Coraz większym zainteresowaniem cieszą się sady gruszowe. Jest to podyktowane kalkulacją ekonomiczną w stosunku do kilku innych upraw. Pamiętaj jednak, że w gruszy występuje wiele szkodników, a ich ograniczanie nie jest łatwe. Wymaga dużej umiejętności oceny sytuacji w sadzie. Przed kim się bronić? To w końcu nie tylko miodówki. Obejrzyj poradę wideo naszego eksperta.
Lustrację pod kątem miodówek należy zacząć już w lutym. Walka z tym szkodnikiem stanowi najpoważniejsze wyzwanie w sezonie. Oprócz miodówek w gruszach występują również mszyce, przędziorki, szpeciele, owocówki, zwójkówki czy błonkówki. Ta bogata lista szkodników powoduje, że w sezonie jest mnóstwo pracy do wykonania.
Dr Michał Hołdaj z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach odpowiada między innymi na te pytania:
- Kiedy pojawiają się szkodniki w sadach gruszowych?
- Miodówka gruszowa plamista najgroźniejsza? Jak ją zwalczać?
- Jakie preparaty do zwalczania szkodników grusz będą najskuteczniejsze?
Michał Hołdajw 2021 roku uzyskał stopień doktora nauk rolniczych w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunek Biologia ogólna i molekularna. Pracę w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Zakładzie Ochrony Roślin rozpoczął w 2008 roku, gdzie pracuje obecnie. W 2009 roku odbył dwa staże naukowe w Katalońskim Instytucie Naukowym IRTA w Leridzi w Hiszpanii oraz Università Cattolica del Sacro Cuore w Piacenzy we Włoszech, gdzie pogłębiał wiedzę i umiejętności z zakresu odporności szkodników roślin sadowniczych na środki ochrony roślin. Jest autorem lub współautorem 6 publikacji naukowych, 9 monografii naukowych oraz ponad 40 artykułów popularnonaukowych