Kiedy rolnik podlega pod ubezpieczenie ZUS, a kiedy KRUS? Pytanie wydaje się proste. Ale tylko przez chwilę. Sporo wątpliwości wzbudzają kwestie ubezpieczenia rolniczego. Dlatego w najnowszej poradzie wideo nasz ekspert rozwiewa wszystkie wątpliwości.
Na początku marca br. weszły w życie korzystne zmiany dla osób pobierających emeryturę lub rentę rolniczą z KRUS. Sprawdź, co się zmienia w emeryturach rolniczych. Emerytura podstawowa została podwyższona do 90% najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych, tj. do kwoty 1.429,60 zł (wzrost o 345,02 zł). Powoduje to znaczący wzrost wszystkich wypłacanych przez KRUS emerytur rolniczych, rent rolniczych z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych.
Przypominamy, że wysokość rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych ustala się i wypłaca w kwocie odpowiadającej iloczynowi aktualnej emerytury podstawowej i wskaźnika wymiaru, który jest obliczany indywidualnie dla każdego świadczeniobiorcy w oparciu o okresy pracy i opłacania składek na rolnicze ubezpieczenie emerytalno-rentowe.
Więcej o zmianach w emeryturach przeczytasz w artykule: Dobra zmiana dla emerytów i rencistów KRUS.
Kwestie ubezpieczeń rolniczych budzą sporo wątpliwości. Kiedy rolnik podlega pod ZUS, a kiedy pod KRUS? Najważniejsza zasada mówi, że jeśli rolnik podlega pod ZUS, to wyłącza się jego ubezpieczenie KRUS. Jakie jeszcze zasady obowiązują w ubezpieczeniach? Obejrzyj naszą najnowszą poradę wideo.
Pełną wersję obejrzysz TUTAJ.
Autorem porady jest Andrzej Radzisław, radca prawny.