W siedzibie ministerstwa rolnictwa odbywały się w ostatnim czasie spotkania przedstawicieli plantatorów malin i firm skupowych. Co z tych spotkań wynika? Czy minister rolnictwa uratuje dramatyczną sytuację na rynku malin?
Minister rolnictwa podkreśla na każdym kroku: – Na bieżąco monitorujemy sytuację na rynku owoców miękkich oraz prowadzimy dialog z ich producentami i przetwórcami. Ale czy to wystarcza? Zdaniem rolników – zdecydowanie nie.
Podczas spotkania na początku lipca branża została poinformowana, że od 5 lipca na terenie województwa lubelskiego działa skup malin prowadzony przez dwie firmy, które podjęły współpracę ze spółką z udziałem Skarbu Państwa, oferując ceny na poziomie 5,8 zł/kg.
– Podjąłem decyzję, że inspekcje kontrolowane i nadzorowane przez ministerstwo będą monitorować rynek skupu malin, żeby wykluczyć zmowę cenową. Nasza spółka utrzymuje ceny na poziomie 5,5 zł, a z moich informacji wynika, że cena skupu w spółce Skarbu Państwa będzie rosła. Mamy też informację, że firmy, które ceny tak mocno obniżyły, dorównały już do ceny oferowanej przez firmy skupujące w imieniu spółki Skarbu Państwa – mówił minister Telus.
Czytaj więcej:
Szef resortu rolnictwa poinformował też o planowanej nowej pomocy w formie dopłat do oprocentowania kredytów bankowych.
– Każda firma, która skupuje owoce miękkie od polskiego rolnika lub prowadzi działalność w zakresie mrożenia tych owoców będzie mogła otrzymać niskooprocentowany kredyt w wysokości do 40 mln zł na 18 miesięcy z dopłatą państwa – powiedział Robert Telus.
Kredyty będą przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw i mają na celu zapewnienie płynności finansowej firmom skupującym w nowym sezonie. Taka pomoc krajowa wymaga akceptacji przez Komisję Europejską.
Producenci malin mogą również skorzystać z dostępnych już działań systemowych. Między innymi ze wsparcia udzielanego organizacjom producentów owoców i warzyw, których zadaniem jest stabilizowanie cen na rynkach owoców i warzyw oraz umacnianie pozycji rynkowej producentów.
Podmioty te mogą otrzymać pomoc na finansowanie działań zarządzania kryzysowego, tj. wycofywania owoców i warzyw z rynku. Wsparcie finansowe przysługujące organizacjom producentów na realizację programów operacyjnych może wynosić od 4,1 do 4,6% wartości produkcji sprzedanej przez daną organizację producentów.