Jak redukcja środków ochrony roślin wpływa na ceny owoców

Michał Hołdaj

17 marca 2023

ceny owoców

Ograniczanie syntetycznych środków ochrony roślin w UE ma w swoim założeniu szczytną ideę produkowania „zdrowszej” żywności. Trzeba sobie jednak odpowiedzieć na pytanie, czy polskiego konsumenta stać na kupowanie żywności produkowanej tylko w systemie z wykorzystaniem niechemicznych i biologicznych środków ochrony roślin.

Do Polski trafiają owoce spoza krajów Unii, w których dozwolone jest stosowanie wielu substancji, które u nas są już wycofane lub tych, które są do zastąpienia. Jak taka sytuacją wpływa na globalną jakość środowiska oraz konkurencyjność cen owoców w Polsce? W najnowszej poradzie wideo opowiada o tym dr Michał Hołdaj z Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach.

Syntetyczne środki ochrony wpływają negatywnie na środowisko, jeśli wykorzystuję się je w sposób niezgodny z etykietą. Dlaczego ceny owoców po stosowaniu środkach biologicznych mają być wyższe? Czy dofinansowanie ochrony biologicznej będzie szansą na wyrównanie konkurencyjności?

Poradę wideo znajdziesz TUTAJ. Więcej materiałów wideo znajdziesz w sekcji Agrodoradca TV.

Słowa kluczowe:
Agrodoradca TV
Michał Hołdaj
Michał Hołdaj
w 2021 roku uzyskał stopień doktora nauk rolniczych w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunek Biologia ogólna i molekularna. Pracę w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Zakładzie Ochrony Roślin rozpoczął w 2008 roku, gdzie pracuje obecnie. W 2009 roku odbył dwa staże naukowe w Katalońskim Instytucie Naukowym IRTA w Leridzi w Hiszpanii oraz Università Cattolica del Sacro Cuore w Piacenzy we Włoszech, gdzie pogłębiał wiedzę i umiejętności z zakresu odporności szkodników roślin sadowniczych na środki ochrony roślin. Jest autorem lub współautorem 6 publikacji naukowych, 9 monografii naukowych oraz ponad 40 artykułów popularnonaukowych

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma