoków temperatury. Kora to najbardziej zewnętrzna tkanka drzew. W im lepszym stanie jest ta warstwa, tym całe drzewo jest bezpieczniejsze. A zagrożeń mu nie brakuje, począwszy od czynników pogodowych, na patogenach i szkodnikach skończywszy.
Graniczna data na zużycie zapasów chlorotalonilu to 20 maja 2020 r. Tak wynika z rozporządzenia wykonawczego Komisji (EU) 2019/677 z 29 kwietnia 2019 r., które obliguje państwa członkowskie Unii Europejskiej do cofnięcia zezwoleń na środki ochrony roślin zawierające chlorotalonil jako substancję czynną.
Bobowate drobnonasienne należą do cennych roślin pastewnych dostarczających wysokobiałkowej paszy objętościowej dla przeżuwaczy. Zbierane we wcześniejszych fazach rozwojowych mogą być źródłem wielu aminokwasów i witamin w żywieniu świń, stosuje się je też w diecie drobiu ze względu na zawartość karotenu barwiącego żółtka jaj i tuszki ptaków. Podawane drobnym zwierzętom futerkowym nadają ładny połysk ich futrom.
Rośliny strączkowe należą do najbardziej obiecujących upraw pod względem zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na żywność i paszę bogatą w białko. Obecnie, ich uprawa w Europie jest niewielka, podczas gdy w europejskim rolnictwie występuje deficyt pasz bogatych w białko, z których największą część zaspokaja importowana soja. Czy polscy rolnicy zaczynają się interesować uprawą soi?
Bez nawozu przyrost roślin jest od 30 do 60% mniejszy. Żeby rośliny dobrze rosły, trzeba nawozić glebę i to najlepiej wiosną. Tylko jaki nawóz wybrać: mineralny, organiczny... W tym artykule podpowiadamy, jak stosować płynne nawozy.
Polska jest położona w takiej strefie klimatycznej, że trudno sobie wyobrazić brak sezonu grzewczego w okresie od jesieni do wiosny. Chyba każdy, kto wykłada pieniądze na ogrzanie domu lub mieszkania byłby najszczęśliwszy, gdyby nie musiał lokować w to swoich pieniędzy. Podobnie trudno sobie wyobrazić, żeby nagle cały ruch uliczny złożony z samochodów benzynowych i diesli ustał, a w jego miejsce pojawiły się pojazdy elektryczne. To niestety tylko pobożne życzenia, gdyż jeszcze daleka droga do istotnych zmian w tych kwestiach. Ale do oczyszczania powietrza w domach można podejść niskokosztowo i bardzo ekologicznie, a przy tym utrzymać wysoki aspekt dekoracyjny. Jakie rośliny wybrać do oczyszczania powietrza?
Na przełomie maja i czerwca, kiedy wegetacja roślin już trwa – uprawy zbóż, kukurydzy i rzepaku są narażone na ataki licznych gatunków szkodników, takich jak słodyszek rzepakowy, rolnice czy skrzypionka zbożowa i skrzypionka błękitek. Oto krótki przewodnik, który pozwoli poznać szkodniki, w jaki sposób zagrażają plantacjom, jakie szkody powodują i jak im przeciwdziałać. Oczywiście omówienie wszystkich szkodników zagrażających latem w jednym artykule jest niemożliwe, jednak trzeba znać te najbardziej uciążliwe.
Kukurydza zwyczajna (Zea mays) to jedna z najstarszych roślin uprawnych na świecie (podaje się, że nawet od 8 tyś. lat). Pochodzi z Centralnego Meksyku i była uprawiana przez Indian. O tym, jak ją uprawiać, piszemy w tym artykule. Sprawdź zatem, czy się opłaca sadzenie do gruntu, czy lepiej siać z nasion? Czy to prawda, że nie lubi przesadzania? O co zadbać, aby kukurydza się przyjęła?
Środki chemiczne przeznaczone do ochrony roślin w żadnym razie nie chronią osoby, która je stosuje. Najczęściej są to substancje toksyczne. To powoduje, że przy pracy z nimi powinniśmy zachować szczególną ostrożność oraz wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa. W tym artykule przypominamy, na co powinieneś zwrócić uwagę, używając oprysków lub nawozów.