Fachowe doradztwo z zakresu
prawa, upraw i hodowli
Tarcznik niszczyciel (Diaspidiotus perniciosus) reprezentuje rodzinę tarcznikowatych (Diaspidae), natomiast misecznik śliwowiec (Parthenolecanium corni) rodzinę misecznikowatych (Coccidae). Obydwa gatunki są groźnymi szkodnikami drzew i krzewów owocowych. Zwalczanie tych czerwców jest bardzo uciążliwe, ponieważ osobniki starszych stadiów larwalnych i samice tarcznika niszczyciela mają ciało ukryte pod okrywami w postaci tarczek, natomiast samice i larwy misecznika śliwowowca chroni sklerotyzacja górnej strony ciała. W przypadku obu gatunków czerwców najlepsze wyniki daje opryskiwane drzew w okresie masowego wychodzenia larw spod tarczek. Ale jedynie dokładna lustracja uprawy i poprawne określenie stadium rozwojowego szkodnika umożliwi precyzyjne wyznaczenie terminu wykonania zabiegu skutecznie ograniczającego liczebność tych owadów.
W celu zabezpieczenia wysokości oraz jakości plonu kukurydzy konieczne jest podejmowanie działań, które ograniczają liczebność i szkodliwość agrofagów występujących na plantacjach tej rośliny. Bez wątpienia jednymi z najpowszechniej spotykanych, a zarazem najgroźniejszych są chwasty. W ostatnich latach wzrosło także znaczenie gospodarcze szkodników oraz chorób. Łączne wystąpienie organizmów szkodliwych w warunkach sprzyjających ich licznemu rozwojowi może doprowadzić do znacznych strat w plonach, a w wyjątkowych sytuacjach nawet do likwidacji zasiewu. Zabiegi ochrony roślin odgrywają coraz większą rolę w uprawie tej rośliny.
Przygotowanie gleby do uprawy pomidora zaczyna się już po zbiorze przedplonu. Resztki po przedplonach należy rozdrobnić i wymieszać z płytką warstwą gleby za pomocą glebogryzarki albo płytko przyorać. Można także resztki poplonowe lub nawóz zielony pozostawić przez zimę do wiosny, mieszając je z glebą na co najmniej 3 tygodnie przed planowanym terminem sadzenia pomidorów. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić?
Ze względu na problemy, jakie stwarzają w produkcji ogrodniczej, ślimaki są tematem spędzającym sen z powiek wielu producentom oraz właścicielom ogrodów. Nie ma jednego skutecznego sposobu pozwalającego na całkowite pozbycie się ślimaków z zasiedlonego przez nie terenu. Należy dążyć do ograniczania ich populacji w każdy możliwy sposób, oczywiście z zachowaniem zasad ochrony środowiska, bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Systematyczne stosowanie metod profilaktycznych oraz podejmowanie bezpośrednich działań zwalczających przyniosą spodziewane rezultaty dopiero po pewnym czasie. Żeby jednak skutecznie walczyć z tym trudnym przeciwnikiem, należy lepiej poznać jego biologię oraz wymagania środowiskowe.
W latach 80. XX w. w Polsce brokuł nie miał większego znaczenia gospodarczego. Obecnie jest uważany za warzywo XXI w. – o ogromnym znaczeniu zdrowotnym. Niestety jest dość wrażliwy na suszę, dlatego ważne jest nawadnianie plantacji przy braku opadów. Ale przy uprawie na zbiór jesienny brokuł staje się odporniejszy na suszę i jest głębiej ukorzeniony. Na jakich glebach najlepiej go uprawiać i jak pielęgnować?
Woda to życie, a tej niestety zaczyna w Polsce brakować. Od kilku lat rolnicy i ogrodnicy zmagają się z rosnącym problemem braku opadów. Nie tylko oni, gdyż problem ten dotyka już znaczną część społeczeństwa. I niestety nie przewiduje się, aby sytuacja w kolejnych latach się poprawiała. Magazynowanie wody staje się zatem czymś oczywistym. W artykule przedstawiamy najczęściej stosowane metody. Jednocześnie zachęcamy do tego, aby łączyć ze sobą różne sposoby na zatrzymywanie wody w glebie.
Brak opadów ujemnie wpływa na glebę. Dlatego ustabilizowane osady ściekowe mogą być efektywnie stosowane do rekultywacji terenów zdegradowanych. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na obecność metali ciężkich oraz bakterii chorobotwórczych w osadach, których zawartość należy dostosować do wymaganych norm dla konkretnego przeznaczenia. Czy na każdym terenie można stosować komunalne osady ściekowe?
Postępująca susza jest coraz poważniejszym problemem w naszym kraju. Zagrożenie nią powinno zmuszać odpowiednie podmioty, w szczególności gminy, do wypracowywania rozwiązań mających na celu zmianę tego niekorzystnego stanu rzeczy. Bez wątpienia konieczne jest zwiększenie retencji, gdyż w przeciwnym razie sytuacja w Polsce w kolejnych latach będzie się tylko pogarszać. Niestety efekty inwestycji wodnych, choćby na niewielką skalę, nie są widoczne od razu. Potrzeba nawet kilku lat, aby zastosowane rozwiązania zaczęły odpowiednio funkcjonować. Dlatego tym bardziej należy przypatrywać się wszelkim nowym rozwiązaniom, w szczególności proponowanym przez gminy.