Hermetia illucens, inaczej czarna mucha, żyje ok. 5–8 dni, a w warunkach hodowlanych około 14. Czy mączka owadzia będzie dobrym produktem paszowym? Jak hodować czarną muchę? Jakie są zalety hodowli owadów jako produktu paszowego? Czy jest to opłacalne? Obejrzyj poradę wideo.
Oznaczenie Nutri-Score ma postać prostego kodu opartego na wyróżnieniu jednej z pięciu liter od A do E, z których każda pokazana jest na tle innego koloru. To jeden ze sposobów oznakowania żywności, jaki proponuje UE. Dość jednak kontrowersyjny. Dlaczego?
Jednym z proponowanych systemów oznakowania żywności w UE jest Nutri Score. System ten stał już dość popularny w naszym kraju. Ale co istotne, w innych krajach UE wzbudza spore obawy. Pojawia się też sporo głosów sprzeciwu. Dlaczego? Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
W czasie kampanii wyborczej prezes Kaczyński straszył, że Unia Europejska zmusi nas do jedzenia owadów. Czy słusznie? Skąd się wzięła popularność owadów? Czy to tylko krótkotrwała moda, czy coś poważnego?
Nawigacja czy gps to pojęcia powszechnie znane. Ale czym jest „nawigacja rolnicza”? Jaki wpływ na rolnictwo mają techniki satelitarne? Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
„Najlepiej spożyć do” czy „spożyć przed”? Sformułowania są dość nieczytelne dla konsumentów. Często nawet mogą wprowadzać w błąd. Komisja Europejska proponuje zatem zmiany w tym zakresie. Co nas czeka w najbliższym czasie?
Po wielu ciepłych i suchych dniach przyszło trochę ochłodzenia i opadów. Pogoda zbawienna dla rolnictwa, ale szkodniki nie odpuszczają. W wielu sadach mszyce, zwójki, owocówki oraz miodówki rozwijają się w najlepsze, stanowiąc stałe zagrożenie dla jakości i wielkości plonu. W sadach jabłoniowych, stałe zagrożenie od kilku już lat, o tej porze roku stanowią głównie mszyca jabłoniowa, bawełnica korówka, owocówka jabłkóweczka, zwójka siatkóweczka oraz lokalnie inne gatunki zwójek. W sadach gruszowych niezmiennie prym wiedzie miodówka gruszowa plamista.
W ostatnich tygodniach do Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach napływa coraz więcej informacji o masowym pojawie kwieciaków na jabłoniach i gruszach. W prawidłowo chronionych sadach szkodniki od lat nie dawały już o sobie znać. W ostatnim czasie ich występowanie przybiera dość mocno na sile. Dlaczego tak się dzieję? Czemu kwieciaki atakują?
W sadach zaczęły pojawiać się masowe kolonie mszyc, nierzadko również te bardziej uciążliwe do zwalczania, czyli mszyca jabłoniowo-babkowa oraz bawełnica korówka. W tej części sezonu wegetacyjnego, gdy nie ma jeszcze bardzo mocno rozwiniętej masy zielonej, znacznie łatwiej jest wykonać skuteczny zabieg zwalczający bawełnicę korówkę żerującą na pniach niż za kilka tygodni. Za chwilę bowiem zwalczanie jej będzie bardzo utrudnione i zapewne nie uda się jej całkowicie ograniczyć. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy mówimy o mszycy jabłoniowo-babkowej, której osobniki bardzo mocno skręcają liście i zawiązki owoców. Na tym etapie rozwoju kolonie są jeszcze bardzo łatwo dostępne nawet dla produktów o działaniu kontaktowym. W momencie gdy osobniki mszyc ukryją się w pozwijanych liściach dostęp do nich aficydów będzie mocno ograniczony.
Autorem porady wideo jest Michał Hołdaj z Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach. Więcej porad wideo znajdziesz w zakładce Agrodoradca TV.
Zwójki liściowe to szkodniki masowo występujące w większości sadów owocowych w Polsce. Do gatunków najczęściej występujących w ostatnich latach zaliczamy zwójki: siatkóweczkę, różóweczkę, bukóweczkę, a także w mniejszym nasileniu wydłubkę oczateczkę czy zwójkę rdzaweczkę, lokalnie również inne gatunki, których w sadach możemy notować ponad 20. W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej głosów o problemach z występowaniem zwójki koróweczki. Ze względu na sposób żerowania jest to szkodnik bardzo trudny do zwalczania a przy masowym jego wystąpieniu może doprowadzić do zahamowania wzrostu rośliny, zasychania gałęzi, a w skrajnych przypadkach nawet do obumierania całych drzew.
Okres wczesnowiosenny to bardzo istotny termin w ograniczaniu żerowania tarcznika niszczyciela. W ostatnich latach jego populacja w Polsce znacząco zwiększyła swoją liczebność oraz zasięg występowania. Oprócz Lubelszczyzny coraz częściej notowany jest także na Mazowszu. Do zwalczania tego groźnego szkodnika w sezonie zarejestrowana jest uboga lista produktów dlatego jego ograniczanie należy zaczynać już w okresie bezlistnym w oparciu o produkty olejowe. Preparaty te są w stanie w istotnym stopniu ograniczyć tarcznika, ale niestety nie zlikwidują całkowicie problemu. W sadach zagrożonych będzie konieczność wykonania zabiegów również w pełni sezonu podczas migracji larw.
W sadach zaczęły pojawiać się masowe kolonie mszyc, również tych bardziej uciążliwych do zwalczania – mszycy jabłoniowo-babkowej oraz bawełnicy korówki. W tej części sezonu wegetacyjnego, gdy nie ma jeszcze bardzo mocno rozwiniętej masy zielonej, znacznie łatwiej jest wykonać skuteczny zabieg zwalczający bawełnicę korówkę żerującą na pniach niż za kilka tygodni. Zwalczanie jej będzie później bardzo utrudnione i zapewne nie uda się jej całkowicie ograniczyć. Obejrzyj poradę wideo naszego eksperta.
Po dłuższym okresie chłodu nastąpiło znaczne ocieplenie. To w istotny sposób przyczyniło się do przyspieszenia wegetacji roślin i masowego pojawu szkodników w sadach. Rok zaczął się bardzo niespodziewanie: od uszkodzeń związanych z występowaniem kwieciaka jabłkowca. Szkodnik ten przez ostatnie lata raczej nie sprawiał problemów. Powoli jednak znów daje się producentom we znaki. W ostatnich dniach na jabłoniach można obserwować masowe pojawy: mszycy jabłoniowej, bawełnicy korówki, mszycy jabłoniowo-babkowej oraz gąsienic zwójek, w gruszy zaś zaczyna szaleć miodówka gruszowa plamista. Jak z nimi walczyć?
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.