Tarcznik niszczyciel i misecznik śliwowy – zagrożenie dla drzew i krzewów owocowych

Michał Hołdaj

6 czerwca 2023

larwy misecznika na liściu. M (2)

Czerwce, czyli tarcznik niszczyciel (Diaspidiotus perniciosus) reprezentuje rodzinę tarcznikowatych (Diaspidae), natomiast misecznik śliwowiec (Parthenolecanium corni) rodzinę misecznikowatych (Coccidae). Obydwa gatunki są groźnymi szkodnikami drzew i krzewów owocowych. Najważniejszym aspektem skutecznego zwalczania jest prawidłowo przeprowadzona lustracja w poszukiwaniu larw migrujących. Zabiegi wykonywane na podstawie terminów zwalczania z lat poprzednich lub informacji o obecności szkodnika w innych obiektach są często nieprawidłowe – skutkuje to stratami ekonomicznymi, zbędnie wykonaną pracą oraz pozostałościami środków ochrony roślin w owocach. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Zwalczanie tych czerwców jest bardzo uciążliwe. Osobniki starszych stadiów larwalnych i samice tarcznika niszczyciela mają ciało ukryte pod okrywami w postaci tarczek, natomiast samice i larwy misecznika śliwowowca chroni sklerotyzacja górnej strony ciała. W przypadku obu gatunków czerwców najlepsze wyniki daje opryskiwane drzew w okresie masowego wychodzenia larw spod tarczek. Jak zostało już wspomniane we wstępie jedynie dokładna lustracja uprawy i poprawne określenie stadium rozwojowego szkodnika umożliwi precyzyjne wyznaczenie terminu wykonania zabiegu skutecznie ograniczającego liczebność tych owadów.

Sprawdź: Aktualna sytuacja w sadach owocowych.

Z artykułu dowiesz się:
  • Kiedy prowadzić lustrację sadów na obecność tarcznika niszczyciela?
  • Jakie szkody powoduje misecznik śliwowy?
  • Co zapewnia wysoką skuteczność w ograniczeniu wielkości populacji czerwców?

Pełna treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Aby zobaczyć całą treść, załóż konto testowe lub zaloguj się.

  • Praktyczne porady ekspertów prawa rolnego, cywilnego, podatkowego
  • Fachowe informacje dotyczące upraw i hodowli zwierząt
  • Informacje o ważnych terminach
Michał Hołdaj
Michał Hołdaj
w 2021 roku uzyskał stopień doktora nauk rolniczych w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunek Biologia ogólna i molekularna. Pracę w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Zakładzie Ochrony Roślin rozpoczął w 2008 roku, gdzie pracuje obecnie. W 2009 roku odbył dwa staże naukowe w Katalońskim Instytucie Naukowym IRTA w Leridzi w Hiszpanii oraz Università Cattolica del Sacro Cuore w Piacenzy we Włoszech, gdzie pogłębiał wiedzę i umiejętności z zakresu odporności szkodników roślin sadowniczych na środki ochrony roślin. Jest autorem lub współautorem 6 publikacji naukowych, 9 monografii naukowych oraz ponad 40 artykułów popularnonaukowych

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma