Niewątpliwie nadmierne, wieloletnie stosowanie chemicznych środków ochrony roślin ma negatywny wpływ na zdrowie konsumentów. Źle wpływa też na środowisko, do którego te substancje są aplikowane. W ramach założeń Europejskiego Zielonego Ładu w strategii „Od pola do stołu” kraje członkowskie zobowiązały się do redukcji środków ochrony roślin (zużycie pestycydów o 50% przy zachowaniu konkurencyjności cen). Niestety założenia te nie biorą pod uwagę sytuacji, że część państw podlegających tym założeniom będzie mogła dalej stosować ich więcej niż polscy producenci. Nawet przy redukcji środków ochrony o 50%. W artykule przedstawiamy możliwe i realne rozwiązania dostępne na tę chwilę.
W opinii autora w części upraw redukcja środków ochrony roślin (stosowania insektycydów) jest już i tak praktycznie niemożliwa. Stosowane jest przecież minimum konieczne do prawidłowej ochrony. Takim przykładem może być produkcja wiśni.
Redukcja środków ochrony roślin przy produkcji wiśni
Ceny tych owoców są od wielu sezonów, delikatnie mówiąc, niesatysfakcjonujące dlatego sadownicy ograniczają koszty produkcji. W tej chwili prawdopodobnie jedynie produkcja pod zbiór mechaniczny pozwala jeszcze na uzyskanie zysku z tej uprawy. Ze strony szkodników uprawie wiśni zagrażają co roku mszyce i nasionnice, rzadziej zwójki, przędziorki czy muszka plamoskrzydła.
Z moich obserwacji wynika, że większość producentów ogranicza się do 2–3 zabiegów zwalczających szkodniki w tej uprawie. Są to przeważnie zabiegi skierowane do ograniczania mszyc i w zależności od lokalizacji sadu, sąsiedztwa innych upraw jeszcze jednego z wymienionych wcześniej szkodników. Redukcja nawet jednego zabiegu zwalczającego mszyce lub nasionnice może być bardzo „bolesna” w skutkach. Nasionnice mogą uszkodzić nawet 70% owoców w danym sezonie, a tak liczna populacja obecna w sadzie w latach kolejnych będzie bardzo ciężka do zredukowania. Wprawdzie nie uszkadzają bezpośrednio owoców, ale mszyce mają negatywny wpływ na kondycję roślin. Powodują skręcanie i uszkadzanie liści, co przy masowym pojawie może prowadzić do zasychania całych pędów.