Najczęstszymi chorobami występującymi na roślinach uprawnych są choroby grzybowe. Wśród nich jedno z pierwszych miejsc zajmują mączniaki, a szczególnie bardzo powszechne mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy. Jak je zwalczać?
Mączniaki (Peronosporales) zwykle pojawiają się na liściach przy dużej wilgotności powietrza oraz umiarkowanej temperaturze. W sprzyjających warunkach rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Niszczą liście, łodygi, kwiaty, pąki oraz owoce. Porażają też sąsiednie rośliny. Jednego z nich – mączniaka prawdziwego – można dostrzec i rozpoznać dość łatwo. Drugi – mączniak rzekomy, jest bardziej podstępny, a co za tym idzie, groźniejszy.
Mączniak prawdziwy
Choroba wywołana mączniakiem prawdziwym może powodować duże straty w uprawach roślin użytkowych i ozdobnych, ale w przeciwieństwie do mączniaka rzekomego, jej pierwsze objawy możemy łatwo rozpoznać i w porę zauważyć. Daje to większą szansę na skuteczną ochronę przed mączniakiem.
Mączniak rzekomy
Pierwsze oznaki jego wystąpienia mogą do złudzenia przypominać efekty niedoborów pokarmowych, uszkodzeń słonecznych lub inne, mniej groźne choroby (np. spowodowane błędami uprawowymi).