Po dłuższym okresie chłodu nastąpiło znaczne ocieplenie. To w istotny sposób przyczyniło się do przyspieszenia wegetacji roślin i masowego pojawu szkodników w sadach. Rok zaczął się bardzo niespodziewanie: od uszkodzeń związanych z występowaniem kwieciaka jabłkowca. Szkodnik ten przez ostatnie lata raczej nie sprawiał problemów. Powoli jednak znów daje się producentom we znaki. W ostatnich dniach na jabłoniach można obserwować też masowe pojawy: mszycy jabłoniowej, bawełnicy korówki, mszycy jabłoniowo-babkowej oraz gąsienic zwójek, w gruszy zaś zaczyna szaleć miodówka gruszowa plamista. Jak z nimi walczyć?
Zarówno produkty biologiczne, jak i te o działaniu mechanicznym, wyciągi z roślin czy introdukcja owadów pożytecznych do sadu mogą w odpowiednich warunkach skutecznie ograniczać agrofagi! W dobie Europejskiego Zielonego Ładu, ograniczania stosowania chemicznych środków ochrony roślin oraz ich wycofywania z rynku warto rozważyć stosowanie alternatywnych metod ochrony. Ważne jest jednak to, aby tego typu rozwiązania dawały podobną skuteczność działania jak popularne produkty stosowane do tej pory. Aby tak było, bardzo często należy spełnić konkretne warunki ich aplikacji.
Dzierżawa gruntów rolnych jest popularnym sposobem na zwiększenie areału gruntów rolnych. Podstawową zasadą przy zawieraniu jakiejkolwiek umowy jest właściwe oznaczenie stron umowy. Konieczne jest też ustalenie okresu dzierżawy. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Obejrzyj poradę naszego eksperta.
Mszyce to grupa szkodników, która każdego roku masowo zasiedla sady. Szkodniki pojawiają się w uprawach już wczesną wiosna i w wielu z nich mogą „gościć” do późnej jesieni. W sezonie mogą rozwijać nawet kilkanaście bardzo licznych pokoleń. Żerują w różnym nasileniu praktycznie na wszystkich gatunkach drzew owocowych. W najnowszej poradzie wideo nasz ekspert zaleca walkę z mszycami już wczesną wiosną. Dlaczego?
W Polsce w ostatnim czasie notuje się coraz większe zainteresowanie nasadzeniami sadów gruszowych. Jest to podyktowane kalkulacją ekonomiczną w stosunku do kilku innych upraw. Należy jednak pamiętać, że w gruszy występuje wiele szkodników. Ich ograniczanie nie jest prostą sprawą. Wymaga dużej umiejętności oceny sytuacji w sadzie. Przed kim się bronić? To w końcu nie tylko miodówki.
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się sady gruszowe. Jest to podyktowane kalkulacją ekonomiczną w stosunku do kilku innych upraw. Pamiętaj jednak, że w gruszy występuje wiele szkodników, a ich ograniczanie nie jest łatwe. Wymaga dużej umiejętności oceny sytuacji w sadzie. Przed kim się bronić? To w końcu nie tylko miodówki. Obejrzyj poradę wideo naszego eksperta.
Szósty nabór wniosków o dofinansowanie na ochronę wód przed azotanami zawiera pewne nowe rozwiązania w stosunku do zasad funkcjonujących poprzednio. Nowe zasady przewidują m.in. zwiększenie limitu pomocy do 150 tys. złotych. Na jakich zasadach warto wystąpić o dofinansowanie? I czy w ogóle warto? Sprawdź w najnowszej poradzie wideo naszego eksperta.
Ograniczanie syntetycznych środków ochrony roślin w UE ma w swoim założeniu szczytną ideę produkowania „zdrowszej” żywności. Trzeba sobie jednak odpowiedzieć na pytanie, czy polskiego konsumenta stać na kupowanie żywności produkowanej tylko w systemie z wykorzystaniem niechemicznych i biologicznych środków ochrony roślin.
Kiedy rolnik podlega pod ubezpieczenie ZUS, a kiedy KRUS? Pytanie wydaje się proste. Ale tylko przez chwilę. Sporo wątpliwości wzbudzają kwestie ubezpieczenia rolniczego. Dlatego w najnowszej poradzie wideo nasz ekspert rozwiewa wszystkie wątpliwości.
W uprawie wiśni i czereśni mamy do czynienia z kilkunastoma powszechnie występującymi gatunkami agrofagów. Oczywiście tylko niewielka ich liczba regularnie zasiedla uprawy. Jest to jednak taka grupa, która skutecznie potrafi spędzać sen z powiek sadownikom. Do szkodników, z którymi większość rolników walczy każdego roku zaliczamy mszyce czereśniową, nasionnice: trześniówkę oraz wschodnią, a także lokalnie muszkę plamoskrzydłą oraz przędziorki. Lista szkodników nie jest może zbyt długa w porównaniu do innych upraw, ale każdy producent tych owoców zdaje sobie sprawę, że tyle wystarczy, by zniszczyć sporą cześć plonu.
W uprawie wiśni i czereśni mamy do czynienia z kilkunastoma powszechnie występującymi gatunkami agrofagów. Oczywiście tylko niewielka liczba z nich regularnie zasiedla uprawy. Jest to jednak taka grupa, która skutecznie potrafi spędzać sen z powiek sadownikom. Do szkodników, z którymi większość rolników walczy każdego roku zaliczamy mszyce czereśniową, nasionnice: trześniówkę oraz wschodnią, a także lokalnie muszkę plamoskrzydłą oraz przędziorki. Lista szkodników nie jest może zbyt pokaźna, w porównaniu do innych upraw, ale każdy producent tych owoców zdaje sobie sprawę, że tyle wystarczy, by zniszczyć sporą cześć plonu.
Prawidłowa ocena obecności oraz liczebności agrofagów zimujących w sadzie pozwala na określenie najdogodniejszego terminu wykonania opryskiwania. Sprzyja też wyborowi produktu wykazującego najwyższą skuteczność dostosowaną do stadium zwalczanego szkodnika. To co zimą znajdziesz w sadzie przyniesie wymierne rezultaty w późniejszej części sezonu wegetacyjnego. Obejrzyj poradę naszego eksperta.
Obserwacje form zimujących szkodników podczas wykonywania prac w sadach w okresie zimy przynosi wymierne rezultaty w późniejszej części sezonu wegetacyjnego. Prawidłowa ocena obecności oraz liczebności, chociaż części, agrofagów zimujących w sadzie pozwala na określenie najdogodniejszego terminu wykonania opryskiwania. Sprzyja też wyborowi produktu wykazującego najwyższą skuteczność dostosowaną do stadium zwalczanego szkodnika.
Prawidłowo przeprowadzona lustracja upraw pod kątem obecności szkodników, to nie jest stracony czas! To realne oszczędności dla Twojego budżetu! Tylko na tej podstawie jesteś w stanie prawidłowo zaplanować termin zabiegu i dobrać odpowiedni produkt. Wykonanie oprysku w najdogodniejszym czasie ogranicza często stosowanie kolejnych zabiegów, a to obniża koszty produkcji i chroni środowisko naturalne przed nadmierną ilością wprowadzanej do niego chemii. Owoce produkowane w racjonalny sposób są wolne od przekroczeń dopuszczonych pozostałości. Dzięki temu są bardziej konkurencyjne na rynku. Jak przeprowadzić monitoring sadu pod kątem szkodników?
Prawidłowo przeprowadzona lustracja upraw pod kątem obecności szkodników, to nie jest stracony czas! To realne oszczędności dla Twojego budżetu! Tylko na tej podstawie jesteś w stanie prawidłowo zaplanować termin zabiegu i dobrać odpowiedni produkt. Wykonanie oprysku w najdogodniejszym czasie ogranicza często stosowanie kolejnych zabiegów, a to obniża koszty produkcji i chroni środowisko naturalne przed nadmierną ilością wprowadzanej do niego chemii. Owoce produkowane w racjonalny sposób są wolne od przekroczeń dopuszczonych pozostałości. Dzięki temu są bardziej konkurencyjne na rynku.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.