Z uwagi na satysfakcjonującą opłacalność w ostatnich latach w Polsce sadzi się coraz więcej grusz. Nie ma niczego odkrywczego w tym, że sadownicy próbują swoich sił w nowych uprawach czy rozszerzają areał tych, które przynoszą zysk w tak ciężkich dla branży czasach. Uprawa grusz nie jest jednak prosta. Wśród wielu gatunków agrofagów, które z powodzeniem zasiedlają sady, to bez wątpienia miodówki spędzają sen z powiek wielu producentom. Jak zwalczać miodówki?
Nie jednemu sadownikowi te niewielkich rozmiarów pluskwiaki potrafiły w sezonie skutecznie czyścić portfele. Gatunkami najczęściej spotykanymi w sadach są miodówka gruszowa plamista i miodówka czerwona. Miodówki w sadach pojawiają się masowo już wczesną wiosną i mogą być w nich obecne do późnej jesieni. W sezonie tworzą wiele bardzo licznych pokoleń. Niech nikogo nie zwiedzie fakt nieobecności miodówek w sadach w czasie wiosennego ochłodzenia pogody. One tam cały czas się ukrywały i miały się dobrze. Skutkiem intensywnego żerowania tych agrofagów jest słabszy rozwój drzewa, deformacje jego liści i pędów oraz zahamowanie wzrostu części lub w skrajnych przypadkach całej rośliny. Ogładzane z substancji odżywczych grusze stają się bardziej podatne na przemarzania. Ubocznym efektem sposobu odżywania się larw miodówek jest wydalanie przez nie słodkich, lepkich odchodów zwanych spadzią, która jest doskonałą pożywką dla grzybów sadzakowych. Ich czarna grzybnia brudzi liście, pędy oraz owoce.
Miodówki mogą być również skutecznym wektorem fitoplazmy powodującej groźne choroby.
Agrodoradca TV:
Monitoring polega na przeglądaniu pędów i liści w poszukiwaniu larw, które często bytują w kącikach u nasady liści. Po stwierdzeniu obecności miodówek, których liczebność zagraża prawidłowemu rozwojowi uprawy, należy rozważyć zastosowanie zabiegu zwalczającego.
Do zwalczania tych agrofagów zarejestrowana jest cała gama produktów z różnych grup chemicznych, a także są dostępne również rozwiązania niechemiczne w oparciu o produkty działające mechanicznie na owada. Z miodówkami należy walczyć zdecydowanie i z dużą determinacją, gdyż szkodnik ten potrafi bardzo szybko odbudowywać swoja populację. Im szybciej ograniczysz liczebność miodówek w sezonie, tym z większa łatwością utrzymasz ten stan do zbiorów.