Zbiór buraka liściowego trwa od końca czerwca – w uprawie wiosennej i końca września – w uprawie jesiennej. Mimo wielu zalet może wykazywać tendencję do gromadzenia nadmiernej ilości azotanów w liściach. Jest to ściśle związane z warunkami pogodowymi, szczególnie z długością dnia w trakcie uprawy. Jakie są wartości odżywcze buraka? Na które szkodniki szczególnie uważać w uprawie buraka liściowego?
Wartości odżywcze i prozdrowotne buraka liściowego
Burak liściowy jest warzywem zawierającym więcej suchej masy niż inne warzywa liściowe. W blaszkach liściowych stwierdzono od 13,5 do 15,7% suchej masy, a w ogonkach liściowych aż 7,5–10,0%. W suchej masie oznaczono nawet do 25% białka, 3% weglowodanów i 1% błonnika. Oprócz powyższych w 100 g świeżych liści znajdują się duże ilości witaminy C (39–55 mg) i wapnia (do 103 mg), które są odpowiednio trzy i dwa razy większe niż w buraku ćwikłowym. Liście i ogonki buraka liściowego zawierają także:
1,8 mg żelaza,
81 mg magnezu,
3,3–3,6 mg betakarotenu,
11 mg luteiny i zeaksantyny,
0,99 mg witaminy B6,
1,89 mg witaminy E,
aż 830 mikrogram witaminy K oraz
małe ilości witaminy B1 i B2.
Blaszki liściowe są bardziej zasobne w magnez i fosfor, natomiast ogonki liściowe zawierają więcej potasu i wapnia. Burak liściowy jest warzywem o wysokiej zawartości antyoksydantów, przy czym bardziej wartościowe są pod tym względem blaszki i ogonki liściowe o czerwonym zabarwieniu. To warzywo lekkostrawne i dobrze przyswajalne, w 100 g świeżych liści jest tylko 29 kcal. Można go polecić w diecie starszych ludzi i dzieci.
Boćwina dzięki zawartej w niej betainie, wspomaga oczyszczanie organizmu i funkcjonowanie wątroby. Burak liściowy zawiera również rutynę i kwercetynę, które biorą udział we wzmacnianiu i zwiększaniu elastyczności naczyń krwionośnych.