Misecznik śliwowiec – stałe zagrożenie w uprawie borówki i śliwy

Michał Hołdaj

20 lutego 2023

Tarczki misecznika w spękaniu kory borówki1

Miseczniki należą do wielożernych czerwców. Mogą zasiedlać kilkaset gatunków roślin, w tym sadowniczych. Na drzewach i krzewach owocowych występuje kilka gatunków miseczników o różnym znaczeniu ekonomicznym. Najgroźniejszym i powszechnie występującym na śliwie i borówce jest misecznik śliwowiec ( Parthenolecanium corni ) zwany również misecznikiem śliwowym . W uprawach owoców można również spotkać inne miseczniki. Jakie są skuteczne sposoby zwalczania tych agrofagów?

Parthenolecanium corni występuje na ponad 350 gatunkach roślin. Zimują larwy II stadium rozwojowego w pęknięciach i załamaniach kory pni oraz na pędach. Larwy są płaskie, po wylęgu zielonkawe, a z czasem brązowieją. Wczesną wiosną wznawiają żerowanie na pędach. W kwietniu dochodzi do różnicowania się larw na żeńskie i męskie. W czerwcu osobniki dojrzewają. Dorosła samica różni się wyraźnie od samca (dymorfizm płciowy). Miseczka samicy jest wypukła, stwardniała, brązowa, średnicy 3–7 mm. Samice mają zredukowane odnóża i są przytwierdzone przy pomocy kłujki do pędów. Samce są uskrzydlone i zdolne do lotu. Tarczka samca jest delikatna, woskowo-biała, długości około 2 mm. Zapłodniona samica składa jaja pod tarczkę. Średnio jest to około 500–600 jaj ale nierzadko zdarza się ich dwukrotnie więcej. Jajo jest białe, owalne, wielkości 0,25–0,35 mm, pokryte woskową wydzieliną samicy. Wylęgłe pod koniec czerwca i w lipcu zielonkawo-białe larwy żerują na dolnej stronie liści. Po wylęgu larw większość miseczek samic odpada, a na pędach pozostają białe ślady, część pustych tarczek pozostaje znacznie dłużej na roślinie. Jesienią larwy przemieszczają się na pędy i tam zimują.

Oprócz Parthenolecanium corni, zdecydowanie najistotniejszego ekonomicznie z miseczników, w uprawach owoców możesz również zaobserwować:

  • misecznika miechuna (Lecanium coryli L.),
  • misecznika tarninowego (Sphaerolecanium prunastri B. d. Fons.) oraz
  • misecznika dwuguzka (Lecanium bituberculatum Targ.), który jednak głównie występuje na jabłoni i gruszy.
Z artykułu dowiesz się:
  • W jakich sadach miseczniki stanowią duże zagrożenie?
  • Jakie preparaty wykazują wysoką skuteczność w ograniczaniu żerowania misecznika?
  • Kiedy przeprowadzić monitoring sadu?

Pełna treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Aby zobaczyć całą treść, załóż konto testowe lub zaloguj się.

  • Praktyczne porady ekspertów prawa rolnego, cywilnego, podatkowego
  • Fachowe informacje dotyczące upraw i hodowli zwierząt
  • Informacje o ważnych terminach
Słowa kluczowe:
misecznik śliwowy
Michał Hołdaj
Michał Hołdaj
w 2021 roku uzyskał stopień doktora nauk rolniczych w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunek Biologia ogólna i molekularna. Pracę w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Zakładzie Ochrony Roślin rozpoczął w 2008 roku, gdzie pracuje obecnie. W 2009 roku odbył dwa staże naukowe w Katalońskim Instytucie Naukowym IRTA w Leridzi w Hiszpanii oraz Università Cattolica del Sacro Cuore w Piacenzy we Włoszech, gdzie pogłębiał wiedzę i umiejętności z zakresu odporności szkodników roślin sadowniczych na środki ochrony roślin. Jest autorem lub współautorem 6 publikacji naukowych, 9 monografii naukowych oraz ponad 40 artykułów popularnonaukowych

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma