Mączniak jabłoni to groźna choroba jabłoni wywołana przez grzyb Podosphaera leucotricha. Zagraża jabłoniom we wszystkich fazach rozwojowych. Jakie szkody wywołuje mączniak w sadach jabłoniowych? Jak sobie z nim radzić? Czy mączniak jest szkodliwy?
Odmianami wykazującymi wysoką podatność na mączniaka jabłoni są między innymi Cortland, Ligol, Paulared, Idared, Early Geneva. Zagrożenie epidemiologiczne ze strony mączniaka zależy od:
Zwalczanie mączniaka to przede wszystkim dbanie o zabezpieczenie roślin przed tą chorobą w okresie rozwoju młodocianego drzew. Infekcje w tym okresie prowadzą do zahamowania wzrostu i rozwoju drzew. W późniejszym okresie, gdy jabłonie wejdą w okres owocowania, choroba obniża plonowanie, hamuje wzrost młodych pędów. Brak ochrony przy corocznym silnym występowaniu mączniaka może również prowadzić do deformacji korony i obniżenia mrozoodporności drzew.
Najczęstszymi chorobami występującymi na roślinach uprawnych są choroby grzybowe. Wśród nich jedno z pierwszych miejsc zajmują mączniaki, a szczególnie bardzo powszechne mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy. Jak je zwalczać?
Mączniaki (Peronosporales) zwykle pojawiają się na liściach przy dużej wilgotności powietrza oraz umiarkowanej temperaturze. W sprzyjających warunkach rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Niszczą liście, łodygi, kwiaty, pąki oraz owoce. Porażają też sąsiednie rośliny. Jednego z nich – mączniaka prawdziwego – można dostrzec i rozpoznać dość łatwo. Drugi – mączniak rzekomy, jest bardziej podstępny, a co za tym idzie, groźniejszy.
Mączniak prawdziwy
Choroba wywołana mączniakiem prawdziwym może powodować duże straty w uprawach roślin użytkowych i ozdobnych, ale w przeciwieństwie do mączniaka rzekomego, jej pierwsze objawy możemy łatwo rozpoznać i w porę zauważyć. Daje to większą szansę na skuteczną ochronę przed mączniakiem.
Mączniak rzekomy
Pierwsze oznaki jego wystąpienia mogą do złudzenia przypominać efekty niedoborów pokarmowych, uszkodzeń słonecznych lub inne, mniej groźne choroby (np. spowodowane błędami uprawowymi).