Prawidłowa lustracja sadów wczesną wiosną – na co zwracać uwagę

Michał Hołdaj

28 kwietnia 2023

Kolonia mszycy brzoskwiniowej

Wczesna wiosna to bardzo ważny czas w walce z groźnymi i uciążliwymi szkodnikami drzew jabłoniowych. Wielu producentów jest już przygotowanych na pojawienie się w najbliższym czasie w swoich uprawach „nieproszonych gości”. Już w marcu w sadach drzew pestkowych, ale też ziarnkowych, można spotkać przędziorki, kwieciaki, mszyce, larwy zwójek czy miseczników. Prawidłowa lustracja i redukcja wielkości populacji szkodników w tym okresie spowoduje znaczne ograniczenie problemu w dalszej części sezonu wegetacyjnego. Pozwoli też wyprodukować owoce z ograniczoną ilością pozostałości środków ochrony roślin.

Kwieciak jabłkowiec 

Kwieciak jabłkowiec (Anthonomus pomorum) jest niewielkim, długości ok 4 mm, czarno-szarym chrząszczem występującym w Polsce pospolicie. W sadach słabo chronionych lub zaniedbanych może powodować poważne straty, ale zagrożenie stwarza lokalnie.

Objawy żerowania i szkodliwość 

W okresie nabrzmiewania i pękania pąków na ich powierzchni oraz na blaszkach młodych liści widać okrągłe dziurki będące efektem nakłuć chrząszczy. W fazie kwitnienia można zaobserwować zamknięte, z zaschniętymi płatkami korony pąki kwiatowe, w których żerują wylęgłe larwy. W niechronionych sadach mogą zniszczyć nawet 50% kwiatów.

Termin i sposób lustracji 

Pierwsze obserwacje należy wykonywać w okresie bezlistnym (marzec), w słoneczne dni, przy temperaturze powyżej 10°C. Na powierzchni jednego hektara musisz przejrzeć po 10 pąków na krótkopędach z 40 drzew na obecność uszkodzeń powodowanych przez chrząszcze. Próg szkodliwości będzie przekroczony, jeżeli znajdziesz 60 pąków ze śladami uszkodzeń. Możesz również wykonać otrząsanie na płachtę entomologiczną, po jednej gałęzi z 35 losowo wybranych drzew. Obecność 5–10 chrząszczy oznacza konieczność zwalczania szkodnika.

Zwalczanie 

Żerowanie kwieciaka wczesną wiosną można ograniczyć, stosując preparaty z grupy pyretroidów: zawierające w składzie deltametrynę (np. Decis 2,5 EC czy Delta 50 EW) ioraz tau-fluwalinat (m.in. Mavrik Vita 240 EW czy Evure 240 EW) oraz mieszaninę oleju rzepakowego z pyretryną (Spruzit Koncentrat na szkodniki EC).

Z artykułu dowiesz się:
  • Miodówki - jak zwalczać?
  • Przędziorki - jakie są objawy żerowania i szkodliwość?
  • Mszyce - kiedy wykonać zabieg?
  • Zwójki - w jaki sposób lustrować sady wczesną wiosną?

Pełna treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Aby zobaczyć całą treść, załóż konto testowe lub zaloguj się.

  • Praktyczne porady ekspertów prawa rolnego, cywilnego, podatkowego
  • Fachowe informacje dotyczące upraw i hodowli zwierząt
  • Informacje o ważnych terminach
Michał Hołdaj
Michał Hołdaj
w 2021 roku uzyskał stopień doktora nauk rolniczych w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunek Biologia ogólna i molekularna. Pracę w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Zakładzie Ochrony Roślin rozpoczął w 2008 roku, gdzie pracuje obecnie. W 2009 roku odbył dwa staże naukowe w Katalońskim Instytucie Naukowym IRTA w Leridzi w Hiszpanii oraz Università Cattolica del Sacro Cuore w Piacenzy we Włoszech, gdzie pogłębiał wiedzę i umiejętności z zakresu odporności szkodników roślin sadowniczych na środki ochrony roślin. Jest autorem lub współautorem 6 publikacji naukowych, 9 monografii naukowych oraz ponad 40 artykułów popularnonaukowych

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma