misecznik śliwowy

larwy misecznika na liściu. M (2)

Tarcznik niszczyciel i misecznik śliwowy – zagrożenie dla drzew i krzewów owocowych

Czerwce, czyli tarcznik niszczyciel (Diaspidiotus perniciosus) reprezentuje rodzinę tarcznikowatych (Diaspidae), natomiast misecznik śliwowiec (Parthenolecanium corni) rodzinę misecznikowatych (Coccidae). Obydwa gatunki są groźnymi szkodnikami drzew i krzewów owocowych. Najważniejszym aspektem skutecznego zwalczania jest prawidłowo przeprowadzona lustracja w poszukiwaniu larw migrujących. Zabiegi wykonywane na podstawie terminów zwalczania z lat poprzednich lub informacji o obecności szkodnika w innych obiektach są często nieprawidłowe – skutkuje to stratami ekonomicznymi, zbędnie wykonaną pracą oraz pozostałościami środków ochrony roślin w owocach. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Z artykułu dowiesz się:
  • Kiedy prowadzić lustrację sadów na obecność tarcznika niszczyciela?
  • Jakie szkody powoduje misecznik śliwowy?
  • Co zapewnia wysoką skuteczność w ograniczeniu wielkości populacji czerwców?
Tarczki misecznika w spękaniu kory borówki1

Misecznik śliwowiec – stałe zagrożenie w uprawie borówki i śliwy

Miseczniki należą do wielożernych czerwców. Mogą zasiedlać kilkaset gatunków roślin, w tym sadowniczych. Na drzewach i krzewach owocowych występuje kilka gatunków miseczników o różnym znaczeniu ekonomicznym. Najgroźniejszym i powszechnie występującym na śliwie i borówce jest misecznik śliwowiec ( Parthenolecanium corni ) zwany również misecznikiem śliwowym . W uprawach owoców można również spotkać inne miseczniki. Jakie są skuteczne sposoby zwalczania tych agrofagów?

Parthenolecanium corni występuje na ponad 350 gatunkach roślin. Zimują larwy II stadium rozwojowego w pęknięciach i załamaniach kory pni oraz na pędach. Larwy są płaskie, po wylęgu zielonkawe, a z czasem brązowieją. Wczesną wiosną wznawiają żerowanie na pędach. W kwietniu dochodzi do różnicowania się larw na żeńskie i męskie. W czerwcu osobniki dojrzewają. Dorosła samica różni się wyraźnie od samca (dymorfizm płciowy). Miseczka samicy jest wypukła, stwardniała, brązowa, średnicy 3–7 mm. Samice mają zredukowane odnóża i są przytwierdzone przy pomocy kłujki do pędów. Samce są uskrzydlone i zdolne do lotu. Tarczka samca jest delikatna, woskowo-biała, długości około 2 mm. Zapłodniona samica składa jaja pod tarczkę. Średnio jest to około 500–600 jaj ale nierzadko zdarza się ich dwukrotnie więcej. Jajo jest białe, owalne, wielkości 0,25–0,35 mm, pokryte woskową wydzieliną samicy. Wylęgłe pod koniec czerwca i w lipcu zielonkawo-białe larwy żerują na dolnej stronie liści. Po wylęgu larw większość miseczek samic odpada, a na pędach pozostają białe ślady, część pustych tarczek pozostaje znacznie dłużej na roślinie. Jesienią larwy przemieszczają się na pędy i tam zimują.

Oprócz Parthenolecanium corni, zdecydowanie najistotniejszego ekonomicznie z miseczników, w uprawach owoców możesz również zaobserwować:

  • misecznika miechuna (Lecanium coryli L.),
  • misecznika tarninowego (Sphaerolecanium prunastri B. d. Fons.) oraz
  • misecznika dwuguzka (Lecanium bituberculatum Targ.), który jednak głównie występuje na jabłoni i gruszy.
Z artykułu dowiesz się:
  • W jakich sadach miseczniki stanowią duże zagrożenie?
  • Jakie preparaty wykazują wysoką skuteczność w ograniczaniu żerowania misecznika?
  • Kiedy przeprowadzić monitoring sadu?

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma