Ile kosztuje biologiczna i chemiczna ochrona kukurydzy

Paweł Bereś

8 września 2023

Ile kosztuje biologiczna i chemiczna ochrona kukurydzy

Kukurydza to druga po pszenicy najważniejsza roślina rolnicza w Polsce. Wbrew pozorom nie jest tak „odporna” na zagrożenia, jak się wydaje. Owszem, często lepiej radzi sobie niż inne rośliny, ale nie jest niezniszczalna, co dobitnie pokazują sytuacje z ostatnich lat. Co atakuje kukurydzę? Jakie preparaty stosować? I w końcu najważniejsze pytanie – ile kosztuje ochrona kukurydzy.

Nie da się uprawiać kukurydzy z sukcesem bez zwalczania chwastów. Obojętnie jaką metodą będą one ograniczane, jest to konieczność, bo roślina nie poradzi sobie sama. Zwykle dominuje w gospodarstwach ochrona chemiczna kukurydzy z użyciem herbicydów doglebowych bądź nalistnych albo jednych i drugich stosowanych w ramach zalecanych programów ochrony. W niektórych gospodarstwach jest także wdrożona metoda mechaniczna z użyciem dedykowanych pielników.

Trzeba ograniczać zachwaszczenie, zwłaszcza że w zasiewach kukurydzy zidentyfikowano około 100 gatunków chwastów, z których około 40 pojawia się najczęściej – ich skład gatunkowy na konkretnych polach jest bardzo zmienny, stąd zawsze należy go poznać zanim użyje się jakikolwiek herbicyd – preparat dobiera się bowiem pod gatunki, jakie na polu dominują.

Coraz częściej pojawiają się obok chwastów także sprawcy chorób i szkodniki, przy czym nie są one tak powszechne pod kątem liczebności pojawu jak chwasty, dlatego nie na każdym polu jest potrzeba zwalczania określonych gatunków.

Patogeny i szkodniki kukurydzy

Choroby i szkodniki to taka grupa organizmów szkodliwych, która cechuje się lokalnością silnego pojawu, ale są i takie lata, kiedy dany organizm wykazuje szkodliwość na dużą skalę, wręcz ogólnokrajową. To ta grupa wymaga bardzo dobrego monitorowania upraw na swoją obecność, w tym przy szkodnikach często stosuje się dedykowane pułapki do ich wychwytywania.

Drutowce, pędraki omacnica prosowianka

Patogeny i szkodniki pojawiają się już od momentu siewu ziarna, a niektóre gatunki towarzyszą roślinom aż do momentu zbioru plonu lub w trakcie jego przechowywania. Pomimo tego, że na kukurydzy zidentyfikowano około 100 gatunków roślinożerców, to rośliny zwykle silniej uszkadzają: drutowce, pędraki, śmietka kiełkówka, rolnice, mszyce, wciornastki, ploniarka zbożówka, omacnica prosowianka, stonka kukurydziana, urazek kukurydziany, przędziorek chmielowiec, ptaki oraz zwierzyna łowna.

Fuzarioza, głownia guzowata

Wśród chorób kukurydzy jest jeszcze większe grono ich sprawców, które dochodzi do kilkuset patogenów. Szczególnie duże znaczenie mają jednak te, które wywołują choroby fuzaryjne (fuzarioza kolb, fuzarioza łodyg), ale lokalnie poważnym problemem może być głownia guzowata, a także choroby liści, które w niektóre lata bardzo szybko mogą niszczyć blaszki liściowe.

Płodozmian w ochronie kukurydzy jako profilaktyka

W rejonach poważnie zagrożonych pojawem chorób i szkodników o znaczeniu gospodarczym, bardzo ważne jest stosowanie szeroko rozumianej profilaktyki zapobiegającej masowemu ich namnażaniu się i nagromadzaniu na stanowisku. Zdecydowana większość organizmów szkodliwych zimuje w glebie lub pod resztkami roślinnymi. To z tego powodu płodozmian uważany jest za jeden z ważniejszych sposobów ograniczania wielu gatunków szkodliwych, w tym może nawet przerwać cykl rozwojowy niektórych z nich (np. stonka kukurydziana). Obok niego kluczowe jest także dokładne rozdrabnianie resztek pożniwnych oraz mieszanie ich z glebą w celu przyśpieszenia rozkładu.

Ochrona kukurydzy – odpowiedni dobór do siewu

Obok wdrożenia płodozmianu niezmiernie ważne jest, aby plantacje zakładać na takich stanowiskach, które będą sprzyjały intensywnemu rozwojowi roślin. Wiadomo od dawna, że rośliny mają swoje własne mechanizmy przezwyciężania pojawu organizmów szkodliwych, lecz gdy same będą rosły na złym stanowisku, to będą osłabione, a tym samym podatniejsze na uszkodzenia. Można częściowo temu zaradzić przez dobór do siewu odmian kukurydzy mniej podatnych na niektóre choroby i szkodniki (w tym lepiej radzące sobie z wiosennymi chłodami). Odmiany wpisywane do Krajowego Rejestru Odmian przez COBORU są badanie m.in. pod kątem podatności na fuzariozy, a także omacnicę prosowiankę. Można zatem znaleźć odmiany mniej podatne na agrofagi, ale należy pamiętać – nie ma w Polsce odmian odpornych na poszczególne choroby czy szkodniki.

W poprawnej agrotechnice bardzo ważny jest odpowiedni termin siewu (w glebę dostatecznie nagrzaną), a także właściwa pielęgnacja po siewach czyli odchwaszczanie, nawożenie czy ostatnio wdrażana biostymulacja redukująca różne stresy biotyczne i abiotyczne.

W późniejszym czasie nie należy zapominać o terminowym zbiorze plonu, zwłaszcza w dobie nieprzewidywalnej pogody, która może bardzo skomplikować ten proces. Kluczowe także będzie to, żeby odmianę do siewu dobrać pod lokalne warunki glebowo-klimatyczne. W regionach o krótszej wegetacji nie ma co ryzykować z odmianami późnymi, gdyż ich uprawa może się zakończyć niepowodzeniem, nie wspominając o kosztach.

Metody zapobiegawcze nie zawsze są doceniane, gdyż zwykle ich oddziaływanie jest niezauważalne w danym sezonie, jednak ich regularność stosowania w kolejnych latach ma duży sens i będzie on coraz większy w dobie kurczącej się możliwości chemicznej ochrony roślin. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie szeroko rozumianej agrotechniki z działaniami bezpośredniego zwalczania, co pozwala redukować koszty ochrony roślin, w tym racjonalizować całą ochronę.

Obok metod profilaktycznych związanych z agrotechniką i doborem odmian mniej podatnych na choroby i szkodniki stosuje się metody biologiczne i chemiczne.

Biologiczna ochrona kukurydzy

Metoda biologiczna w kukurydzy zwyczajnej ma obecnie zastosowanie do ograniczania jaj omacnicy prosowianki, larw stonki kukurydzianej oraz fuzarioz.

Wykaz biopreparatów z kruszynkiem

Do zwalczania jaj omacnicy stosuje się kruszynka (głównie Trichogramma brassicae). W zależności od zaleceń producenta biopreparatu oraz stopnia zagrożenia ze strony omacnicy wykonuje się od jednej do dwóch introdukcji biopreparatu. Sygnałem do pierwszego wyłożenia kruszynka jest pojawienie się pierwszych motyli bądź złóż jaj na roślinach, co ma zwykle miejsce w drugiej lub trzeciej dekadzie czerwca (południe kraju) lub pod koniec czerwca bądź w pierwszych dniach lipca (środkowa i północna Polska). Drugą introdukcję przeprowadza się po 7–10 dniach od pierwszej. Omacnicę należy samodzielnie monitorować w celu ustalenia terminu wykładania kruszynka, ale pomocą są dystrybutorzy biopreparatów, którzy na podstawie swojej sieci obserwacji pojawu omacnicy prosowianki pomagają ustalić terminy dostaw biopreparatów do Polski, bo te nie są produkowane w kraju.

W tabeli 1 przedstawiono wykaz biopreparatów z kruszynkiem, które dostępne są w Polsce. W tym miejscu jednak małe wyjaśnienie – biopreparaty z kruszynkiem nie podlegają przepisom rejestracji jako środki ochrony roślin (biopreparaty), gdyż przepisy prawne zwalniają z tego obowiązku makroorganizmy takie jak kruszynek czy nicienie owadobójcze. Rejestracji podlegają tylko środki mikrobiologiczne zawierające konkretne gatunki grzybów czy bakterii, w tym ich szczepy. Biopreparaty mikrobiologiczne to typowe środki ochrony roślin, stąd ich wykaz znajduje się w rejestrze środków ochrony roślin prowadzonym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Tabela 1. Biopreparaty zawierające kruszynka do zwalczania jaj omacnicy prosowianki na kukurydzy zwyczajnej

Biopreparat

Postać biopreparatu

Sposób wyłożenia

Liczba introdukcji

Dawka na hektar

Ilość błonkówek uwalnianych na hektar uprawy

Trichocap

kartonowe, biodegradowalne zawieszki

ręcznie

1–2

25 zawieszek

ok. 250 tys.

Tricholet

luźna postać na odpowiednim nośniku

wiatrakowiec,

śmigłowiec,

samolot, dron

1–2

postać sypka

ok. 150–250 tys.

Trichosafe zawieszki

kartonowe, biodegradowalne zawieszki

ręcznie

1–2

30 lub 50 zawieszek

ok. 220 tys.

Trichosafe kulki

biodegradowalne kulki aplikowane na glebę

ręcznie,

rozrzutnik kulek,

dron

1–2

100 kulek

ok. 220 tys.

Źródło: Opracowanie własne

Nicienie do ograniczania larw stonki kukurydzianej

Do biologicznego zwalczania larw stonki kukurydzianej na monokulturach kukurydzy, na których owad ten występuje stosuje się nicienie owadobójcze. Na ten moment na rynku jest dostępny biopreparat (nie podlega rejestracji) zawierający owadobójczego nicienia gatunku Heterorhabditis bacteriophora (tabela 2). Biopreparat po rozrobieniu w wodzie aplikuje się do gleby za pomocą podajnika do nawozów płynnych w trakcie siewu kukurydzy.

Tabela 2. Biopreparat zawierający nicienie do ograniczania larw stonki kukurydzianej na kukurydzy dostępne w Polsce

Preparat

Czynnik zwalczający

Postać biopreparatu

Sposób aplikacji

Liczba zabiegów

Dawka na hektar

Ilość wody na ha

Dianem

Heterorhabditis bacteriophora

proszek do sporządzania zawiesiny wodnej

opryskiwanie gleby podczas siewu kukurydzy

1

2 miliardy nicieni

200-400 l

Źródło: Opracowanie własne

Biofungicyd do ochrony kukurydzy

W zaleceniach ochrony kukurydzy przed chorobami jest rejestracja biopreparatu mikrobiologicznego, który zawiera grzyba Trichoderma asperellum. Grzyb ten ma na celu ograniczać rozwój fuzariozy łodyg oraz fuzariozy kolb od początku wegetacji kukurydzy. Ma za zadanie konkurować z grzybami patogenicznymi, stąd też stosuje się go zapobiegawczo, a zarazem sam może pasożytować na grzybach chorobotwórczych, stąd wykazuje działanie interwencyjne. Grzyb ten rozwija się w temperaturach 10–25oC i sprzyja mu pH gleby w zakresie 5,0–9,0. Biopreparat z grzybem T. asperellum aplikuje się w trakcie siewu kukurydzy za pomocą dozownika do mikrogranulatów (tabela 3).

Tabela 3. Biofungicyd zarejestrowany w Polsce do ochrony kukurydzy przed chorobami fuzaryjnymi

Preparat

Czynnik zwalczający

Postać biopreparatu

Sposób aplikacji

Liczba zabiegów

Dawka na hektar

Xilon

Trichoderma asperellum (szczep T34)

granule

rzędowo w trakcie siewu kukurydzy

1

10 kg

Źródło: Rejestr środków ochrony roślin MRiRW (stan na: 24.08.2023)

Ochrona chemiczna kukurydzy

Obok metody biologicznej stosuje się zwalczanie chemiczne, które w uprawach kukurydzy przybiera różną formę. Z jednej strony niektóre rozwiązania mają tu charakter zapobiegawczy, jak np. zaprawy grzybo- i owadobójcze bądź repelentne, które używa się zanim gatunek szkodliwy pojawi się w uprawie, albo mają charakter interwencyjny – używa się ich po stwierdzeniu objawów chorobowych (fungicydy nalistne), bądź pojawu zwalczanego stadium rozwojowego szkodnika (zoocydy).

Zaprawy fungicydowe do ochrony kukurydzy przed chorobami grzybowymi

Ochrona chemiczna kukurydzy przed chorobami oparta jest na zastosowaniu zapraw nasiennych, które wymieniono w tabeli 4, które zwykle są stosowane odgórnie przez producentów materiału siewnego. Gdy kupuje się czyste ziarno siewne, wówczas można zlecić jego usługowe doprawienie fungicydem lub dodatkowo zoocydem/repelentem. Preparaty nanoszone na ziarniaki ograniczają pojaw zgorzeli siewek, a także pierwszej generacji głowni guzowatej kukurydzy, a także niektóre mogą chronić rośliny przed głownią pylącą. Należy zatem na bazie własnego monitoringu wiedzieć, jakie choroby zagrażały dotychczas uprawie kukurydzy, by na tej podstawie podjąć decyzję, jaką zaprawę użyć.

Tabela 4. Zaprawy fungicydowe zarejestrowane do ochrony kukurydzy przed chorobami grzybowymi

Choroba

Preparat

Substancja czynna

Dawka

Zgorzel siewek

Głownia guzowata kukurydzy

Głownia pyląca kukurydzy

Alios 300 FS

tritikonazol

110 ml/100 kg ziarna

Głownia pyląca kukurydzy

Lumiflex

ipkonazol

18 ml/100 kg ziarna

Zgorzel siewek

Głownia pyląca kukurydzy

Rancona 450 FS

ipkonazol

5,5 ml/100 kg ziarna

18 ml/100 kg ziarna

Zgorzel siewek

Redigo M 120 FS

metalaksyl + protiokonazol

15 ml/100 kg ziarna

Zgorzel siewek

Głownia pyląca kukurydzy

Vibrance 500 FS

sedaksan 

2,5 ml/50 tys. ziarna

15 ml/50 tys. ziarna

Zgorzel siewek

Surrender

fludioksonil

50 ml/100 kg ziarna

Źródło: Rejestr Środków Ochrony Roślin MRiRW (24.08.2023)

Fungicydy nalistne

Do ograniczania szkodliwości chorób pojawiających się w późniejszym okresie wykorzystuje się fungicydy nalistne wymienione w tabeli 5. Preparaty nalistne skierowane są głównie przeciwko chorobom liści: drobnej i żółtej plamistości, a także rdzy. Ponadto niektóre środki wykazują działanie przeciwko fuzariozie. Fungicydy nalistne stosuje się po zauważeniu pierwszych objawów chorobowych, zwykle, jeżeli jest sprzęt opryskujący, to łączy się zwalczanie chorób z zabiegiem na omacnicę prosowiankę lub chrząszcze stonki kukurydzianej.

Tabela 5. Fungicydy nalistne zarejestrowane do zwalczania chorób grzybowych kukurydzy

Choroba grzybowa

Fungicyd

Substancja czynna

Dawka na ha

Drobna plamistość liści

Rdza kukurydzy

Żółta plamistość liści

Retengo

piraklostrobina

0,7–1,0 l

Żółta plamistość liści

Drobna plamistość liści

Propulse 250 SE

Tavares 250 SE

fluopyram + protiokonazol

1,0 l

Drobna plamistość liści

Patras

Remora

azoksystrobina + tebukonazol

1,0 l

Żółta plamistość liści kukurydzy

Fuzarioza kukurydzy

Belanty

Dynergy

Vayo

mefentriflukonazol

1,25 l

Żółta plamistość liści

Drobna plamistość liści

Agristar 250 SC

Agristar Bis 250 SC

Alissa

Azbany 250 SC

AzoGuard

Azoksystrobi 250 SC

Azoscan 250 SC

Azoxymoc

Aztek 250 SC

Azyl 250 SC

Demeter 250 SC

Erazer

Komilfo 250 SC

Korazzo 250 SC

Ksystro 250 SC

Rezat 250 SC

Strobin 250

Strobin 250-I

Strobin 250-II

Tascom 250 SC

Tazer 250 SC

Tiger 250 SC

Zetar 250 SC

azoksystrobina

1,0 l

Źródło: Rejestr Środków Ochrony Roślin MRiRW (24.08.2023)

Zaprawy nasienne przeciwko szkodnikom kukurydzy

Do ograniczania pojawu niektórych szkodników wczesnowiosennych można użyć zaprawy nasienne, które wymieniono w tabeli 6. Zaprawy te mogą być użyte samodzielnie, ale zwykle są nanoszone przez wyspecjalizowane firmy na zaprawę grzybobójczą. Trzeba pamiętać, że zaprawa repelentna na ptaki ma działanie odstraszające, a nie owadobójcze.

Tabela 6. Zaprawy zarejestrowane przeciwko szkodnikom kukurydzy

Szkodnik

Insektycyd

Substancja aktywna

Dawka w litrach na 100 kg ziarna

Drutowce,

larwy stonki kukurydzianej

Force 20 CS

teflutryna

50 ml/50 tys. ziarna

Rolnice

Fortenza 600 FS

cyjanotraniliprol

37,5 ml/50 tys. ziarna

Ptaki

Korit 420 FS

ziram

87,5 ml/50 tys. ziarna

Źródło: Rejestr środków ochrony roślin MRiRW: 24.08.2023

Obok zapraw nasiennych w programie ochrony kukurydzy znajdziemy także mikrogranulaty doglebowe aplikowane w trakcie siewu kukurydzy za pomocą dozownika do mikrogranulatów zamontowanego na siewniku, moluskocydy do posypywania gleby, a także preparaty aplikowane nalistnie, których użycie zwykle wymaga wysokich opryskiwaczy (tabela 7).

Tabela 7. Zoocydy zarejestrowane do ochrony kukurydzy przed szkodnikami

Szkodnik

Preparat

Substancja czynna

Dawka

Drutowce

SoilGuard 0,5 GR

teflutryna

15 kg/ha

SoilGuard 1,5 GR

7–10 kg/ha

Belem 0,8 MG

cypermetryna

12–24 kg/ha

Mszyce

Arkan 050 CS

Judo 050 CS

Karate Zeon 050 CS

Kusti 050 CS

LambdaCE 050 CS

Ninja 050 CS

Topgun 05 CS

Wojownik 050 CS

lambda-cyhalotryna

0,1 l/ha

Omacnica prosowianka

Arkan 050 CS

Judo 050 CS

Karate Zeon 050 CS

Kusti 050 CS

LambdaCe 050 CS

Ninja 050 CS

Topgun 05 CS

Wojownik 050 CS

lambda-cyhalotryna

0,2 l/ha

Lamdex Extra 2,5 WG

lambda-cyhalotryna

0,20–0,40 kg/ha

Leptostar 200 SL

acetamipryd

0,3 l/ha

Mimic

tebufenozyd

0,75 l/ha

Inazuma 130 WG

Inpower 130 WG

acetamipryd + lambda-cyhalotryna

0,2 kg/ha

Globe

Sparviero

Sparrow

Kidrate

lambda-cyhalotryna

0,125 l/ha

Agriprol 200 SC

Chloran 200 SC

Chloran4Insects 200 SC

Coragen 200 SC

Cordero 200 SC

Corleone 200 SC

Corprima 200 SC

Klorantranil

Kobalt 200 SC

Mulier 200 SC

Reene 200 SC

Suvisio 200 SL

Voliam

chlorantraniliprol

0,125 l/ha

Stonka kukurydziana

SoilGuard 0,5 GR

teflutryna

15 kg/ha

SoilGuard 1,5 GR

12 kg/ha

Belem 0,8 MG

cypermetryna

12–24 kg/ha

Inazuma 130 WG

Inpower 130 WG

acetamipryd + lambda-cyhalotryna

0,2 kg/ha

Decis Expert 100 EC

deltametryna

0,125 l/ha

Ślimaki nagie

Lima Oro 3 GB

Medal 3 GB

Siga 3 GB

Slugicol 3 GB

Slugix 3 GB

Sneg 3GB

metaldehyd

7 kg/ha

Ironmax Pro

Sluxx HP

Daxxos

Douxx

Iroxx

Minixx

Pixxela

Sluxx HP

fosforan żelaza

7 kg/ha

Lima Oro 5 GB

Limgol 5 GB

Metkol 5 GB

Molufries 5 GB

Push 5 GB

Sharmet 5 GB

Soltex Niezawodny Snailmax 05GB trutka na ślimaki w granulacie

metaldehyd

4 kg/ha

Slug-Off

metaldehyd

5 kg/ha

Źródło: Rejestr Środków Ochrony Roślin MRiRW (24.08.2023)

Ile trzeba wydać na ochronę kukurydzy

Dane przedstawione w tabeli 8 zostały zebrane przez redakcję. Średnia cena produktu została ustalona na okres lipiec–sierpień 2023 r. na podstawie cen z pięciu najpopularniejszych sklepów branżowych).

Tabela 8. Ile to kosztuje

 

Produkt

Średnia cena

za ile

Produkty zwalczające

omacnica prosowianka

Trichocap

190,00 zł

ha

Tricholet

180,00 zł

ha

Trichosafe zawieszki

148,00 zł

ha

Trichosafe kulki

148,00 zł

ha

choroby fuzaryjne

Xilon

492,50 zł

10 kg

choroby grzybowe (ochrona)

Vibrance 500 FS

847,44 zł

10 l

choroby grzybowe (zwalczanie)

Retengo

1 126,14 zł

5 l

Propulse 250 SE

1 336,64 zł

5 l

Belanty

579,00 zł

5 l

Demeter 250 SC

588,50 zł

5 l

Tazer 250 SC

1 063,44 zł

10 l

szkodniki (ochrona)

SoilGuard 0,5 GR

27,00 zł

250 g

Belem 0,8 MG

288,82 zł

12 kg

Karate Zeon 050 CS

162,71 zł

1 l

Topgun 05 CS

133,14 zł

1 l

Leptostar 200 SL

279,45 zł

1 l

Inazuma 130 WG

271,84 zł

1 kg

Sparviero

211,64 zł

1 l

Coragen 200 SC

1 434,30 zł

1 l

Lima Oro 3 GB

8,35 zł

100 g

Molufries 5 GB

23,50 zł

500 g

Paweł Bereś
Paweł Bereś
dr hab. inż. prof. nadzw. Instytut Ochrony Roślin – PIB, Terenowa Stacja Doświadczalna Rzeszów Polski Związek Producentów Kukurydzy w Poznaniu

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma